Koniec religii w środku zajęć? Dyrektorzy: Nie damy rady! Czy warszawski pomysł sprawdzi się w Poznaniu?

Nicole Młodziejewska
Czeka nas rewolucja w zajęciach z religii? Posłowie Nowoczesnej oraz warszawska radna proponują, by katechezy odbywały się jako pierwsze lub ostatnie. Takiego rozwiązania nie wykluczają też władze Poznania. Dariusz Gdesz
Czeka nas rewolucja w zajęciach z religii? Posłowie Nowoczesnej oraz warszawska radna proponują, by katechezy odbywały się jako pierwsze lub ostatnie. Takiego rozwiązania nie wykluczają też władze Poznania.

Z jednej strony posłowie Nowoczesnej, zaś z drugiej warszawska radna Agata Diduszko-Zyglewska. Co ich łączy? To, że zaproponowali, by lekcje religii odbywały się w szkołach jako pierwsze lub ostatnie. Wśród argumentów pojawiają się głosy o tym, że lekcje katechezy znajdują się często w środku dnia lekcyjnego, czym utrudnia się życie, nie chodzących na nie dzieci. Poza tym są one traktowane na równi z innymi, obowiązkowymi przedmiotami.

Samorządowcy z Warszawy zwracali też uwagę, że w niektórych szkołach, przez nauczanie religii w zwykłych salach lekcyjnych, brakuje miejsc na prowadzenie standardowych zajęć np. z fizyki.

Władze warszawskiego ratusza przychyliły się do tego, zapewniając, że będą proponowali takie rozwiązanie dyrektorom szkół, a szkoły mają możliwość ograniczenia liczby zajęć.

Prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, nie odnosi się do tych pomysłów wprost. - Wielu polityków zwraca uwagę, że szkoła to nie miejsce na nauczanie religii. Znam księży, którzy sami uważają, że te lekcje powinny być prowadzone w salkach katechetycznych - mówi Jacek Jaśkowiak. I dodaje: - Powinniśmy wspólnie się zastanowić, co zrobić z tą sytuacją. Poziom religii cały czas się obniża.

Z kolei wiceprezydent Poznania, Mariusz Wiśniewski, przyznaje, że wprowadzenie zmian w zakresie lekcji religii w szkołach jest już w planach.

- Myślimy o tym, żeby od kolejnego roku szkolnego lekcje religii odbywały się na początku lub na końcu zajęć. Osoby, które nie uczęszczają na katechezy, często siedzą bezczynnie, gdy inni są na lekcjach - mówi Mariusz Wiśniewski.
Dyrektorzy szkół: Ten pomysł nie przejdzie

Dyrektorzy poznańskich szkół nie mają wątpliwości, że realizacja tego pomysłu będzie bardzo trudna. - To bardzo utopijne myślenie - komentuje Alicja Kaliszewska, wicedyrektor SP 17.

I dodaje: - W szkole mam około 800 dzieci, z czego blisko 100 nie chodzi na religię. Staramy się wprowadzić ten pomysł w klasach 1-3, ale przy tylu oddziałach to prawie niemożliwe.

Podobnego zdania jest Dominika Naworska, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 9. - Musiałabym zatrudnić kilku katechetów w niepełnym wymiarze, co jest niewykonalne, lub przesuwać rozpoczęcie lekcji w niektórych klasach na drugą lub trzecią godzinę - komentuje Dominika Naworska.

- Zawsze można wymyślać i próbować coś zmieniać, ale ktoś, kto kiedykolwiek układał plan lekcji, wie, że nie da się tego pogodzić we wszystkich klasach - to już słowa Marka Kmieciaka, dyrektora SP 1, w której na 500 uczniów jedynie 40 osób nie uczęszcza na lekcje religii.

W przypadku liceów ze statystyk wynika, że około 60-70 procent uczniów uczestniczy w lekcjach religii. Są jednak też takie szkoły średnie, gdzie w katechezach udział bierze mniej niż połowa nastolatków. - W naszej szkole religii uczy się 47 proc. uczniów. Pełnoletni licealiści mogą sami wypisać się z tych zajęć - opowiada Leszek Bernaczyk, dyrektor XIV Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu.
Kościół: To wbrew prawu

Przedstawiciele Kościoła odnoszą się negatywnie do proponowanych zmian, argumentując, że są one niezgodne z przepisami.

- Ten projekt ma na celu marginalizowanie lekcji religii i utrudnianie uczestnictwa w katechezach. Szkoła jest odpowiedzialna za zapewnienie zajęć zastępczych dla uczniów, którzy nie chodzą na religię - mówi ks. Piotr Tomasik, przewodniczący komisji wychowania katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.

Pomysł powielany przez polityków

Dyskusja o religii w szkołach na nowo nabrała rozpędu na początku stycznia za sprawą Barbary Nowackiej. Ogłosiła ona, że Inicjatywa Polska przygotowała projekt ustawy rozdzielającej państwo od Kościoła. Zakładała zniesienie funduszu kościelnego, finansowania lekcji religii w szkołach przez państwo oraz wpisanie jej na listę zajęć dodatkowych.

Nowacka chciałaby też, żeby duchowni sami opłacali swoje ubezpieczenia, a w Sejmie zostały zlikwidowane wszystkie komisje rządowo-kościelne. Pomysł Nowackiej skomentowała Katarzyna Lubnauer, szefowa Nowoczesnej, mówiąc, że jej partia od samego początku jest za rozdziałem państwa od Kościoła i cieszy ją kolejny sojusznik.

Zarówno IP, jak i .N wchodzą w skład Koalicji Obywatelskiej. Ostatecznie - 11 stycznia .N złożyła projekt ustawy, częściowo realizujący też postulaty Nowackiej. Zakłada on, że religia w szkołach ma się odbywać na pierwszej lub ostatniej lekcji, być prowadzona na wniosek rodziców, nie finansowana przez państwo, a ocena nie ma się liczyć do średniej.

Współpraca: Cezary Hurysz, Mikołaj Woźniak

POLECAMY:Wideo

Komentarze 23

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pelagia
2019-02-25T11:08:01 01:00, Ręce opadają.....:

Wg ciebie przeciwnicy kleru to komuniści?

Wszyscy?

Bella Dodd, wysokiej rangi dezerterka z amerykańskiej partii komunistycznej CPUSA, ostrzegła nas, że masońscy żydowscy bankierzy centralni stoją za komunizmem , a ten szatański kult kontroluje USA. W swojej książce „School of Darkness” (1954) ujawnia, że ​​komunizm był oszustwem popełnianym przez finansistów „w celu kontrolowania zwykłego człowieka” i rozwoju światowej tyranii. opisuje komunizm jako „dziwny tajny kult”, którego celem jest zniszczenie zachodniej (tj. Chrześcijańskiej) cywilizacji. Miliony naiwnych idealistów („niewinnych”) są oszukani przez mówienie o pomaganiu biednym, ale dba tylko o władzę.

Dodd ujawnia, że ​​CPUSA miała 1100 członków, którzy zostali księżmi katolickimi w latach trzydziestych XX wieku. Obaliła także amerykański system edukacji, przejmując związki nauczycieli i towarzystwa naukowe.

To wszystko jest do sprawdzenia. Czyżby polscy komuniści o tym nie wiedzieli?

G
Gość
2019-02-28T22:51:59 01:00, K.W.:

Proponuję jedną godzinę tygodniowo i popołudniu w salce na probostwie ...

POPIERAM! 100%

K
K.W.

Proponuję jedną godzinę tygodniowo i popołudniu w salce na probostwie ...

P
Przemek

W d**** byłeś, gówno widziałeś.

W
Wuj

wszyscy podatnicy, niezależnie od wyznania, a także ateiści. Tak to wygląda w obecnym systemie prawnym i żadne zaklinanie rzeczywistości tego nie zmieni.

j
jan

Owszem KK płaci podatki. W Poznaniu jest jednym z największych podatników od nieruchomości. Każdy ksiądz jak coś kupuje płaci VAT. No i w końcu wszyscy księża płacą PIT. Więc jakich konkretnie podatków nie płaci? CITu? fundacje i stowarzyszenia też tego nie płacą. Czego jeszcze?

z
znaffca

Kościół demoralizuje społeczeństwo polskie tu i teraz, a tacy jak ty tej demoralizacji służycie, jak ruskie raby.

p
posener

Dopiero potem możesz się wypowiadać na temat Kościoła. A najlepiej weźcie go na utrzymanie, dlaczego tak się boicie "podatku religijnego"? Dobrze wiecie, że w ukryty sposób jest też finansowany za pośrednictwem budżetu państwa.

j
jar

a wiesz, że malowanie jajek, chodzenie z kolędą, sianko pod obrusem itp to katolicyzm zwyczajnie ukradł?

L
Leon

Chodzą do kościoła, dają na tacę i stanowią socjologiczno-religijny ewenement w postaci praktykujących niewierzących. Kupują tradycyjne niemieckie choinki na Boże Narodzenie i jedzą karpia po żydowsku, byle tyko się przypodobać. Tylko, komu? Prawdziwi z nich obłudnicy. Lud polski miast i wsi od lat taki sam. Żydów zatłuką dla majątku, anonim do bezpieki na sąsiada napiszą, własnego psa drągiem zabiją, za księdza pedofila mszę zamówią, zgwałconą na własnej osiemnastce dziewczynę zaszczują, bitą przez męża kobietę wyszydzą, zwyrodnialców gwałcących dziecko w świętym oburzeniu bronić będą. Lata mijają a oni niezmienni, po katolicku miłościwi, miłością bliźniego i empatią po nos napchani. Oczy w panienkę najświętszą wpatrzone, by zła obok siebie i w sobie nie widzieć, ręce do paciorków złożone, grzechy raz w tygodniu wyspowiadane, i znów czyści i nieskalani jak Jezusek dopiero co narodzony. Plugawi, zawistni, okrutni, skarlali, rządzeni przez podobnych do siebie. Ale na szczęście jest ich coraz mniej liczna grupa, która może sobie tylko poPISać. Niedługo tylko na to będzie ich stać.

e
ejber

ty zdrajco i antypolaku. wy, prawaki, z lewakami możecie sobie łapę podac, jestescie tak samo rozje*ani i bez własnego zdania. slepe barany podążające pzed siebie jak wam każą

G
Gość

KK nie płaci podatków jak Polacy, uzyskuje zwroty majątku poza systemem prawa wiążącym Polaków, członkowie KK są przez niego kryci w przypadkach ujawnienia pedofilii.
Państwo które wobec własnych obywateli potrafi być nieludzko bezwzględne, zdania biskupów wysłuchuje z kolan, a KK zdanie ma w każdej politycznej kwestii i nie waha się go rozgłaszać.

P
Pelagia

Nie chodzą do kościoła, nie dają na tacę, a najgłośniej drą japę. Za to kupują choinki na Boże Narodzenie i mendel jaj na Święta Wielkanocne. żeby się przypodobać. Tylko, komu? Prawdziwi z nich obłudnicy. Ale, w każdym społeczeństwie znajdą się awanturnicy - "niewinni", którym nie PO drodze. Na szczęście jest ich mało liczna grupa, która może sobie tylko POkrzyczeć lub POpisać. Na to tylko ich stać.

R
Ręce opadają.....

Wg ciebie przeciwnicy kleru to komuniści?
Wszyscy?

o
obywatel tego miasta

Bezbożnictwo atakuje ! Gmerają przy lekcji Religii by w jej miejsce dać tzw edukację seksualną która promuje rozwiązłość seksualną i promocję zboczeń.Trzeba zatrzymać to lewackie szaleństwo !

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3