Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolorowy marsz, potyczka Bambra z Krakusem, a także przejazd BimbaBusu. Tak obchodziliśmy 26. Święto Bambrów w Poznaniu! [GALERIA]

Bartosz Kijeski
Bartosz Kijeski
Za nami 26. Święto Bamberskie w Poznaniu. Nie brakowało atrakcji, kolorowego korowodu, potyczki Bambra z Krakusem oraz uroczystego odczytania aktu nadania ziem.
Za nami 26. Święto Bamberskie w Poznaniu. Nie brakowało atrakcji, kolorowego korowodu, potyczki Bambra z Krakusem oraz uroczystego odczytania aktu nadania ziem. Robert Woźniak
Do Poznania przybyli w XVIII wieku z rejonów Frankonii, a dokładniej z okolic Bambergu. Zostali sprowadzeni, aby osiedlili wsie, które zostały zniszczone podczas III wojny północnej. Bambrzy, a w gwarze poznańskiej Bambry to nieodłączny element naszej kultury. W ten weekend obchodzili swoją 302. rocznice przybycia do Wielkopolski.

Początek sierpnia to tradycyjne Święto Bambrów w Poznaniu. W niedzielne popołudnie w parku Muzeum Etnograficznego w Poznaniu rozpoczęła się 26. edycja tego festiwalu.

302. letnia historia Bambrów Poznańskich

Jak wspomina Ryszard Skibiński, prezes Towarzystwa Bambrów Poznańskich, data tego wydarzenia jest nieprzypadkowa.

- 1 sierpnia 1719 roku, Bambrzy, którzy pojawili się w Poznaniu podpisali z władzami miasta akt nadania ziem. Pierwsi osadnicy pojawili się najpierw w Luboniu. Dopiero kolejni osiedlili się na Dębcu, Wildzie, Boninie czy Jeżycach.

Dr Agnieszka Stempin specjalizuje się m. in. w okresie wczesnego średniowiecza.

Wierzenia dawnych Wielkopolan i znaczenie „pochówków antywam...

Impreza przyciągnęła Bambrów ze wszystkich pokoleń. Najstarsza z uczestniczek, Pani Urszula Kayser, jedna z założycielek towarzystwa opowiada o swojej historii związanej z Bambrami.

Moje korzenie wywodzą się od Bambrów, od urodzenia jestem dumną Bamberką. Moi dziadkowie, Kayserowie, przybyli z Niemiec i zamieszkali na poznańskim Dębcu. Do dzisiaj istnieje ten dom, do którego przyjechali - mówi Urszula Kayser. I dodaje: - Jest to chata bamberska z 1917 roku. Po śmierci mojego męża należy obecnie do mojej córki, która też kontynuuje tradycje bamberskie. Podobnie jak wnuczka.

- Jesteśmy wizytówką miasta. Jako bambrzy charakteryzujemy się tym, że musieliśmy być katolikami. To był warunek podstawowy. Nasze towarzystwo uczestniczy w wielu uroczystościach katolickich. Jesteśmy na nie zapraszani nie tylko przez duchownych, ale także przez urzędników - mówi nam Wiesław Moskalik, który również należy do rodziny bamberskiej.

Tradycyjna “potyczka” Bambra z Krakusem

Początek obchodów rozpoczęła tradycyjna już potyczka między Bambrem a Krakusem. Jej historia jest stosunkowo nowa, bowiem pielęgnowana jest zaledwie od trzech lat. Kazimier Hojna, który wciela się w rolę Krakusa opowiada skąd wzięła się ta tradycja:

- Taka to tradycja, która ma aż trzy lata. Jako Krakus regularnie odwiedzam swoją rodzinę w Poznaniu. Doszły mnie kiedyś różne niepokojące słuchy i przyjechałem tutaj zrobić porządek - mówi nam tajemniczo Kazimierz Hojna czyli Szwagier z Krakowa.

Potyczka ta nie jest walką na pięści, a potyczką na słowa. Bamber w gwarze poznańskiej, a Krakus w gwarze krakowskiej kłócili się, zadawali sobie różne pytania i wytykali swoje wady związane z kulturami obu regionów. Nie obyło się bez rozdawania nagród przez uczestników, tradycyjnych precli krakowskich, a także poznańskich pyrów z gzikiem.

Kultowe kino Bałtyk, które zostało zamknięte w 2002 roku.Przejdź dalej i zobacz kolejne zdjęcia --->

75 niezwykłych zdjęć Poznania z szalonych lat 90. Tak wtedy ...

Marsz na Stare Miasto i nadanie aktu własności ziem

Po godzinie 16 wyruszył korowód bamberski na Stare Miasto, który przemieszczał się ulicą Mostową, Groblą oraz Wodną, aż na płytę Starego Rynku. Na schodach poznańskiego Ratusza zostali przywitani przez przedstawicieli miasta, którzy odczytali akt nadania ziem.

Tradycyjny okrzyk “Witajcie!” rozpoczął oficjalne obchody Święta Bamberskiego. Po nim przedstawiciele rodów bamberskich złożyli wieniec na pomniku Bamberki i zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.

Korowód bamberski powrócił do muzeum, gdzie kontynuowane były dalsze obchody przy muzyce zespołu muzyki dawnej Huskarl, Orkiestry Miasta Poznania przy MPK oraz kapeli Teofil z Katowic. Wieczorem była także możliwość przejażdżki BambroBusem.

Wyjątkowy autobus pojawił się w sobotę, 31 lipca na liniach turystycznych. Urbino 12 kursował na liniach 100 i 102, jest pierwszym sprzedanym przez firmę Solaris Bus & Coach autobusem z rodziny Urbino. Pojazd został wyprodukowany w fabryce w Bolechowie w 1999 roku.Zobacz kolejne zdjęcia --->

Historyczny autobus Urbino 12 wyjechał na poznańskie ulice. ...

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski