Konińska kopalnia kłóci się z elektrownią o dostawy węgla

  Konińska kopalnia kłóci się z elektrownią o dostawy węgla

  Radosław Grzelak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Nie doszło do porozumienia pomiędzy konińską kopalnią węgla brunatnego i Zespołem Elektrowni Pątnów Adamów Konin. Chodzi o dostawy węgla do elektrowni Pątnów I. Mimo to, węgiel nadal będzie trafiał do elektrowni.
  Kilka miesięcy temu kopalnia wypowiedziała długoterminową umowę na dostawy węgla dla Pątnowa I. Powodem była cena. Strony miały kilka miesięcy na podpisanie nowej, jednak nie doszło do jej parafowania. Termin wypowiedzenia starej umowy minął o północy 31 grudnia. Mimo bardzo długich negocjacji, nie udało się ostatecznie osiągnąć porozumienia. Głównym powodem okazały się rozbieżności co do okresu obowiązywania umowy.

  - Pomimo braku nowej umowy, Kopalnia Węgla Brunatnego Konin nie wstrzymuje po 1 stycznia 2009 roku dostaw węgla. Rozmowy z przedstawicielami ZE PAK będą kontynuowane najprawdopodobniej w styczniu - powiedział Radosław Stankiewicz, rzecznik KWB Konin.


  Zdaniem Sławomira Mazurka, prezesa KWB Konin, kopalnia nie może sobie pozwolić na podpisanie umowy dającej gwarancje aż na 19 lat. Jego zdaniem uniemożliwiłoby to kopalni możliwość renegocjacji warunków tej umowy.

  Ponadto kopalnia nie ma jeszcze zagwarantowanych koncesji na nowe złoża, dlatego gwarancje dostaw węgla może złożyć dopiero za 2-3 lata.

  Przedstawiciele ZE PAK-u ostrzegają, że brak nowej umowy spowoduje wstrzymanie modernizacji bloków energetycznych. Według Katarzyny Muszkat, prezes ZE PAK bez długoletnich gwarancji dostaw węgla żaden bank nie będzie kredytował modernizacji Pątnowa I. A bez przebudowy starych bloków nie ma mowy o dalszym funkcjonowaniu elektrowni, gdyż trzeba będzie ograniczyć produkcję nawet o 70 procent, a także zwolnić część załogi.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo