Od 11 do 30 maja uczestnicy Powstania Poznański Czerwiec ’56. będą mogli złożyć w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim wnioski o udzielenie pomocy finansowej.
Na wsparcie dla kombatantów przeznaczone zostanie z pomocy rządowej w sumie 500 tys. złotych. Wzór wniosku będzie można pobrać ze strony internetowej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego (Tutaj), w Punkcie Informacyjnym Klienta w holu siedziby urzędu przy al. Niepodległości 16/18 w Poznaniu oraz w delegaturach WUW w Kaliszu, Koninie, Lesznie i Pile.
Zobacz: Fokkery Wielkopolskiej Eskadry Niepodległości na razie nie latają - będą ulepszane
- W ten sposób możemy pomóc bohaterom tamtych trudnych czasów, o których przez lata często nie pamiętano. Zainicjowana w 2006 roku pomoc finansowa jest wymiernym wsparciem dla osób, które były więzione, inwigilowane czy też pozbawione awansu w pracy z uwagi na swoją niezłomną postawę - mówi wojewoda wielkopolski, Łukasz Mikołajczyk.
Z pomocy skorzystać mogą czynni uczestnicy Czerwca ’56 znajdujący się obecnie w trudnej sytuacji materialnej. Środki zostaną przekazane osobom, które w wyniku wydarzeń sprzed 64 lat doznały uszczerbku na zdrowiu, represji ze strony funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa, spotkały się z represjami w miejscu pracy, bądź miały szczególne zasługi w niesieniu pomocy ofiarom poznańskiego buntu. Taką samą pomocą zostaną objęci także małżonkowie nieżyjących uczestników Czerwca ’56.
Rozpatrzeniem wniosków zajmie się komisja powołana przez wojewodę wielkopolskiego Łukasza Mikołajczyka. Osoby, które w okresie od 2006 do 2019 roku złożyły wniosek i po pozytywnym jego zweryfikowaniu uzyskały świadczenie będą mogły skorzystać z uproszczonej procedury ubiegania się o pomoc finansową.
Zobacz też:
Tak żyło się w Poznaniu przed wojną. Zobacz wyjątkowe zdjęci...
Sprawdź też:
- 15 kultowych miejsc w Poznaniu, których już nie ma. Pamiętasz je wszystkie?
- 50 zdjęć Poznania z lat 90. Wielu z tych miejsc nie poznasz!
- Tajemnica podwórka na Jeżycach. Czego nie widzą przechodnie?
- Tak wygląda schron pod zamkiem zbudowany dla Hitlera
- Poznań 1948. Zobacz, jak wyglądało miasto 3 lata po wojnie
- Ściśle tajny obiekt w Biedrusku wyburzony. Co kryła budowla?
Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?