Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs "Moje powstańcze korzenie" już rozstrzygnięty. Młodzież pamięta o przodkach

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Konkurs "Moje powstańcze korzenie" został rozstrzygnięty - wpłynęło na niego ponad siedemdziesiąt prac.
Konkurs "Moje powstańcze korzenie" został rozstrzygnięty - wpłynęło na niego ponad siedemdziesiąt prac. Robert Woźniak
Te wspomnienia, które mają charakter rodzinny, budują naszą tożsamość, od rodzinnej aż do narodowej – mówił Michał Zieliński, wojewoda wielkopolski do uczniów – finalistów konkursu „Moje powstańcze korzenie”.

Konkurs „Moje powstańcze korzenie. Powstanie Wielkopolskie we wspomnieniach rodzinnych”, adresowany do uczniów klas 4-8 szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, został zorganizowany już po raz drugi przez Urząd Wojewódzki w Poznaniu, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, Kuratorium Oświaty w Poznaniu i Telewizję Polską S.A. Oddział w Poznaniu. Jak zaznaczają organizatorzy ma on na celu pobudzić zainteresowanie wśród młodych ludzi historią najnowszą Polski, przybliżyć jej drogę do niepodległości, zwrócić uwagę na znaczenie Powstania Wielkopolskiego w losach naszego kraju, a także kształtować takie wartości jak wolność, patriotyzm i poczucie przynależności.

- Przez losy naszych przodków poznajemy historię regionu, a następnie historię naszego kraju – mówi wojewoda wielkopolski. - Nasz konkurs dzięki interdyscyplinarnemu charakterowi łączy tradycję z nowoczesnością, co daje historykowi większe możliwości badawcze. Nowe techniki gromadzenia i przekazywania danych pozwalają na łączenie informacji, na docieranie do nowych źródeł, pozwalają zainteresować historią szczególnie bardzo młodych ludzi. Dodam jeszcze, że ta edycja ma charakter międzynarodowy, bo wśród jej uczestników są chłopcy z Madrytu, z powstańczymi wielkopolskimi korzeniami!

Zobacz też: Nowa ważna droga rowerowa w centrum Poznania będzie budowana od 12 czerwca. Uwaga na utrudnienia

- Powstańcze korzenie to fundamenty naszej polskości, naszej świadomości obywatelskiej – wtóruje Rafał Reczek, dyrektor poznańskiego Oddziału IPN. - Naszym zobowiązaniem jest nie tylko pamiętać o losach naszych przodków, ale też utrwalać przekaz o nich. Cieszę się, że o Powstaniu mówi się dużo, szczególnie w kontekście uznania rocznicy wybuchu za święto państwowe, a choć czerwiec kojarzy się w Poznaniu z innym zrywem, Poznańskim Czerwcem 1956 r., to i tak data finałowej gali konkursu jest znakomita: zbiega się z podpisaniem Traktatu Wersalskiego w 1919 roku, kończącym oficjalnie I wojnę światową i sankcjonującym zdobycze Powstania Wielkopolskiego.

Zbigniew Talaga, wicekurator Kuratorium Oświaty w Poznaniu, podkreślił, że tradycja i kultura nie są wartościami, których moglibyśmy się wstydzić w obecnych czasach, a wręcz przeciwnie – mamy być z nich dumni.

Czytaj też: „W obliczu zagłady..." - Instytut Zachodni przedstawił ważny zbiór dokumentów

Jeden z finalistów, Antoni Fleśman ze szkoły w Śnieciskach, przedstawił w swojej pracy historię swojego prapradziadka Stanisława, który w czasie Powstania Wielkopolskiego był zwiadowcą, rozpoznawał na rzecz powstańców pozycje niemieckie. Chłopiec interesuje się historią Powstania Wielkopolskiego, a o przodku – powstańcu opowiadał u dziadek, który swoja kolekcję zdjęć i materiałów związanych z ta tematyką przekazał do Izby Pamięci w Wieleniu. Antoni Fleśman wcześniej już też brał udział w innym powstańczym konkursie – organizowanym przez Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W kategorii „Szkoły podstawowe” pierwsze miejsce zajęła Nina Szacht ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Ryczywole, drugie - Antoni Fleśman ze Szkoły Podstawowej w Śnieciskach, a trzecie – Oskar Muchowski i Benjamin Muchowski ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Granowie. W kategorii „Szkoły ponadpodstawowe” pierwsze miejsce zajął Stanisław Kozłowski z Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Urszulanek SJK w Pniewach, drugie - Dominika Krzymińska, Oliwia Górecka, Wojciech Szymoniak z Liceum Ogólnokształcącego nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Jarocinie, podczas gdy trzecie - Bartosz Osmałek z II Liceum Ogólnokształcącego im K.K. Baczyńskiego w Koninie. Ponadto komisja postanowiła przyznać dwa wyróżnienia – otrzymali je: Antoni Bartkowiak, Carlos Boned Zys, Jan Boned Zys - Szkoła Podstawowa nr 1 - Akademicka w Środzie Wielkopolskiej oraz Szkoła Polska przy Ambasadzie RP w Madrycie a także drugie - Krzysztof Borowiak - Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Grodzisku Wielkopolskim.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

"Zniszczyć Polskę" - w Instytucie Zachodnim otwarto wystawę przypominającą o stratach wojennych państwa polskiego po II wojnie światowej

Wystawa "Zniszczyć Polskę" w Poznaniu: W czasie II wojny świ...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski