Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komentarz: Niepokorne kobiety zapisały się w historii Polski

Gabriela Jelonek
Gabriela Jelonek
Gabriela Jelonek, redaktor prowadząca Magazyn Rodzinny w dziennikach Polska Press
Gabriela Jelonek, redaktor prowadząca Magazyn Rodzinny w dziennikach Polska Press Grzegorz Dembiński
Przez wielki kobiety uznawane były za ciche wsparcie bohaterskiej walki o niepodległość Polski. Szczególnie z tego względu, że kulturowo postrzegane jesteśmy jako opiekunki domowego ogniska, osoby dbające o wychowanie i edukację dzieci, dom itd., a nie mocne osobowości, które mogą pójść na barykady. Nic bardziej mylnego!

Spoglądając na naszą historię i na ostatnie wydarzenia, można dostrzec, że Polki były i są wyjątkowo waleczne, jeśli chodzi o konieczność zadbania o własne sprawy lub jeśli w jakiś sposób czują się zagrożone. Nie odpuszczamy i jesteśmy pamiętliwe. W tym miejscu warto wspomnieć choćby Aleksandrę Szczerbińską, znaną głownie jako żonę Józefa Piłsudskiego, choć miała olbrzymie zasługi dla ruchu niepodległościowego. Była komendantką wywiadu kobiecego. Sam Piłsudski podkreślał, że dzięki wywiadowczyniom znał posunięcia wroga i rozlokowanie jego sił. Zakonspirowane żołnierki pozwalały mu też nawiązywać kontakt z miastami położonymi po drugiej stronie frontu. Takich historii jest wiele, dlatego zachęcam do przeczytania tekstu o Polkach buntowniczkach, które od pokoleń dzielnie walczą o swoje - link poniżej.

Czytaj też: Strajk Kobiet nie powinien nikogo dziwić. Polki walczące o wolność dały przykład swoim córkom. Rewolucję mamy "w genach"

Studiując, a później pracując za granicą wiele razy słyszałam, że Polki są wyjątkowo uparte, honorowe i zasadnicze. „Nie dają sobie w kaszę dmuchać” i to niezależnie od wieku. Nasze silne charaktery nie wzięły się jednak znikąd - siłę do walki o swoje pokazywały nam nasze prababcie, babcie i matki - walcząc na wojnie i „za komuny”. Nic więc dziwnego, że w Czarnych Protestach kobiety, które zazwyczaj nie angażują się licznie w manifestacje, wychodzą masowo na ulice i głośno krzyczą dość. Waleczność wyssałyśmy z mlekiem matki.

Czytaj też: O co chodzi w strajku kobiet? Utracone dziecko to dla rodziców największa tragedia, niezależnie od okoliczności

Zobacz też:

Kolejny marsz Strajku Kobiet odbywa się w 102. rocznicę uzyskania przez Polki praw wyborczych.

Strajk Kobiet w Poznaniu. Uczestnicy protestu przemaszerowal...

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski