Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komunikacja w Poznaniu: Podróżować autem, autobusem czy tramwajem? Mieszkańcy sami mają dokonać wyboru

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Sprawny, dobrze zarządzany transport ułatwi poznaniakom wybór, czym podróżować.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->
Sprawny, dobrze zarządzany transport ułatwi poznaniakom wybór, czym podróżować.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->Łukasz Gdak
– Jeśli chcemy ograniczyć w mieście korki, smog, nadmierny hałas, to nie ma innej alternatywy, jak transport publiczny – uważa Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Nie będziemy jednak zmuszać mieszkańców, by przesiedli się na komunikację miejską. To ma być ich wybór.

Mariusz Wiśniewski wskazuje, że z punktu widzenia kierowców każdy nowy przystanek, linia tramwajowe jest korzyścią, bo oznacza więcej pasażerów w pojazdach MPK i mniej aut na ulicach.

– W letnie wakacje, podczas przerwy zimowej łatwiej jest poruszać się po mieście – mówi Wiśniewski. I odwołuje się do przeprowadzonych w ubiegłym roku badań: – Wtedy ruch jest mniejszy o niecałe 9 procent. To pokazuje o co toczy się gra.

Działania miasta w obszarze komunikacji miejskiej i transportu publicznego będą skupiały się na czterech elementach: polityce mobilności, czytelnej strukturze zarządzania, dialogu i konsultacjach z mieszkańcami oraz inwestycjach.

Czytaj też: Plastyk miejski przejdzie do ZDM

Ma powstać kompleksowa „Polityka mobilności”, która obejmie m.in. politykę transportową, parkingową, programy – rowerowy i drogowy. Jej głównym celem będzie zwiększenie liczby podróżujących komunikacją zbiorową. – Transport to strategiczna dziedzina. Po nim ocenia się sprawność działania miasta i jakość życia – podkreśla Wiśniewski.

Bez sprawnego zarządzania nie uda się jednak osiągnąć postawionych celów. – Musimy mieć jasność, kto za co odpowiada – dodaje Wiśniewski.

Za politykę mobilności będzie odpowiadało biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta. W jego ramach działa już od stycznia Miejski Inżynier Ruchu. – MIR odpowiada za przygotowanie projektów stałej i czasowej organizacji ruchu, a ZDM za ich opiniowanie i wykonanie – wyjaśnia Wiśniewski. I zapowiada zmiany, które wejdą w życie 1 kwietnia, a dotyczyć będą ZTM i ZDM.

Sprawdź też: MPK Poznań: Remonty torowisk w 2019 roku - zobacz, gdzie będą prowadzone prace

W jednej i drugiej jednostce zmniejszy się liczba zastępców dyrektora do czterech, z których każdy będzie odpowiadał za określony pion.

– Będziemy kłaść nacisk na rozwój transportu, współpracę z gminami, dbanie o relacje z klientami oraz o rozwój i zarządzanie infrastrukturą – twierdzi Jan Gosiewski, dyrektor ZTM. I dodaje: – Kluczowymi zadaniami dla pionu transportu publicznego będzie integracja z gminami Kórnik i Zaniemyśl, rozwój systemu informacji pasażerskiej. Pracujemy też nad skomunikowaniem dzielnic peryferyjnych w Poznaniu.

Zobacz również

Z kolei pion infrastruktury transportowej ma zająć się m.in. koncepcją trasy tramwajowej na Marcelin, trasy na Klin Dębiecki, do stacji Poznań Wschód i II etapem trasy na Naramowice, a także już trwającymi lub planowanymi inwestycjami (np. I etap tramwaju na Naramowice, modernizacja Górnego Tarasu Rataj).

Przy ZTM ma powstać rada, w skład której wejdą np. kierowcy, pasażerowie, taksówkarze. Ma ona wypracować kierunki działań, uwzględniając potrzeby różnych grup.

– Uprościliśmy struktury, by lepiej realizować zdania. Wydzielony został pion inwestycji, a jeden z moich zastępców będzie do spraw przestrzeni publicznej co wzmocni panowanie nad estetyką miasta – uważa Krzysztof Olejniczak, dyrektor ZDM.

Za przestrzeń publiczną będzie odpowiadał Piotr Libicki, który zostanie zastępcą dyrektora ZDM i nadal będzie pełnił funkcję plastyka miejskiego, a także zajmował się organizacją spotkań z mieszkańcami i konsultacjami społecznymi.

Zobacz też:

Zarobki nauczycieli wzbudzają ogromne emocje. Ostatnia podwyżka wynagrodzeń dla nauczycieli weszła w życie 1 stycznia 2019 roku. Zobacz, jak kształtują się minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego w polskich szkołach.Przejdź do kolejnych slajdów --->

Zarobki nauczycieli 2019. Ile zarabia nauczyciel w szkole po...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski