Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koncerty w Poznaniu 9.3 - 15.3

KOSTA, JAS, MAZ
Little Dragon
Little Dragon
W tym tygodniu bardzo ciekawie zapowiadają się wydarzenia z pogranicza koncertów i imprez klubowych.

Little Dragon
SQ (ul. Półwiejska 42)
sobota 10.03, godzina 22
bilety: 69 zł

Pytaniem, które muzycy szwedzkiej formacji Little Dragon słyszą najczęściej, jest to o genezę nazwy ich zespołu. Nie wiadomo, ile w tym prawdy, ale podobno Mały Smok (ang. Little Dragon) wziął się z przezwiska, którym męska część kapeli obdarzyła wokalistkę Yukimi Nagano. Podczas pierwszych prób filigranowa Nagano narzekała tak głośno, że reszta składu nie mogła z nią wytrzymać. I stąd wziął się ów smok.

A sam zespół pochodzi ze szwedzkiego Göteborga. Jego członkowie poznali się w szkole. Jako Little Dragon działają od 2006 roku. I od razu z sukcesami - ich debiutancki krążek "Little Dragon" zwrócił uwagę dziennikarzy i słuchaczy w całej Europie. Wysmakowana mieszanka syntetycznego popu i house’u bardzo spodobała się sympatykom eleganckiej muzyki elektronicznej. A takich nad Wisłą jest całkiem sporo: tylko w Poznaniu zespół grał już trzykrotnie, zawsze przy dużym audytorium.

W ostatnich latach napędzana dwoma udanymi krążkami "Machine Dreams" i "Ritual Union" sława Little Dragon wzrosła dzięki randze artystów, z którymi Yukimi Nagano i jej koledzy mieli okazję współpracować. Muzycy pojawili się gościnnie m.in. na płytach Gorillaz, DJ Shadowa czy Jose Gonzaleza. A kto mimo tego nie do końca kojarzy ten zespół, ten może przypomnieć sobie "Wildfire", klubowy hit 2011 roku, wyprodukowany przez SBTRKT-a. Ekspresyjny wokal w tym utworze należy właśnie do Yukimi Nagano, która znakomicie odnajduje się we współpracy także z innymi wykonawcami.

Stanisław Soyka
Hot_elarnia (Puszczykowo, ul. Morenowa 33)
piątek 9.03, godzina 19
bilety: 100-120 zł

Po piosenki Agnieszki Osieckiej i Czesława Nie-mena sięga wielu wykonawców. Włączył je do swego repertuaru również Stanisław Soyka. Dziś i jedne i drugie zaprezentuje podczas ekskluzywnego koncertu z okazji Dnia Kobiet w Hot_elarni w Puszczykowie.

Piosenki Osieckiej nagrał dwa lata temu na płycie "Tylko brać - Soyka-Osiecka znana i nieznana". Znalazły się wśród nich zarówno wielki przebój Skaldów "Nie całuj mnie pierwsza" i piosenka biesiadna "Upływa szybko życie", ale i te utwory, do których teksty artysta, jak powiedział "Głosowi Wielkopolskiemu", znalazł grzebiąc w szpargałach pozostałych po Agnieszce Osieckiej. Niektóre istniały tylko w maszynopisie. Wielkimi przebojami z tego krążka stały się takie piosenki jak "Co by było gdyby?", "Tango Warszawo" czy "Księżycu płyń". Sukces tych nagrań sprawił, że rok później pojawiła się płyta z koncertowymi wersjami piosenek Osieckiej. Dodajmy, że przed nagraniem płyty "Tylko brać" Stanisław Soyka zarejestrował też własną interpretację napisanej przez Krzysztofa Komedę do tekstu Osieckiej pochodzącej z filmu "Prawo i pięść" ballady "Nim wstanie dzień".

Nad płytą z piosenkami Czesława Niemena, która ukaże się 24 kwietnia Soyka pracował około 20 lat, ale, jak mówi, pomysł musiał dojrzeć. Krążek jest hołdem dla artysty, którego uważał za swego mentora. Nagrał przede wszystkim utwory z pierwszych trzech płyt Niemena, ale i starsze. Są wśród nich "Wiem, że nie wrócisz", "Nim przyjdzie wiosna" czy "Jednego serca". Oprócz utworów Osieckiej i Niemena Stanisław Soyka przypomni też niektóre starsze przeboje.

Piotr Nalepa Breakout Tour
Blue Note (ul. Kościuszki 76/78)
piątek 9.03, godzina 19.30
bilety: 50-60 zł

W niedzielę minęła piąta rocznica śmierci Tadeusza Nalepy, ojca chrzestnego polskiego bluesa. W piątek największe przeboje jego grupy Breakout, razem z zespołem Nie-bo przypomni jego syn Piotr.

- Breakout wydał 10 płyt długogrających, więc nie jest łatwo wybierać. Gramy zarówno "Gdybyś kochał hej" i "Poszłabym za tobą" z pierwszej płyty "Na drugim brzegu tęczy", jak i sporo utworów z trzeciej płyty "Blues" jak "Kiedy byłem małym chłopcem" i "Co się stało kwiatom", ale i kompozycje z późniejszej płyty "Nol" ,czyli cały przekrój przebojów Breakoutów - mówi Piotr Nalepa.

Dla średniego pokolenia słuchaczy będzie to wieczór wspomnień, od razu nasuwający porównania legendarnego ojca z synem, który zresztą był wiele lat członkiem grupy Tadeusza Nalepy. Dla młodszych słuchaczy zapowiada się natomiast wartościowa lekcja historii polskiego rocka i bluesa - nazwisko zobowiązuje...

Kamp!, Marika, Bartosz Szczęsny, Motyl
Opcja (ul. Półwiejska 18)
piątek 9.03, godzina 21
bilety: 15-20 zł
Samiyam
Pawilon Nowej Gazowni (ul. Ewangelicka 1)
sobota 10.03, godzina 19
bilety: 20 zł
Lubisz to!
Eskulap (ul. Przybyszewskiego 39)
sobota 10.03, godzina 19
bilety: 89-260 zł

Bardzo rozpieszczają nas w tym tygodniu organizatorzy imprez w Poznaniu. W piątek do tańca zaprasza klub Opcja. Za konsoletą staną członkowie łódzkiej formacji Kamp!, poruszająca się pomiędzy reggae a hip-hopem wokalistka Marika, poznański producent nu disco Bartosz Szczęsny oraz Kangur, członek rapowo-tanecznej Stylowej Spółki Społem.

Dzień później do wyboru mamy aż dwie duże imprezy. Bardzo ciekawie - nie tylko ze względu na oryginalną przestrzeń - zapowiada się wieczór w Pawilonie Nowej Gazowni. Zagra tam amerykański twórca instrumentalnego hip-hopu, Samiyam. Obok niego zaprezentują się Czarny i Tas, Nativizm, Maceo Wyro, Topcut i Raq.

Z kolei w Eskulapie odbędzie się wielka dubstepowo - drum'n'basowa impreza Lubisz To! Gwiazdami wieczoru będą Emalkay, Blu Mar Ten, Drumsound and Bassline Smith, Reso, Exntct i Subscape. Wydarzenie przybierze rangę minifestiwalu - w Eskulapie oprócz didżejskich setów będzie też pokaz mody i sztuki audiowizualnej a sam klub wzbogaci się o punkt gastronomiczny. Organizatorzy kuszą... najniżej osadzonymi basami w Polsce.

Alex Renart
Fabrika (ul. Mokra 5),
niedziela 11.03, godzina 20
bilety: 20-30 zł

Francuski wokalista miesza tradycję swej rodzimej piosenki z elementami rapu, manouche, reggae i soulu. W muzycznym CV Alexa pojawia się popularna ostatnio także w Polsce ZAZ, z którą grywał na paryskich ulicach. W Fabrice zagra w czwartek - w tym klubie klimaty reggae także w czwartek, gdy na żywo swój zespół Fundamenty sprawdzi wokalista KaCeZet.

Turbo Celebration
Blue Note (ul. Kościuszki 76/78)
11 i 12 marca, godzina 20
bilety: 85 zł

Dwa dni z legendarnym poznańskim zespołem rockowo-metalowym, który 30-lecie istnienia świętuje z dużym rozmachem. W niedzielę obok gospodarzy zobaczymy szwedzki zespół Astral Weeks i innych gości, natomiast w poniedziałek organizatorzy zapowiadają nie tylko solowy występ obecnego wokalisty Turbo Tomasza Struszczyka, ale też koncert... legendarnego amerykańskiego zespołu Iron Butterfly, wsławionego kultowym (17-minutowym!) utworem "In-A-Gadda-Da-Vida".

Badach śpiewa Zauchę
Aula UAM (ul. Wieniawskiego 1)
sobota 10.03, godzina 20
karnety: 45-95 zł

Wokalista zespołu Poluzjanci Kuba Badach zaśpiewa utwory nieodżałowanego Andrzeja Zauchy w nowych aranżacjach. Z zespołem Badacha wystąpi poznańska Orkiestra L’Autunno.

Rap Reggae Love
Impreza dla miłośników rapu i reggae. Wystąpią DonGuralesko, Jamal, AbradAb i Rafi.
Eskulap (ul. Przybyszewskiego 39), 9 marca,
godzina 20, bilety: 35 zł

Andrzej Poniedzielski
Z Kielc wywodzą się nie tylko rapowe scyzoryki, ale i szlachetni rycerze satyry i poezji.
Pod Pretekstem (Św. Marcin 80/82), 9 marca,
godzina 19, bilety: 50, 60 zł

The Nu Band
Free jazz grupy trębacza Roya Campbella i kontrabasisty Joe Fondy.
Blue Note (ul. Kościuszki 76/78), 10 marca,
godzina 20, bilety: 35 zł

Haven
Ambient, industrial, dźwięki sakralne i orientalne.
Pod Minogą (ul. Nowowiejskiego 8), 10 marca,
godzina 19, bilety: 8, 10 zł

Pasyjnie i paschalnie
W wykonaniu sopranistki Łucji Szablewskiej i organisty Dariusza Przybylskiego m.in. kompozycje H. M. Góreckiego.
Fara (ul. Gołębia 1), 10 marca, godzina 12.15, wstęp wolny.

The Beatles Nova
Grażyna Auguścik, Paulinho Garcia i utwory Beatlesów.
Pod Pretekstem (ul. Św. Marcin 80/82), 12 marca, godzina 19, bilety: 60, 75 zł

National Information
Znak rozpoznawczy Joshuy Abramsa to afrykański instrument guimbri.
Scena na Piętrze (ul. Masztalarska 8), 12 marca,
godzina 20.30, bilety: 25 zł

BLITZKRIEG VI
Święto metalu: Vader oraz Resistance,
Eris Is My Homegirl, The Sixpounder i Calm Hatchery.
Blue Note (ul. Kościuszki 76/78), 13 marca,
godzina 18, bilety: 45, 52 zł

Wanda Johnson
Wielkie wydarzenie dla fanów bluesa.
Blue Note (ul. Kościuszki 76/78), 14 marca,
godzina 20, bilety: 30-35 zł

Młode Talenty
Skrzypaczka Anna Śródecka, klarnecistka Izabela Żurczak oraz pianistka Joanna Zathey zagrają w "Salonie młodych talentów" .
Willa wśród róż (Al. Wielkopolska 11), 14 marca, godzina 18, wstęp wolny

Nowy wiek awangardy
Ken Vandermark zbiera czołówkę: grają m.in. Wacław Zimpel, Mikołaj Trzaska, Tim Daisy i Michael Zerang.
Pawilon Nowej Gazowni (ul. Ewangelicka 1), 15 marca, godzina 20, bilety: 40, 50 zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski