Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koncert i debata w dworku w Wierzenicy w ramach festiwalu SARMATIA. W programie psalmy sarmackie w przekładzie Jana Kochanowskiego

RED
Na kolejne dni festiwalu zaplanowano wiele wydarzeń. W piątek, 3 września wystąpi m.in. Tomasz Budzyński
Na kolejne dni festiwalu zaplanowano wiele wydarzeń. W piątek, 3 września wystąpi m.in. Tomasz Budzyński Marcin Obara
Na zakończenie wakacji Fundacja Sarmatia zaprasza na koncert i debatę, które odbędą się we wtorek, 31 sierpnia w dworku w Wierzenicy. Wydarzenie rozpocznie odwołujący się do korzeni polskiej kultury festiwal SARMATIA.

Koncert zespołu Luthien Consort na rozpoczęcie festiwalu SARMATIA odbędzie się we wtorek o godzinie 18.30 w Dworze Cieszkowskich w Wierzenicy. Artyści wykonają m.in. psalmy sarmackie w przekładzie Jana Kochanowskiego, który kiedyś był proboszczem parafii w Wierzenicy.

- Zaczynamy nie przypadkowo w Dworze Cieszkowskich w Wierzenicy, gdzie przed laty tak chętnie i twórczo rozmawiali i "wierzeniczyli" August Cieszkowski i Zygmunt Kraisński. Do dziś można tam przejść się aleją filozofów, a dzięki życzliwości wierzenickiego księdza proboszcza będzie można także zejść (o godz. 18.00) do odrestaurowanej krypty Cieszkowskich w parafialnym drewnianym kościele - tłumaczy Bogusław Kiernicki z Fundacji Sarmatia.

Po koncercie odbędzie się debata o przesłaniu i oryginalności przewodnich idei narodowych opisanych w książce Jacka Bartyzela "Zboże polskiego myślenia". Oprócz autora wezmą w niej udział marszałek Marek Jurek, prof. Grzegorz Kucharczyk i prof. Paweł Skibiński.

Festiwal SARMATIA: Koncerty, warsztaty i pokazy polskiej kultury

- SARMATIA to festiwal odwołujący się do korzeni naszej kultury, poszukujący tego, co w niej najbardziej wartościowe, żywe, trwałe, a często także zagrożone - tłumaczą organizatorzy.

Zorganizowane w ramach festiwalu wydarzenia będą się odbywać w różnych miejscach Poznania w dniach 31 sierpnia - 5 września.

Wakacje we wrześniu nie będą tanie

od 16 lat

Program na kolejne dni:

  • 2 września - koncert Luthien Consort "Na ognistym niebie. Psalmy sarmackie". Kolegiata Najświętszej Marii Panny, Ostrów Tumski, godz. 19.00
  • 2 września - prezentacja technik walki szablą polską i sztuki krzyżowej, warsztaty fechtunku szablą polską
  • 3 września - koncert Budzego i Trupiej Czaszki - wiersze XVII-wiecznego jezuity, x. Józefa Baki, w interpretacji hardkorowo-punkowej. Koszary kultury, godz. 20.00
  • 4 września - koncert Orkiestry Czasów Zarazy. Galeria U Jezuitów, godz. 19.00
  • 5 września Ania Broda & Jan Kiernicki - koncert na dwa instrumenty - symbole kultury sarmackiej: cymbały i lutnia. Galeria U Jezuitów, godz. 19.00

Dodatkowo 20 września odbędzie się przełożony (pierwotnie 1 września) koncert Jacka Kowalskiego i Klubu Świętego Ludwika "Dumy staropolskie w rocznicę bitwy chocimskiej". Więcej informacji w wydarzeniu na Facebooku.

ZOBACZ TEŻ:

Na zdjęciu: wyburzanie kamienic przy ul. 27 Grudnia.Przejdź dalej i zobacz kolejne zdjęcia --->

Tak wyglądał Poznań w PRL. Oto 50 wyjątkowych zdjęć. Zakręci...

Kultowe kino Bałtyk, które zostało zamknięte w 2002 roku.Przejdź dalej i zobacz kolejne zdjęcia --->

75 niezwykłych zdjęć Poznania z szalonych lat 90. Tak wtedy ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski