Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec nauki zdalnej 9 stycznia 2022 roku. Jest stanowisko rządu: "Na tę chwilę nie planujemy wprowadzania obostrzeń"

OPRAC.:
Sylwia Rycharska
Sylwia Rycharska
Minister edukacji, Przemysław Czarnek powiedział, że po okresie świątecznym 10 stycznia szkoły powrócą do nauczania stacjonarnego
Minister edukacji, Przemysław Czarnek powiedział, że po okresie świątecznym 10 stycznia szkoły powrócą do nauczania stacjonarnego Marzena Bugała
Od 20 grudnia 2021 szkoły pracują w trybie nauczania zdalnego ze względu na wysoką liczbą zakażeń koronawirusem. Przedszkola i żłobki pozostają nadal otwarte. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek na antenie Radia Maryja wyjaśnił w poniedziałek 20 grudnia, że przejście na nauczanie zdalne przed świętami to działanie prewencyjne, jednak, jak zapewnił wszystkie placówki mają wrócić do normalnego funkcjonowania zgodnie z harmonogramem, co potwierdził we wtorek 28 grudnia. Aktualizacja 05.01.2022: Minister zdrowia, Adam Niedzielski podczas środowej konferencji ogłosił, że na razie nie ma decyzji na temat nowych obostrzeń. W związku z tym uczniowie wracają do szkół zgodnie z planem - 10 stycznia.

Szef resortu edukacji powiedział w połowie grudnia, że pomimo wcześniejszych zapewnień, że nie będzie nauki zdalnej, musiała ona być wprowadzona ze względu na pogarszającą się sytuację epidemiczną.

Czytaj więcej:

Koniec nauki zdalnej: w styczniu powrót do nauki stacjonarnej?

– Przyjąłem argumentację służb sanitarnych, że te trzy dni przed Wigilią dobrze jest lekko się odizolować, żeby potem – jak się spotkamy z naszymi dziadkami, pradziadkami w piątek przy stole wigilijnym czy w pierwszy albo drugi dzień Świąt przy stole świątecznym – uniknąć przenoszenia na nich koronawirusa. Po Świętach, już po całym okresie świątecznym, po Trzech Królach, po 9 stycznia wracamy do nauki stacjonarnej

– wyjaśnił Czarnek.

Zobacz: Omikron – na te objawy musisz szczególnie uważać

od 16 lat

Minister dodał też, że sprawdził się dotychczas stosowany model nauki stacjonarnej z możliwością wysyłania na kwarantannę klas lub szkół w przypadku wykrycia ogniska zakażeń. Poza tym MEiN chce powrotu do bezpośredniego uczenia, ponieważ lockdown podczas II i III fali pandemii odbił się negatywnie na kondycji fizycznej i psychicznej dzieci.

We wtorek 28 grudnia szef resortu potwierdził na antenie Polskiego Radia 24, że uczniowie wracają do szkół, jednak zwrócił uwagę na dynamikę pandemii. - Co będzie za miesiąc, półtora, dwa - to wszystko zależy, jaki będzie rozwój pandemii, jak bardzo będzie oddziaływał na nasze społeczeństwo Omikron - powiedział, zaznaczając jednocześnie, że kluczowa będzie nie liczba zakażeń, ale liczba ciężkich zachorowań i hospitalizacji.

Koniec nauki zdalnej: "Wszystkie scenariusze są możliwe"

Podczas środowej konferencji prasowej 22 grudnia 2021 r. rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz został zapytany, czy planowane jest przedłużenie nauki zdalnej, odpowiedział, że wszystkie scenariusze są możliwe, jednak powrót do nauki stacjonarnej zaplanowany jest na 10 stycznia.

– Okres na podjęcie decyzji jeszcze jest. Tak naprawdę zobaczymy w pierwszym tygodniu poświątecznym. Wszystkie scenariusze są możliwe, na dziś nie ma decyzji, żeby dzieci pozostawały dłużej w nauce zdalnej, ale patrzymy też na rozwój wypadków w zakresie omikrona nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie

– powiedział Andrusiewicz.

W piątek 31 grudnia rzecznik rządu Piotr Mueller przekazał na konferencji prasowej, że decyzja o ewentualnym powrocie dzieci do nauki stacjonarnej w szkołach zapadnie na początku stycznia.

- Te informacje pewnie na początku stycznia będą już jasne. W tej chwili mamy określony termin, do którego są ograniczenia w edukacji. Liczę na to, i mam taką ogromną nadzieję, że nie będzie potrzeby przedłużać tego czasu - przekazał Mueller.

Koniec nauki zdalnej 9 stycznia: "Na tę chwilę nie planujemy wprowadzania obostrzeń"

Minister zdrowia, Adam Niedzielski podczas środowej konferencji ogłosił, że na razie nie ma decyzji na temat nowych obostrzeń. Jak tłumaczył szef MZ, wzrost zakażeń to przejściowa sytuacja spowodowana m.in. okresem świątecznym i wzrostem liczby wykonywanych testów. Dlatego nie będzie przedłużenia nauki zdalnej po 9 stycznia. Jak dodał Niedzielski, nawet jeśli po powrocie do szkół dojdzie do eskalacji zakażeń, to przerwa w postaci ferii zadziała jak kwarantanna.

Kiedy będą przerwy świąteczne, ferie i zakończenie lekcji w szkołach?Sprawdź kalendarz roku szkolnego 2021/2022 --->>>Polskie uczelnie najlepsze na świecie

Nowy rok szkolny 2021/2022. Do kiedy trwa? Sprawdź kalendarz...

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski