Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec "chodników z różnych parafii" w Poznaniu. Jest katalog!

KARC
Obszar Śródmieście
Obszar Śródmieście Inwestycje dla Poznania i ZDM
Kostka brukowa to temat dyskusji w Poznaniu już od wielu lat. Po Starym Rynku chodzi się niewygodnie, chodniki - nie tylko w centrum - są krzywe, a każdy z innej parafii. Stowarzyszenie Inwestycje dla Poznania postanowiły zająć się tematem i zinwentaryzować nawierzchnie chodników w mieście, po to by pokazać dobre wzorce.

Okazało się, że typów chodników na samym Starym Mieście mamy szesnaście. Od przyszłego roku – dzięki zarządzeniu prezydenta – mają obowiązywać konkretne wzory. Inne dla Starego Miasta, inne dla śródmieścia i inne dla obszaru Ringu Stubbena, czyli ul. Roosevelta oraz Królowej Jadwigi. Katalog był prezentowany wczoraj po raz pierwszy na komisji rewitalizacji.

Jego autorami są Kamil Żmijewski z IdP, prof. Wiesław Krzyżaniak z Uniwersytetu Artystycznego wraz ze studentami oraz ZDM.

Dla Starego Miasta została zaproponowano chodniki z ciemnymi pasami z kostki granitowej lub bazaltowej po bokach i jasnymi płytami pośrodku (jakie są np. na ul. Taczaka). Katalog pokazuje również dobre praktyki dotyczące wykończeń wokoło studzienek kanalizacyjnych, czy stojaków na rowery (powinny znajdować się na ciemnej kostce).

- Katalog nie jest jednak przewidziany jako inwentaryzacja miejsc, gdzie chodniki trzeba naprawić. Myślimy o nim raczej jako wzorniku dla przyszłych inwestycji. Całkowita wymiana chodników na takie, jakich byśmy sobie życzyli zajmie prawdopodobnie 10 – 15 lat – zaznacza Kamil Żmijewski z Inwestycji dla Poznania.

Radna Katarzyna Kretkowska zwróciła uwagę, by proponowane rodzaje nawierzchni rozważyć pod kątem funkcjonalności. - Szczególnie proszę pamiętać o kobietach w obcasach, dla których obecnie spacer w niektórych miejscach jest katorgą. Stary Rynek pod tym względem to idealny przykład, ale w ogóle drobna kostka, choć ładna, nie należy do najwygodniejszych nawierzchni. Ludzie zwykle chodza tą częścią chodnika, gdzie położone zostały szerokie płyty - mówiła.

- Utrudnienia wobec pań nie były cechą charakterystyczną prac naszego zespołu - zapewnił ją prof. Wiesław Krzyżaniak.

Katalog będzie niebawem dostępny na stronach Zarządu Dróg Miejskich. Uwagi do niego będzie można zgłaszać do końca stycznia.

Na razie katalog obejmuje tylko ścisłe centrum. W kolejnym roku będzie przygotowany dla Jeżyc, Łazarza oraz Wildy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski