Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konferencja PARADOX pierwszy raz w Polsce

Julia Theus
Międzynarodowe warsztaty dla studentów uczelni artystycznych, trwające od 1 września w Poznaniu, zostaną zamknięte wernisażem prac stworzonych przez ich uczestników. Wernisaż wystawy rozpocznie się 9 września o godzinie 18.00 w Centrum Kultury „Zamek” i będzie jednocześnie oficjalnym otwarciem organizowanej pierwszy raz w Polsce międzynarodowej konferencji PARADOX, której gospodarzem jest Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu.

„PARADOX Fine Art European Forum” jest międzynarodową akademicką siecią skupiającą uczelnie artystyczne kształcące studentów w zakresie sztuk pięknych. Jednym z jej elementów są organizowane co dwa lata konferencje plenarne. Odbyły się one już w trzech miejscach: w Palermo (Sycylia, Włochy, 2009), w Cork (Irlandia, 2011) i w Granadzie (Hiszpania, 2013). Rok 2015 należy do Poznania.

W ramach warsztatów PARADOX, młodzi artyści zajmują się, między innymi, problemami związanymi z rewitalizacją i przywracaniem społecznych funkcji miasta. Efekty ich pracy będzie można zobaczyć 9 września na wernisażu w CK „Zamek”, o godzinie 18.00. Tego samego dnia odbędzie się również próba ustanowienia rekordu Polski na najdłuższy utwór stworzony z tagów miejskich.

– Ustanowienie rekordu jest jedną z realizacji, podczas których ma powstać konstrukcja utworu poetyckiego z tagów zebranych z ulicy św. Marcin. Nie wiemy jeszcze dokładnie, jak wyglądać będzie jej forma – mówi prof. Andrzej Syska, koordynator projektu. Za stronę artystyczną warsztatów odpowiedzialni są również Janusz Bałdyga, Piotr Kurka i Łukasz Skąpski.
Miejscem przebiegu tegorocznej edycji konferencji jest Centrum Kultury „Zamek”. Jej temat: „Alternative Zones: Uncovering the Official and Unofficial in Fine Art Practise, Research and Education” (Strefy alternatywne. Odsłanianie tego co oficjalne i nieoficjalne w praktyce artystycznej, badaniach naukowych i edukacji artystycznej) stanie się punktem wyjścia do wykładów, prezentacji i paneli dyskusyjnych.

– Będziemy zajmować się różnymi metodami kształcenia. Tymi powszechnymi i konwencjonalnymi, ale przede wszystkim niestandardowymi i eksperymentalnymi – podkreśla prof. Andrzej Syska.

Konferencję otworzy wykład, który 10 września o godzinie 9.00 wygłosi krytyczka i kuratorka sztuki Anna Maria Potocka w Sali Wielkiej w „Zamku”. Zaraz po niej swoją prezentację przedstawi profesor Mirosław Bałka. Wśród zaproszonych gości pojawią się również: Rebecca Fortnum (Anglia), Stephanie James (USA), Christine Pybus (Irlandia), Katrine Hjedle (Anglia) Alistair Payne i Neil Mulholland (Szkocja).

Zarówno wernisaż, jak i konferencja mają charakter zamknięty. Do wejścia na wystawę potrzebne są zaproszenia, a uczestników paneli dyskusyjnych obowiązuje specjalna rejestracja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski