Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koncern miliardera przegrywa w sądzie. Wyrok niekorzystny dla ZE PAK. Co dalej z kopalnią odkrywkową w Tomisławicach?

OPRAC.:
Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Kopalnia węgla brunatnego w Tomisławicach.
Kopalnia węgla brunatnego w Tomisławicach. Greenpeace Polska
Należący do miliardera Zygmunta Solorz-Żaka koncern ZE PAK przegrał w sądzie z Greenpeace. Chodziło o rozbudowę kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Tomisławice w woj. Wielkopolskim. Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) podtrzymał decyzję organów środowiskowych, nakazującą przygotowanie przez spółkę raportu, dot. oceny oddziaływania na środowisko. Tymczasem, jak wynika z ustaleń Greenpeace, wydobycie węgla wciąż trwa.

Rozbudowa odkrywki bez decyzji środowiskowej

Funkcjonowanie kopalni odkrywkowej wymaga realizacji szeregu przedsięwzięć polegających między innymi na rozbudowie i eksploatacji infrastruktury, koniecznej do odwadniania odkrywki, bez której wydobycie węgla brunatnego jest niemożliwe. Koncern ZE PAK wystąpił do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Poznaniu o wydanie decyzji środowiskowej na rozbudowę tej infrastruktury.

Zobacz też:

RDOŚ nakazał spółce ZE PAK przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko i przygotowanie raportu środowiskowego w obawie o znaczące pogorszenie się jego stanu. Obie decyzje RDOŚ w Poznaniu zostały podtrzymane przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Jedna z nich jest już prawomocna i ostateczna, drugą ZE PAK zaskarżył do sądów administracyjnych. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną spółki.

- Od początku alarmowaliśmy, że działalność należącego do Zygmunta Solorza - Żaka ZE PAK’u negatywnie wpływa na środowisko, w szczególności na Noteć i ikoniczne jezioro Gopło. Odwodnienie związane z wydobyciem węgla spowodowało znaczne obniżenie się poziomu wody w jeziorach pojezierza gnieźnieńskiego i Noteci. Do tego dochodzi do zanieczyszczenia wody w wyniku zrzutu ścieków kopalnianych z odkrywki. Niestety ZE PAK, pomimo nakazu organów by zbadać wpływ działalności odkrywki na środowisko rozbudowuje inwestycje i kontynuuje wydobycie

- powiedziała Anna Meres, koordynatorka kampanii klimatycznych w Greenpeace.

ZE PAK mimo braku odpowiednich decyzji dwa lata temu rozpoczął wykonanie obu przedsięwzięć. Jak wynika z informacji zebranych przez Greenpeace oraz z pozyskanych zdjęć satelitarnych, rozbudowa infrastruktury została już zrealizowana mimo nieprzeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko, niesporządzenia raportu środowiskowego i przy braku decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Na terenach gdzie infrastruktura odwadniająca odkrywkę miała być dopiero budowana, w najlepsze trwa już wydobycie węgla. Greenpeace złożył w tej sprawie zawiadomienie do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska oraz RDOŚ.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Jezioro Ostrowskie, Przyjezierze. Plaża cofnęła się o 10-15 metrów. Kolejne zdjęcie --->

Znikające jeziora Pojezierza Gnieźnieńskiego. Poziom wody ob...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski