Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kompot żółty, różowy czy może czerwony? Ugotuj je wszystkie!

Anastazja Bezduszna
Przepisy na kompoty
Przepisy na kompoty 123rf
Wiśnie, maliny czy morele - każdy owoc, oddzielnie czy razem, nadaje się na kompot. Każdy trzeba sprawdzić, by nie był zgniły, niedojrzały czy brudny, bo zepsuje cały słoik.

Po to by nasze kompoty miały wyrazisty smak, ale przy tym owoce w nich zawarte nie straciły wszystkich witamin i minerałów musimy przestrzegać kilku zasad. Po pierwsze, tak jak do przygotowania wytrawnych przetworów, słoiki muszą być wysterylizowane oraz suche. To samo z zakrętkami. Po drugie, owoców układamy nie więcej niż do wysokości 2/3 słoika. Aby przygotować syrop, na każde 3 litry wody potrzebujemy 500 gramów cukru. Jeżeli chcemy uzyskać skoncentrowany napój, to musimy zwiększyć ilość cukru.
Przygotowując syrop, musimy zagotować wodę, rozpuścić w niej cukier i gotować jeszcze kilka minut. Jeżeli gotujemy kompot z owoców z pestkami, musimy dwa razy zalać je wodą. Najpierw tylko wrzątkiem na 10-20 minut, następnie tę wodę zlewamy i dodajemy do niej cukier. Syropem zalewamy owoce drugi raz i zakręcamy słoiki.

Kompoty lepiej jest przechowywać w chłodnym i, co najważniejsze, ciemnym miejscu

Kompot śliwkowy

Składniki:

  • Śliwki (dowolna ilość),
  • 3-4 łyżki cukru na słoik litrowy.

Przygotowanie:
Śliwki wkładamy do uprzednio przygotowanych słoików. Owoców nie powinno być mniej niż 1/3 słoika, jednak owoców nie uciskamy. Do każdego słoika ze śliwkami wsypujemy cukier. Zawartość słoików zalewamy zimną wodą. Słoiki zakręcamy i pasteryzujemy około 20 minut, śliwki powinny się unieść pod wieczko. Najsmaczniejszy kompot otrzymujemy dopiero po kilku miesiącach, gdy cukier się rozpuści i wniknie w owoce.

Kompot z jabłek

Składniki:

  • 1 kg jabłek,
  • 1 szklanka cukru,
  • szczypta cynamonu,
  • 1,5 litra wody.

Przygotowanie:
Jabłka obieramy ze skórki i wydrążamy nasiona. Kroimy w plastry i przekładamy do słoików. We wrzątku rozpuszczamy cukier i cynamon. Gorącą zalewą zalewamy jabłka. Słoiki szczelnie zakręcamy i pasteryzujemy 15 minut. Następnie odstawiamy do wystygnięcia i chowamy w ciemne chłodne miejsce.

Kompot z malin:

Maliny wkładamy do wyparzonych słoiczków. Przesypujemy cukrem (3-4 łyżki na litrowy słoik). Następnie zalewamy wrzątkiem maliny w słoikach. Zakręcamy je i pasteryzujemy około 20 minut.

Sok z malin:

Maliny wsypujemy do słoika i zasypujemy cukrem. Szczelnie zamykamy i zostawiamy na tydzień, by puściły sok. Następnie przelewamy sok przez sito do wyparzonych, suchych słoików. Zakręcamy i pasteryzujemy słoiki około 10 minut.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski