Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kongres Firm Rodzinnych: Konstytucja sposobem na długowieczność firm

Marta Danielewicz
Marta Danielewicz
Konstytucja Firm Rodzinnych rozwiązaniem na konflikt i pomoc w sukcesji. Dowiedzieć się o niej można więcej podczas Kongresu Firm Rodzinnych 3 i 4 kwietnia.
Konstytucja Firm Rodzinnych rozwiązaniem na konflikt i pomoc w sukcesji. Dowiedzieć się o niej można więcej podczas Kongresu Firm Rodzinnych 3 i 4 kwietnia. Instytut Biznesu Rodzinnego
Konstytucja Firm Rodzinnych rozwiązaniem na konflikt i pomoc w sukcesji. Dowiedzieć się o niej można więcej podczas Kongresu Firm Rodzinnych 3 i 4 kwietnia.

W firmach rodzinnych, naturalnym staje się fakt, że wraz z upływem czasu rozrasta się nie tylko biznes, ale też rodzina. Pojawiają się dzieci właściciela, następnie ich małżonkowie, potem wnuki, dalsza część rodziny, prawnuki. Jeśli cała rodzina zgromadzona jest wokół wspólnego biznesu, często jest problem ze spójną wizją rozwoju firmy, co generuje problemy i konflikty.

Szczególnie wrażliwym i trudnym momentem jest sukcesja, czyli powierzenie firmy w młodsze ręce. Podczas takiego procesu pojawia się wiele kwestii, powodujących niesnaski związane z zaspokojeniem oczekiwań wszystkich członków zespołu. Zdarza się , że sukcesja odkładana jest w nieskończoność a w efekcie młodsze pokolenie w ogóle nie chce przejąć pałeczki po rodzicach. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Biznesu Rodzinnego z Poznania, tylko 6,3 proc. potencjalnych sukcesorów chce przejąć fotel prezesa po swoich rodzicach. Rozwiązaniem problemu i rodzinnego sporu ma być Konstytucja Firm Rodzinnych.

- Wdrożenie Konstytucji daje szansę na większą profesjonalizację i długowieczność - skuteczniej przeciwdziałać najczęściej spotykanemu cyklowi życia firmy rodzinnej, w którym pierwsze pokolenie buduje, drugie rozwija, a trzecie rujnuje - mówi dr Adrianna Lewandowska, prezes IBR. - Badania pokazują, że opracowanie Konstytucji ma pozytywny wpływ na harmonię rodziny, poprawę wyników ekonomicznych firmy - dodaje.

Wiele zachodnich firm, widząc ogrom spraw do uregulowania przed zmianą pokoleniową w przedsiębiorstwie postanowiło wdrożyć jeden nadrzędny dokument, który pozwala uregulować podstawowe sprawy związane z ładem rodzinnym i biznesowym. Jest nim Konstytucja Firmy Rodzinnej. Sam proces tworzenia dokumentu łączy rodzinę właścicielską wokół wspólnych wartości, a zawarte w niej przepisy, zasady i regulacje pozwalają na uniknięcie konfliktów. Opracowanie konstytucji jest działaniem prewencyjnym i spajającym rodzinę od wewnątrz. Dzieje się tak dlatego, że Konstytucja Firmy Rodzinnej w jasny sposób określa podział ról i obowiązków, np.: zasady dziedziczenia majątku, definiuje wartości istotne dla rodziny oraz wdraża mechanizmy, mające na celu wzmocnić pozycję rodziny w biznesie lub odwrotnie - umacniać biznes w rodzinie.

Na IV Międzynarodowym Kongresie Firm Rodzinnych swoją Konstytucje podpisze uroczyście duża rodzinna spółka z Zielonej Góry. Opracowany przez dr Lewandowską dokument ma na celu wsparcie firmy w osiągnięciu długowieczności. Kongres odbędzie 3-4 kwietnia w Poznaniu, w hotelu Andersia. Więcej informacji znajduje się na stronie **

kongresfirmrodzinnych.pl

**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski