Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koncertowo świętujemy rocznicę Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu, jesteśmy także w Warszawie!

Grzegorz Okoński
Kwiaty złożone będą także na grobach powstańców wielkopolskich na cmentarzu na Powązkach
Kwiaty złożone będą także na grobach powstańców wielkopolskich na cmentarzu na Powązkach Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
W piątek, 28 grudnia, obchodzimy uroczyście setną rocznicę Powstania Wielkopolskiego. Po koncercie na stadionie w Poznaniu na Starym Rynku odbędzie się drugi koncert. A w Warszawie Wielkopolanie przypomną uroczyście o naszym wkładzie w niepodległość państwa polskiego.

Koncert „Wielkopolanie śpiewają Niepodległej. W chwilach próby zwycięstwo” rozpocznie się o godz. 17.30, będzie go rejestrować i wyemituje na antenie o godz. 20.45 TVP 2. W koncercie wezmą udział m.in. Poznański Chór Chłopięcy pod kierunkiem Jacka Sykulskiego, Grzegorz Wilk, Mateusz Ziółko, Natalia Sikora, Ray Wilson, Kasia Moś, Jacek Kowalski, Mariusz Szaban, Rafał Brzozowski, Kasia Cerekwicka, Grzegorz Kupczyk i zespół Luxtorpeda. Koncert będzie połączony z elementami widowiska.
Transmisję powtórek koncertu zaplanowano na 4 stycznia o godz. 23.30 oraz 5 stycznia o godzinie 14.10 - w TVP Polonia.

Natomiast również w piątek o godz. 16.00 na cmentarzu parafialnym Św. Stanisława Kostki na Winiarach przy ul. Łowmiańskiego odbędzie się uroczystość ku czci powstańców wielkopolskich. Siedemdziesięciu trzech powstańców spoczywa na tym cmentarzu. Jej organizatorem jest Rada Osiedla Winiary. Jak zapowiada Przemysław Piwecki z RO Winiary, w blasku pochodni odczytany zostanie Apel Pamięci, ponadto recytowane będą fragmenty wierszy o tematyce powstańczej i odśpiewane pieśni patriotyczne.

Wielkopolanie zaprezentują radość z rocznicy Powstania także w Warszawie. O godz. 11.00 na Placu Zamkowym zostanie otwarta wystawa „Wielkopolanie ku Niepodległej – w stulecie zwycięskiego powstania 1918-1919”, a o godz. 12.00 w Archikatedrze Warszawskiej rozpocznie się uroczysta msza święta. Po niej o godz. 13.30 odbędą się uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Już pół godziny później, o godzinie 14.00, w Domu Spotkań z Historią przy Karowej 20 rozpocznie się pokaz filmów o Powstaniu Wielkopolskim wraz z komentarzami i dyskusją: „Stanisław Taczak. Pierwszy Dowódca Powstania Wielkopolskiego” w reżyserii Krzysztofa Paluszyńskiego, „Powstanie Wielkopolskie. Zdobycie Ławicy” - w reżyserii Janusza Sidora i Krzysztofa Nowaka, a także „Mieczysław Paluch – Człowiek, Powstaniec, Dowódca“ - również w reżyserii Janusza Sidora.

O godzinie 14.30 na grobach powstańców na Powązkach zostaną złożone kwiaty. Ostatnim punktem uroczystości w Warszawie będzie inauguracja portalu IPN o Powstaniu Wielkopolskim, która odbędzie się w Belwederze o godz. 17.00.

POLECAMY:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski