18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec analogowej telewizji naziemnej! [ZDJĘCIA]

Mateusz Pilarczyk
Wystarczyło jedno kliknięcie i analogowa telewizja naziemna w centralnej Wielkopolsce odeszła do lamusa. Nastała era DVB-T, czyli cyfrowego sygnału nadawanego drogą naziemną. Razem z nadajnikami w Śremie zamilkły mniejsze stacje: na poznańskim Piątkowie i wieżowcu Uniwersytetu Ekonomicznego. Wyłączenie objęło 1,8 mln Wielkopolan mieszkających w 90 gminach.

Punktualnie o godzinie 5 rano wojewoda wielkopolski Piotr Florek wyłączył analogowe nadajniki. Wszystko odbyło się zdalnie. Wystarczyło jedno kliknięcie z komputera w reżyserce poznańskiego oddziału TVP. Zostało ono przesłane za pośrednictwem internetu pod Śrem, gdzie na ponad 300 metrowej konstrukcji zainstalowana jest antena nadająca sygnał telewizyjny dla połowy Wielkopolski.

Kilkanaście sekund po kliknięciu na monitorach w Poznaniu można było oglądać efekt. Ekran pokazujący do tej pory TVP Info zaczął chwilę śnieżyć. Obraz zniknął. Ostatnie klatki nadane analogowo jakie mogliśmy oglądać w Wielkopolsce były wymowne - akurat wyświetlano napisy końcowe filmu dokumentalnego.

-To historyczny moment. Po sześćdziesięciu latach telewizja analogowa odchodzi do lamusa. Skończył się pewien etap. Przed nami czas telewizji cyfrowej, która przynosi nie tylko więcej programów lepszej jakości, ale daje też nowe możliwości - mówił kilka chwil po wyłączeniu Piotr Florek, wojewoda wielkopolski.

Zapytaliśmy wojewodę czy korzysta z naziemnej telewizji cyfrowej? - Akurat mam kablówkę, a w innym miejscu satelitarną platformę cyfrową, więc nie musiałem nic zmieniać - odpowiada Piotr Florek.

Era DVB-T ma być też szansą dla telewizji, również tych regionalnych.
- Nadajniki są mocniejsze. Mamy nadzieję, że nie stracimy widzów, a wręcz przeciwnie - dzięki cyfryzacji zyskamy nowych. Ta poprawa zasięgu jest dla nas bardzo ważna - uważa Lena Bretes-Dorożała, dyrektor TVP Poznań.
- Ekran komputera jest wymowny. Wszystkie nadajniki analogowe są z czerwonym statusem wyłączony - dodaje dyrektor TVP Poznań.

O tej samej godzinie zamilkły też dwa nadajniki w województwie pomorskim: w Gdańsku i Iławie. Ich wyłączenie nadzorował Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji.

Dzisiejszy koniec analogowej telewizji cyfrowej w centralnej Wielkopolsce i na Pomorzu jest drugim etapem przejścia na odbiór cyfrowy. Pierwszy etap z 7 listopada jest już za nami i objął województw lubuskie i zachodnie krańce Wielkopolski. Natomiast wszystkie analogowe nadajniki w Polsce mają być wyłączone do 23 lipca 2013 roku.

Na północnych, wschodnich i południowych obrzeżach naszego województwa analogowy sygnał telewizyjny nadawany drogą naziemną będzie dostępny jeszcze do 20 maja 2013. Tego dnia zamilkną nadajniki w Żółwieńcu koło Konina oraz Mikstaci koło Kalisza. Wyłączony zostanie też analogowy sygnał w Rusinowie koło Wałcza, z którego korzystają okolice Piły. Już teraz cyfrowy sygnał DVB-T dostępny jest w tych rejonach.

- Cyfryzacja technologicznie jest gigantycznym skokiem. Od strony użytkowników mamy dostęp do większej liczby kanałów. Zamiast kilku nadawanych analogowo, a docelowo będzie ich w sumie 21 w trzech multipleksach. Jeśli chodzi o jakość, to jest to zupełnie inny świat - Telewizja Polska już nadaje w HD można się więc samemu przekonać - zachwalał cyfrową telewizję naziemną w Poznaniu Krzysztof Kaczmarczyk, wiceprezes EmiTela, firmy odpowiedzialnej w Polsce za nadawanie sygnału radiowego i telewizyjnego.

- Rząd przewidział, że docelowo może powstać sześć multipleksów. Wiemy, że ta liczba może być większa. DVB-T będzie się więc rozwijać - dodaje.

CO ZROBIĆ GDY MAMY KŁOPOT Z ODBIOREM?
W Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu uruchomiona została linia telefoniczna w sprawie cyfryzacji. Pod numerem stacjonarnym 61 8541 9900 można uzyskać informacje dotyczące przełączenia telewizji analogowej na cyfrową.

Cały czas działa też ogólnopolska bezpłatna infolinia dotycząca cyfryzacji. Pod numerem telefonu 800 007 788 można się dowiedzieć między innymi jaki sprzęt należy kupić do odbioru DVB-T.

Osobny telefon uruchomiła poznańska delegatura Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Jest on przeznaczony dla osób, które będą miały problem z odbiorem sygnału naziemnej telewizji cyfrowej. Działa on w godzinach od 7.30 do 16.15.

ZNANY PROBLEM Z KODOWANYMI KANAŁAMI
Niektóre odbiorniki naziemnej telewizji cyfrowej umieszczają na liście kanałów płatne i kodowane programy radiowe i telewizyjne. Czasami pojawiają się one na początku listy. Programy kodowane wchodzą w skład platformy jednego z operatorów komercyjnych. Nie są one częścią wdrożenia bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce.

W przypadku pojawienia się na liście kanałów zakodowanych programów, istnieje możliwość utworzenia w telewizorze lub dekoderze cyfrowym własnej listy kanałów, zawierającej tylko programy wybrane przez użytkownika.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski