Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konin: Nowoczesny oddział może przestać operować

Ola Braciszewska
Warunki leczenia pacjentów na oddziale neurochirurgii w nowym szpitalu są wręcz idealne
Warunki leczenia pacjentów na oddziale neurochirurgii w nowym szpitalu są wręcz idealne Ola Braciszewska
Działający od października przy ul. Szpitalnej oddział neurochirurgii jest najnowocześniejszym w Wielkopolsce. Choć lekarze są w stanie wykonać w Koninie każdą, nawet najbardziej skomplikowaną operację, w połowie roku mogą przestać operować. Koniński oddział boryka się bowiem ze zbyt małą liczbą punktów przyznawanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Działający od października przy ul. Szpitalnej oddział neurochirurgii jest najnowocześniejszym w Wielkopolsce. Choć lekarze są w stanie wykonać w Koninie każdą, nawet najbardziej skomplikowaną operację, w połowie roku mogą przestać operować. Koniński oddział boryka się bowiem ze zbyt małą liczbą punktów przyznawanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Neurochirurgia w Koninie działa zaledwie od 5 lat. Wcześniej, przez 30 lat w mieście nie było specjalistycznego oddziału leczącego choroby mózgu i kręgosłupa.

Chociaż dyrekcja konińskiej lecznicy przez lata poszukiwała chętnych lekarzy do prowadzenia oddziału neurochirurgii, nie mogła znaleźć chętnych. Dopiero w 2005 roku w Koninie zjawiło się czterech lekarzy z Bydgoszczy, którzy zdecydowali się prowadzić neurochirurgię. Oddział w budynku przy ul. Wyszyńskiego otwarto w styczniu 2006 roku.

Po 4 latach działalności i czterech przeprowadzkach, neurochirurgia od października zeszłego roku działa w budynku przy ul. Szpitalnej. Oddział zwiększył się z 15 do 25 łóżek. Poprawił się również jego komfort dla pacjentów.

W 11 dwuosobowych salach są łazienki z prysznicami. Poza tym na oddziale jest świetlica, aneks kuchenny dla pacjentów oraz sala pooperacyjna ze specjalistycznym sprzętem. Nowoczesne urządzenia znajdują się też w jednej z siedmiu sal na bloku operacyjnym.

- Mamy swoją salę operacyjną z najnowocześniejszym sprzętem takim jak neuronawigacja, neuroendoskop, mikroskop operacyjny, czy ssak ultradźwiękowy - mówi Witold Kowalewski, ordynator oddziału neurochirurgii WSZ w Koninie. - Neuronawigacja to jedyne takie urządzenie w Wielkopolsce. Nie ma jej również uniwersytecki szpital w Bydgoszczy, w którym pracowałem - dodaje.

Neuronawigacja służy do precyzyjnej lokalizacji zmian w mózgowiu i kręgosłupie. Jak tłumaczy doktor Kowalewski, bez tego urządzenia nie wszystkie operacje były możliwe.
- Teraz mamy sprzęt, który pozwala na skomplikowane operacje. Pacjenci mogą być operowani na miejscu, w lepszych warunkach - mówi Kowalewski.

Na koniński oddział trafiają nie tylko pacjenci z regionu konińskiego, ale również z Łodzi, Inowrocławia, czy Torunia. Wysokiej klasy sprzęt i doskonałe warunki na oddziale sprawiają, że zaledwie w styczniu wykonano tu 50 operacji, a w całym zeszłym roku około 500. Niestety, tu pojawił się też problem. Personel i sprzęt są przygotowani do leczenia, ale oddział otrzymał zbyt małą liczbę punktów z NFZ. Przez nadwykonania od października do grudnia zeszłego roku wstrzymano tu planowe przyjęcia.

- Mamy znacznie mniej przyznanych punktów niż moglibyśmy wykorzystać. Za kilka miesięcy znowu przekroczymy limit punktów i zaczną się kłopoty, ale na razie są pacjenci i ich operujemy - mówi W. Kowalewski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski