Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koncertowy przewodnik na najbliższy tydzień

KOSTA, MAZ
RPWL zagrają w klubie Blue Note
RPWL zagrają w klubie Blue Note
RWPL w Blue Note, eliminacje do Przystanku Woodstock w Eskulapie, Quarto Mondi w Zamku... Kulturalny długi weekend w Poznaniu zapowiada się bardzo interesująco. U nas znajdziesz szczegóły...

RPWL
Blue Note (ul. Kościuszki 76/78)
piątek 27.4, godzina 20
bilety: 80 zł

Czego jeszcze możemy spodziewać się po koncercie niemieckich mistrzów patetycznego, ale wyjątkowo melodyjnego rocka? Na pewno zagranego w całości nowego albumu "Beyond Man and Time". To zamknięta opowieść, (osnuta wokół poematu Friedricha Nietschego "Tako rzecze Zaratustra".

Zaczynali od nieomal wiernego odtwarzania mistrzowskich wzorców (Pink Floyd), ale w czasach, gdy już nie dało się "pociągnąć" ambitnej płyty bardziej przebojowymi fragmentami. W czasach coraz bardziej "lekkostrawnego" radia nawet melodyjne czterominutówki RPWL nie przebiły się przez sito bardziej "radiowego" popu.

Być może dlatego grupa przyjaciół, których pierwsze litery nazwisk utworzyły nazwę wspólnego projektu, nie przetrwała w niezmienionym składzie. "Beyond Man And Time" jest dla tych, którzy pozostali przełomem, wejściem na kolejny szczebel art-rockowego wtajemniczenia. Zwątpienie w istnienie Boga, wola mocy i przekonanie o nieograniczonych możliwościach człowieka - wszystko to znajdziemy w jedenastu utworach, których bohaterami są m.in. mędrzec, naukowiec i rybak. Przez ich pryzmat osnuta jest uniwersalna spójna opowieść o człowieku i jego kondycji. Brzmi to może pretensjonalnie, ale słucha się jej - także dzięki świetnej angielszczyźnie wokalisty - z uwagą i zainteresowaniem.

Muzycznie nowe dzieło RPWL koresponduje z klasycznym "Brave" Marillion - tak jak na nim klimat tworzą tu przede wszystkim wysmakowane partie klawiszowe, ustępujące gitarom przede wszystkim w przebojowych "Unchain The Earth" i "The Shadow". Równie mocnym punktem płyty jest jej podniosłe zakończenie - 16-minutowa, trzyczęściowa suita "The Fisherman" (te orientalne motywy...) i kojący po niej zmysły "The Moon", pozostawiający słuchacza w przekonaniu, że właśnie posłuchał płyty może nie oryginalnej, za to na pewno stylowej i nieprzeciętnej.

Eliminacje do Przystanku Woodstock 2012
Eskulap (ul. Przybyszewskiego 39)
niedziela 29.04, godzina 16
wstęp wolny, rejestracja na profilu Fabryki Zespołów na facebooku lub mail na [email protected]

Perspektywa kilkuset tysięcy osób przed sceną działa na wyobraźnię nie od dziś, dlatego możemy być pewni, że w niedzielę w Eskulapie posłuchamy dziewięciu naprawdę... zdeterminowanych zespołów.

Stawką półfinałowego przeglądu jest bowiem możliwość zagrania na tegorocznym Przystanku Woodstock. Eliminacje organizuje poznański portal Fabryka Zespołów, który co roku prowadzi rekrutację do zimowych finałów i letniego festiwalu w Kostrzynie nad Odrą.

Kto ubiegać się będzie o miejsce wśród zaproszonych już przez Jurka Owsiaka gwiazd? W poznańskim półfinale głównie wielkopolskie kapele, choć swej szansy szukać będzie też na przykład Skambomambo - szczecińska grupa grający ska.
Rolę faworyta zarezerwował Snowman, zespół, który pod koniec 2011 roku wydał bardzo dobrą płytę "The Best Is Yet To Come", a ostatnio wytransferował swego wokalistę do grupy Myslovitz.

Czarne dźwięki to domena Papa Musty - wokalisty, rapera i radiowca. W tej samej szufladce mieści się też Spokoarmia i śpiewająca z nią Marika - wokalistka znana na scenie reggae, soul, funk i dancehall. Podobne klimaty, choć w trochę innych proporcjach dominują w muzyce Jafii Namuel - pilskiej legendy muzyki reggae, która jako podstawę muzycznych poszukiwań obrała także poznańska formacja Erijef Massiv.

A gdzie rock? - zapytacie. Otóż jest i dla niego nadzieja, a konkretnie Hope. To pierwsza z trzech zdolnych kapel o gitarowym brzmieniu, idąca najmocniej w kierunku nu-metalu.

Bardziej tradycyjne, amerykańskie klimaty panują w muzyce Drunk ’n’ Rolled (Wolsztyn), a także u rewelacyjnych, choć wciąż czekających na mocny debiut poznaniakach z Rust.

Oprócz pretendentów zagrają goście: Raggafaya i na koniec My Riot. W jury m.in. Jurek Owsiak i Andrzej Puczyński. Będzie się przed kim pokazać!

Jelonek
Blue Note (ul. Kościuszki 76/78)
sobota 28.04, godzina 20
bilety: 25, 30 zł

Smyczki i ciężki rock? To możliwe, o czym od lat przekonuje kwartet fińskich wiolonczelistów Apocalyptica. Skrzypek Michał Jelonek próbuje podobnego patentu od 20 lat, ale dopiero kilka sezonów temu wyszedł z roli statysty.

O tym, że skrzypek może być frontmanem rockowej kapeli przekonuje popularność jego zespołu Jelonek. Pierwszą płytę nagrał w 2007 roku , a trzy lata później zdobył koncertowy laur, w postaci Złotego Bączka Przystanku Woodstock. W Poznaniu zagra materiał ze swej drugiej płyty "Revenge".

Quarto Mondi
CK Zamek (Św. Marcin 80/82)
piątek 27.4, godzina 20
wstęp wolny, rezerwacja: tel. 608 423 050, www.quatromondi.com

Jan Ptaszyn Wróblewski nazywa ich "czterema najsympatyczniejszymi rzępajłami z siłą rażenia adekwatną do nazwy zespołu". A nazwa brzmi... Atom String Quartet.

Grupę tworzą skrzypkowie Dawid Lubowicz i Mateusz Smoczyński, altowiolista Michał Zaborski i wiolonczelista Krzysztof Lenczewski. Ich występ będzie dziś finałowym akcentem trwającego w Poznaniu III Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej Q’arto Mondi. To jak do tej pory pierwszy w Polsce i jeden z niewielu w świecie kwartetów smyczkowych, które postawiły na wykonywanie jazzu. Muzycy grają wyłącznie własne utwory.

Wydany w ubiegłym roku krążek "Fade In" został entuzjastycznie przyjęty przez krytyków, jak i melomanów i nominowany do Fryderyków w kategoriach "Jazzowy album roku" i "Fonograficzny debiut roku". W najbliższy poniedziałek ukaże się drugi (tym razem studyjny) krążek zespołu "Places". Znajdują się na niej kompozycje członków zespołu, inspirowane rytmami latynoskimi, folklorem irlandzkim, melodiami hiszpańskimi czy muzyką ludową z różnych stron Polski. Zapowiada się niezwykły finał festiwalu muzyki kameralnej, która nie zawsze musi być klasyką.

Ballada o Amadeuszu
Aula UAM (ul. Wieniawskiego 1)
sobota 28.4., godzina 15
wstęp na karnety Pro Sinfoniki lub wejściówki po 10 zł

Klub Młodych Melomanów Amadeusz przy SP nr 90 w Poznaniu ma 20 lat. Z tej okazji zaprasza jutro do Auli UAM na "Balladę o Amadeuszu". W widowisku tym oprócz 120 aktualnych członków Amadeusza usłyszymy też absolwentów, wśród których są tak renomowane nazwiska jak wokalistki Dagmara i Martyna Melosik czy wiolonczelistka Bogna Uryzaj. Pierwsza część programu "Alojzy Andrzej Łuczak in Memoriam" nawiązuje do przypadającej w niedzielę I rocznicy śmierci twórcy Pro Sinfoniki. Druga to "Nie zapomnijmy o Mozarcie", a trzecia to "Ballada o barwnym życiu".

L.U.C.
Eskulap (ul. Przybyszewskiego 39)
27 kwietnia, godzina 22
bilety: 35 zł

Nowy projekt Luc’a - filozoficzne i humorystyczne teksty plus taneczna i energetyczna muzyka.

Boogie Chilli
Lizard King (Stary Rynek 86)
27 kwietnia, godzina 22
wstęp wolny

Blues i rock muzyków znanych z Wielkiej Łodzi i Hot Water.

Tera Melos
Pod Minogą (ul. Nowowiejskiego 8)
27 kwietnia, godzina 19
bilety: 30 zł

Niekonwencjonalne struktury utworów grupy z Kalifornii sprawiają, że na ich określenie wymyślono nowy termin: math-rock.

Ceti + Mech
Reset Club (ul. Bóżnicza 5)
27 kwietnia, godzina 19
bilety: 45 zł

Ciężki rock z dużym stażem.

Lekki Jazz Meeting
Cafe Mięsna (ul. Garbary 62)
27 kwietnia, godzina 20.30
bilety: 15, 20 zł

Dla wielbicieli jazzu zagrają Jakub Skowroński (saksofon), Wojciech Świeca (gitara), Krzysztof Dys (klawisze), Andrzej Święs (bas) i Adam Zagórski (perkusja).

Farben Lehre
U Bazyla (Św. Wojciech 28)
27 kwietnia, godzina 19
bilety: 15, 20 zł

Finał Akademickiego Przeglądu Muzycznego Radia Afera z punkową załogą z Płocka.

Closterkeller
Blue Note (ul. Kościuszki 76/78)
29 kwietnia, godzina 20
bilety: 30, 35 zł

Muzyczny gotyk, pełen ekspresji zawdzięczanej rasowej frontwoman, jaką jest Anja Orthodox.

Rozbrat
Rozbrat (ul. Pułaskiego 21a)
29 kwietnia, godzina 20

Skłotersi zapraszają na koncertową wizytę zespołów Castet, Drip Of Lies i Koyaanisqatsi.

Folk metal
Johnny Rocker (ul. Wielka 9)
30 kwietnia, godzina 20
bilety: 20 zł

Energetyczna mieszanka: zagrają Vecordia i Percival Schuttenbach.

Svavar Knútur
Meskalina (Stary Rynek 6)
30 kwietnia, godzina 20,
bilety: 15, 20 zł

Piosenki islandzkiego songwritera, miłośnika pieśni ludowych.

Dustin Wong
Fabrika (ul. Mokra 5)
1 maja, godzina 20
wstęp wolny

Ambient i psychodelia z japońskim gitarzystą.

Moreland & Arbuckle
Blue Note (ul. Kościuszki 76/78)
2 maja, godzina 20
bilety: 35 zł

Gitarzysta Aaron Moreland i harmonijkarz oraz wokalista Dustin Arbuckle łączą bluesa, folk, rocka, country, soul i... wiele innych gatunków.

ReedNoBrass
Meskalina (Stary Rynek 6)
2 maja, godzina 20
wstęp wolny

Jak grają indie-rocka na Litwie? Przekonamy się w środę!

Shadok
Fabrika (ul. Mokra 5)
3 maja, godzina 20
bilety: 15, 20 zł

Projekt Jarka "Shadoka" Szydłowskiego, pamiętanego z Kr’shna Brothers. Alternatywa z mocą godną pioniera grunge.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski