Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec z handlem w niedziele: supermarkety nie będą już placówkami pocztowymi. W Poznaniu działać będzie tylko jeden dyskont

Emilia Bromber
Emilia Bromber
W niedzielę 6 lutego sklepy korzystające ze sposobu "na placówkę pocztową" nie będą mogły być otwarte.
W niedzielę 6 lutego sklepy korzystające ze sposobu "na placówkę pocztową" nie będą mogły być otwarte. Marzena Bugala / Polska Press
Uszczelnienie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele staje się faktem. Po prawie czterech latach obchodzenia zakazu sposobem „na placówkę pocztową” praktyka ta stanie się niemożliwa.

Nowelizacja ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta została przegłosowana jeszcze jesienią 2021 roku, ale zaczęła obowiązywać dopiero od 1 lutego. Nadchodząca niedziela, 6 lutego, będzie pierwszą niedzielą, kiedy przepisy przełożą się na praktykę.

Czy tym razem duże sieci zamkną swoje drzwi dla klientów i klientek w siódmy dzień tygodnia?

Wygląda na to, że tak - Aldi, Auchan, Biedronka, Carrefour, Lidl, Netto, Kaufland i Żabka zapowiedziały, że będą stosować się do obowiązujących przepisów.

Czytaj też:

Obchodzenie zakazu handlu w niedziele rozpoczęła Żabka, krótko po wprowadzeniu ustawy w 2018 roku. W ostatnim roku zakaz stawał się coraz bardziej fikcyjny, bo do grona „placówek pocztowych” dołączały coraz to większe sieci spożywcze. W lipcu zeszłego roku sklepy w niedziele otworzyła Biedronka, we wrześniu Lidl, Kaufland i Netto, a jesienią Carrefour i Auchan.

Nowelizacja ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Co zmienia?

Aby skończyć z wysypem sklepów podszywających się pod placówki pocztowe, do wyłączenia od zakazu handlu w niedziele dodano kryterium przeważającej działalności, wykazanej w formie kodu PKD (Polska Klasyfikacja Działalności). Sklep korzystający z tego wyłączenia będzie więc musiał wykazać, że co najmniej 40 proc. miesięcznego przychodu ze sprzedaży detalicznej pochodzi z tego tytułu.

Czytaj też:

Kryterium przeważającej działalności dodano także do kilku innych wyłączeń od zakazu handlu w niedziele. Są to placówki handlowe w których przeważająca działalność opiera się na:

  • handlu kwiatami,
  • dewocjonaliami i pamiątkami,
  • prasą, wyrobami tytoniowymi, biletami komunikacji miejskiej i grami losowymi,
  • wyrobami cukierniczymi, piekarniczymi i lodami,
  • w placówkach handlowych, w których przeważającą działalnością jest działalność gastronomiczna.

W związku z tym potencjalne pomysły sklepów na obchodzenie zakazu handlu np. „na kwiaciarnie”, czy „na piekarnie” będą niemożliwe.

Jakie sklepy będą otwarte w niedziele?

W niedziele cały czas otwarte będą mogły być sklepy, w których za ladą stoi właściciel. W zamyśle autorów ustawy o ograniczeniu handlu z 2018 r. sklepy mogły być otwarte w niedziele, jednak sprzedawać musiał wtedy właściciel lub jego rodzina. Dzięki temu pracownicy sklepów wielkopowierzchniowych mieli zyskać wolne niedziele, a pozycja małych sklepów osiedlowych czy wiejskich miała zostać wzmocniona.

Oznacza to, że popularne Żabki, jeśli taką decyzję podejmą franczyzobiorcy, będą działać w niedziele. Dodatkowo, jak poinformował portal wiadomoscihandlowe.pl, będą oni mogli zlecić pracownikom wyładowanie towaru w niedziele.

„Na mocy specustawy covidowej franczyzobiorcy mogą w niedziele, które nie przypadają w święto, powierzać pracownikom lub zatrudnionym rozładowywanie, przyjmowanie i ekspozycję określonych towarów”

- odpowiedziało biuro prasowe Żabki na zapytanie portalu Wiadomości Handlowe.

Zobacz też:

Handel w niedziele będzie można nadal prowadzić m.in.:

  • na stacjach benzynowych,
  • w aptekach,
  • w hotelach,
  • w strefach wolnocłowych,
  • w skupach produktów rolniczych czy na dworcach (w zakresie związanym bezpośrednio z obsługą klienta).

W związku z tym jedynym dyskontem, który pozostanie otwarty w Poznaniu w niedziele, będzie Biedronka na stacji Poznań Główny. W całej Polsce sklepów tej sieci, zlokalizowanych na dworcach kolejowych i autobusowych, będzie 7.

Happening solidarnościowy ze strajkującymi pracowniczkami i pracownikami zakładów Solaris w Bolechowie został zainicjowany przez  związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza, Federację Anarchistyczną i zespoły bębniarskie (Samba) z Poznania i Warszawy.

Inicjatywa Pracownicza solidarnie z pracownikami Solarisa. S...

Inflacja szaleje, ceny w sklepach rosną z dnia na dzień, a rachunki za gaz i prąd wprawiają w osłupienie. W skrócie: drożyzna dobija Polaków. Jak sobie z nią radzić? Internauci płaczą i... tworzą zabawne memy. Może chociaż one poprawią wam humor? Przejdź dalej i zobacz najlepsze --->

Drożyzna dobija Polaków. Internauci płaczą i... tworzą zabaw...

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski