Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komornik z umowy zlecenia

Milena Kochanowska
Komornik z umowy zlecenia: Jeśli komornik nie respektuje przepisów, możemy na niego złożyć skargę
Komornik z umowy zlecenia: Jeśli komornik nie respektuje przepisów, możemy na niego złożyć skargę 123 RF
Czy i kiedy komornik z umowy zlecenia może zająć nam całe wynagrodzenie, a kiedy nie ma do tego prawa i co my możemy wówczas zrobić?

Przepisy dokładnie określają, ile może nam zabrać komornik prowadzący egzekucję z naszego wynagrodzenia, gdy jesteśmy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. A jakie kwoty może nam zajmować, gdy pracujemy na umowie zlecenia?

– Pracuję na umowie zlecenia. Komornik prowadząc egzekucję świadczenia alimentacyjnego, zajął całe należne mi wynagrodzenia. Czy miał takie prawo?

Obowiązujące przepisy prawne nie zawierają żadnych postanowień, które określałyby wysokość kwot wolnych od zajęcia w przypadkach otrzymywanego przez dłużnika wynagrodzenia z umów cywilnoprawnych. Zaliczamy do nich między innymi umowę- zlecenie. Dlatego komornik może zająć całą wierzytelność i pobrać ją nie pozostawiając dłużnikowi nawet przysłowiowej jednej złotówki.

**

Komornik z umowy zlecenia nie zawsze może nam zająć całość wynagrodzenia

**
– Sytuacja może jednak się zmienić, jeśli wynagrodzenie z umowy zlecenia jest świadczeniem powtarzającym się i stanowi podstawowe źródło utrzymania naszej rodziny – wyjaśnia Adam Mazurek, radca prawny. – Wówczas wierzytelność z umowy-zlecenia będzie podlegała egzekucji w zakresie określonym w przepisach Kodeksu pracy, tak jak z wynagrodzenia z umowy o pracę.

Jeśli więc świadczenie z umowy zlecenia jest wypłacane co miesiąc, to do egzekucji tego świadczenia mają zastosowanie przepisy Kodeksu pracy. Potrącenia nie mogą w sumie przekraczać połowy świadczenia, a gdy dotyczy to alimentów 3/5 wynagrodzenia. Przy egzekucji alimentów, kwota wolna w wysokości minimalnego wynagrodzenia nie obowiązuje, komornik może więc zająć 75 proc. wynagrodzenia.

Jeżeli dokona zajęcia całego świadczenia, które jest świadczeniem z umowy zlecenia powtarzającym się i mającym na celu zapewnienie środków utrzymania dłużnika i jego rodziny, dłużnik ma prawo złożyć skargę na czynności komornika.

Skarga na czynności komornika:
Podstawę skargi stanowi art. 833 par. 2 Kodeksu postępowania cywilnego, stosownie do którego do zajęcia świadczeń powtarzających się, których celem jest zapewnienie utrzymania stosuje się przepisy Kodeksu pracy (art. 87 Kp) o ochronie wynagrodzenia. Do rozpoznania skargi właściwy jest sąd rejonowy, przy którym działa komornik prowadzący egzekucję. Skargę powinniśmy wnieść w ciągu tygodnia od dnia zawiadomienia o zajęciu świadczenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski