Międzynarodowy Kongres Firm Rodzinnych w poniedziałek rozpoczął się w Poznaniu. Kongres potrwa do wtorku. Poniedziałkowym motywem przewodnim jest sukcesja w biznesie, czyli zmiana pokoleniowa jaka powoli pojawia się w rodzinnych firmach.

- Dzisiejsi prelegenci to głównie osoby z zagranicy. Zaczynamy więc międzynarodowo. Cieszymy się, że chcą oni podzielić się z nami wiedzą i doświadczeniem. Polski biznes dociera do tego momentu, w którym musi się dokonać pierwsza zmiana pokoleniowa. Zachód działa na tej zasadzie już od dawna – tłumaczyła Marietta Lewandowska, jedna z organizatorek, a za jakiś czas także sukcesorka. Jej matką jest bowiem dr Adrianna Lewandowska, prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, głównego organizatora kongresu.

- Kto z państwa czuje się czasem artystą w swojej pracy?

– zapytał na początku swojego wystąpienia Jacek Santorski, którego firma zajmuje się designem. Po ośmieleniu publiczności zaczął opowiadać, jak zmiana pokoleniowa przebiega w jego biznesie. Doskonale wiedział o czym mówi, ponieważ w jego firmie coraz śmielsze kroki stawia syn – Andrzej Santorski. To on jest sukcesorem ojca.

W sali przygotowanej w hotelu Andersia uczestnicy kongresu otrzymali także wiele innych przydatnych rad. Jedną z nich było to, by nestorzy biznesu zaufali i uczyli się od młodzieży, swoich dzieci. To one lepiej znają wymagania dzisiejszego rynku oraz przede wszystkim to oni tworzą dziś grupę docelową.

Po części wykładowej na gości czekają warsztaty. Są one podzielone na trzy panele, a każdy z nich dotyczy innego aspektu zmiany pokoleniowej w biznesie. Można więc będzie nauczyć się m.in. jak z przygotować firmę do sukcesji w sensie prawnym, ale również psychologicznym i strategicznym.

Wieczorem na gości czeka uroczysty bankiet, na którym wręczona zostanie nagroda dla Firmy Rodzinnej Roku. Wyróżnione zostanie to przedsiębiorstwo, które wykazuje się największą odpowiedzialnością biznesową i społeczną, dba zarówno o środowisko, jak i własnych pracowników.

We wtorek do uczestników kongresu przemówią z kolei polskie gwiazdy biznesu. Po raz pierwszy goście posłuchają dr Zbigniewa Inglota. Oprócz niego wykład poprowadzi np. Solange Olszewska, właścicielka firmy Solaris.

STREFA BIZNESU NA FACEBOOKU. POLUB NAS!