Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kombatanci Poznańskiego Czerwca ’56 mogą starać się o pomoc finansową w Urzędzie Wojewódzkim. Na wsparcie dla nich przeznaczono 500 tys. zł

MRT
Od 11 do 30 maja uczestnicy Powstania Poznański Czerwiec ’56. będą  mogli złożyć w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim wnioski o udzielenie pomocy finansowej.
Od 11 do 30 maja uczestnicy Powstania Poznański Czerwiec ’56. będą mogli złożyć w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim wnioski o udzielenie pomocy finansowej. Waldemar Wylegalski
Uczestnicy Poznańskiego Czerwca '56, którzy znajdują się w kiepskiej sytuacji materialnej mogą liczyć na pomoc finansową. Rząd przeznaczył prawie 500 tysięcy złotych na pomoc dla kombatantów.

Od 11 do 30 maja uczestnicy Powstania Poznański Czerwiec ’56. będą mogli złożyć w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim wnioski o udzielenie pomocy finansowej.

Czytaj: Kamienica przy Jeżyckiej 6, czyli jedna z najbardziej znanych kamienic na Jeżycach, odzyska dawny, XIX-wieczny blask!

Na wsparcie dla kombatantów przeznaczone zostanie z pomocy rządowej w sumie 500 tys. złotych. Wzór wniosku będzie można pobrać ze strony internetowej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego (Tutaj), w Punkcie Informacyjnym Klienta w holu siedziby urzędu przy al. Niepodległości 16/18 w Poznaniu oraz w delegaturach WUW w Kaliszu, Koninie, Lesznie i Pile.

Zobacz: Fokkery Wielkopolskiej Eskadry Niepodległości na razie nie latają - będą ulepszane

- W ten sposób możemy pomóc bohaterom tamtych trudnych czasów, o których przez lata często nie pamiętano. Zainicjowana w 2006 roku pomoc finansowa jest wymiernym wsparciem dla osób, które były więzione, inwigilowane czy też pozbawione awansu w pracy z uwagi na swoją niezłomną postawę - mówi wojewoda wielkopolski, Łukasz Mikołajczyk.

Z pomocy skorzystać mogą czynni uczestnicy Czerwca ’56 znajdujący się obecnie w trudnej sytuacji materialnej. Środki zostaną przekazane osobom, które w wyniku wydarzeń sprzed 64 lat doznały uszczerbku na zdrowiu, represji ze strony funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa, spotkały się z represjami w miejscu pracy, bądź miały szczególne zasługi w niesieniu pomocy ofiarom poznańskiego buntu. Taką samą pomocą zostaną objęci także małżonkowie nieżyjących uczestników Czerwca ’56.

Rozpatrzeniem wniosków zajmie się komisja powołana przez wojewodę wielkopolskiego Łukasza Mikołajczyka. Osoby, które w okresie od 2006 do 2019 roku złożyły wniosek i po pozytywnym jego zweryfikowaniu uzyskały świadczenie będą mogły skorzystać z uproszczonej procedury ubiegania się o pomoc finansową.

Zobacz też:

Jesteście ciekawi, jak żyło się w Poznaniu przed wojną? Zajrzeliśmy do Narodowego Archiwum Cyfrowego i wybraliśmy kilkadziesiąt wyjątkowych zdjęć. Zobaczycie na nich obrazki z codziennego życia mieszkańców oraz niezwykłe wydarzenia z historii Poznania. Jedno jest pewne: takiego miasta już nie ma!Na zdjęciu wyścig samochodowy zorganizowany przez Automobilklub Wielkopolski na torze wyścigowym Ławica - 1929 rok.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Tak żyło się w Poznaniu przed wojną. Zobacz wyjątkowe zdjęci...

Sprawdź też:

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski