MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koniec papierowych faktur. Aż 75 proc. firm handlowych wciąż je drukuje, a połowa nie wie o zmianach. Kiedy wejdą one w życie [26.12.2022]

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Trzy czwarte firm handlowych w Polsce nadal drukuje dokumenty księgowe. To najwyższy wynik wśród wszystkich badanych sektorów.
Trzy czwarte firm handlowych w Polsce nadal drukuje dokumenty księgowe. To najwyższy wynik wśród wszystkich badanych sektorów. Łukasz Kaczanowski/Polska Press
Co druga firma handlowa nigdy nie słyszała o reformie wprowadzającej od 2024 roku Krajowy System e-Faktur, czyli jednolity i cyfrowy obieg dokumentów finansowych. To alarmujące wiadomości, biorąc pod uwagę fakt, że branża handlowa generuje znaczną liczbę dokumentów księgowych.

Spis treści

3/4 firm handlowych w Polsce nadal drukuje dokumenty księgowe. To najwyższy wynik wśród wszystkich badanych sektorów – wynika z raportu WEBCON „Rewolucja w fakturowaniu: czy polskie firmy są gotowe na KSeF?”.

– Dzięki digitalizacji procesów biznesowych branża handlowa ma szansę na zwiększenie efektywności, a co za tym idzie – konkurencyjności. Dlatego tym bardziej dziwią wyniki naszych badań, zgodnie z którymi aż 75% firm handlowych deklaruje, że drukuje faktury i obraca papierowymi dokumentami księgowymi. I to na rok przed wprowadzeniem obowiązku korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur – przyznaje Łukasz Wróbel, wiceprezes WEBCON.

Handlowcy nie mają wiedzy o systemie e-faktur

Wiedza przedstawicieli handlu o Krajowym Systemie e-Faktur jest niepełna. Grupa tych, którzy słyszeli o nowych regulacjach, ale nie wiedzą, z czym się one wiążą, jest największa właśnie w tym sektorze i wynosi aż 37 proc.

Najwięcej przedsiębiorców wie, że KSeF umożliwia wystawianie i udostępnianie e-faktur (32 proc.). 27 proc. handlowców poprawnie łączy KSeF z wymogiem wystawiania faktur elektronicznych przez wszystkich przedsiębiorców, a 22 proc. respondentów słusznie zauważa, że nowy system wprowadzi jednolite wzory faktur dla wszystkich organizacji.

WAŻNE TERAZ. Kliknij i przeczytaj!

Jednocześnie aż 75 proc. przedsiębiorców działających w branży handlowej nie ma świadomości, że KSeF jest bezpłatny i dostępny dla wszystkich firm w Polsce. Aż 80 proc. nie wie też, że korzyścią z używania tego systemu będzie szybszy zwrot podatku VAT, co szczególnie dla tej branży powinno być istotną cechą.

System e-faktur w miejsce papierowych: jakie stwarza korzyści

Co, zdaniem przedsiębiorców, będzie stanowić największe korzyści płynące z korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur? Respondenci najliczniej wskazują na fakt automatyzacji procesu fakturowania – tę cechę wskazało 41 procz. firm. Archiwizacja faktur przez 10 lat stanowi ważne usprawnienie dla co trzeciej firmy handlowej – i stanowi dla niej dużo ważniejszy aspekt KSeF niż dla pozostałych respondentów reprezentujących inne gałęzie gospodarki. Możliwość szybszego zwrotu podatku VAT wskazało 32 proc. przedsiębiorców sektora handlu.

Branża najmniej docenia w reformie KSeF „wymóg wystawiania wyłącznie faktur elektronicznych przez wszystkich przedsiębiorców” (15 proc.) oraz „brak obowiązku przesyłania organom podatkowym Jednolitego Pliku Kontrolnego” (16 proc.).

E-faktury: przed wdrożeniem pilnie potrzebne szkolenia i cyfryzacja

Największymi wyzwaniami dla branży handlowej są edukacja pracowników dotycząca założeń reformy (44 proc.) oraz dostosowanie procedur i narzędzi do nowego sposobu fakturowania (43 proc.).

Aż 37 proc. przedsiębiorców obawia się kosztów przejścia na nowy sposób generowania dokumentów księgowych. Jednak, jak wynika z raportu firmy WEBCON, co trzecia firma handlowa uważa, że KSeF przyspieszy cyfryzację procesu fakturowania oraz go usprawni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Koniec papierowych faktur. Aż 75 proc. firm handlowych wciąż je drukuje, a połowa nie wie o zmianach. Kiedy wejdą one w życie [26.12.2022] - Strefa Biznesu

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski