Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs im. prof. Jadwigi Kaliszewskiej: Młodzi skrzypkowie z całego kraju grą uczczą panią profesor

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Najlepszy uczestnik konkursu otrzyma skrzypce wykonane przez dr Honoratę Stalmierską (na zdjęciu). Będzie to kopia instrumentu, na którym grała prof. Jadwiga Kaliszewska
Najlepszy uczestnik konkursu otrzyma skrzypce wykonane przez dr Honoratę Stalmierską (na zdjęciu). Będzie to kopia instrumentu, na którym grała prof. Jadwiga Kaliszewska Waldemar Wylegalski
66 uczniów ze szkół muzycznych z całego kraju weźmie udział w I Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Jadwigi Kaliszewskiej, który odbędzie się w Poznaniu. Przesłuchania rozpoczną się w piątek i potrwają trzy dni. W niedzielę o godzinie 17 organizatorzy - Stowarzyszenie im. Jadwigi Kaliszewskiej i Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna im. Jadwigi Kaliszewskiej - zapraszają do auli Zespołu Szkół Muzycznych przy ulicy Głogowskiej na koncert laureatów. W tej auli będą także odbywać się przesłuchania.

Od kilku lat przyjaciele, uczniowie prof. Jadwigi Kaliszewskiej zastanawiali się w jaki sposób uczcić tę wybitną, polską skrzypaczkę i pedagoga.

– Pani profesor kochała młodych ludzi. Wiele zrobiła dla Poznania i młodzieży – mówi Anna Magdalena Dąbrowska, prezes Stowarzyszenia im. Jadwigi Kaliszewskiej, które powstało zaledwie pół roku temu. To właśnie członkowie stowarzyszenia postanowili, że najlepszym sposobem na upamiętnienie prof. J. Kaliszewskiej będzie zorganizowanie imprezy dla młodych skrzypków.

Na efekty nie trzeba było długo czekać. W piątek rozpoczyna się I Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy im. Jadwigi Kaliszewskiej dla Uczniów Szkół Muzycznych II stopnia. Jego organizatorami są stowarzyszenie i Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna im. J. Kaliszewskiej w Zespole Szkół Muzycznych w Poznaniu. To właśnie w auli tej szkoły przy ul. Głogowskiej będą odbywać się przesłuchania.

– W piątek i sobotę zapraszamy od godz. 9 do 20, a w niedzielę od 9 do 15. W niedzielę na godz. 17 zaplanowaliśmy koncert laureatów – zapowiada A. M. Dąbrowska. I dodaje: – Do konkursu zgłosiło się 66 osób z całej Polski.

Jest to pewnie pierwszy konkurs, w którym nie może brać udziału uczeń pedagoga zasiadającego w jury. Organizatorów wsparło miasto, dając granty oraz Fundacja Enea. Natomiast nagrodę Grand Prix ufundowała wybitna artystka – lutnik dr Honorata Stalmierska z Akademii Muzycznej.

– Będzie to kopia instrumentu z XVIII wieku, na którym grała prof. Kaliszewska – wyjaśnia H. Stalmierska. – Chyba osiem lat temu prof. Kaliszewska zwróciła się do mnie o wykonanie kopii, bo oryginał chciała podarować studentowi. Później grała na tej kopii. Ten model bardzo fajnie brzmi.

Dr Stalmierska podkreśla, że jej rodzina była zaprzyjaźniona z J. Kaliszewską. – Pani profesor uczyła naszego syna w podstawówce, liceum i na studiach – dodaje dr H. Stalmierska. – Mateusz skończył studia w Bernie u Bartka Nizioła. Dwa lata pracował w operze w Zurychu. Obecnie podjął kolejne z ekonomii sztuki i biznesu.

Mateusz Smól będzie jednym z jurorów konkursu. – Poza stałym składem jury chcemy zapraszać do komisji młodych skrzypków – wyjaśnia Dąbrowska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski