Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs na Wolne Tory w Poznaniu jednak później. Przez kłopoty ZNTK

Karolina Koziolek
Konkurs na Wolne Tory w Poznaniu jednak później. Przez kłopoty ZNTK
Konkurs na Wolne Tory w Poznaniu jednak później. Przez kłopoty ZNTK Grzegorz Dembiński
Kłopoty ZNTK przyczyną opóźnienia konkursu architektoniczno-urbanistycznego na Wolne Tory. Zostanie ogłoszony we wrześniu.

Konkurs architektoniczno-urbanistyczny na zagospodarowanie Wolnych Torów opóźnia się. Początkowo jego ogłoszenie planowane było na wiosnę tego roku. Teraz już wiadomo, że będzie to najwcześniej pod koniec września.

Zobacz też: Wolne Tory w Poznaniu: Mieszkańcy nie chcą Manhattanu [ZDJĘCIA]

Przyczyną takiego opóźnienia są kłopoty ZNTK, które ostatecznie wycofało się ze współpracy z PKP przy wspomnianym konkursie.
Teren Wolnych Torów to kilkadziesiąt hektarów ziemi pomiędzy Mostem Dworcowym a ul. Hetmańską. Właścicielem jest spółka PKP Nieruchomości, choć swoją pokaźną część ma tam również ZNTK.

Jak wiadomo w spółce od jakiegoś czasu nie dzieje się najlepiej. Po tym jak jej dotychczasowy właściciel został ponownie zatrzymany przez Centralne Biuro Antykorupcyjne, PKP postanowiło, że rezygnuje z partnerstwa przy konkursie.

Zobacz także: Wolne tory w Poznaniu: Konkurs urbanistyczny wiosną [ZDJĘCIA]

- Ostatecznie współorganizatorem zostało miasto, które wcześniej było tylko partnerem - tłumaczy architekt miasta Andrzej Nowak. - Oznacza to również wkład finansowy miasta. Dlatego konieczne będą stosowne zapisy w budżecie na przyszły rok - uzupełnia.

Wcześniej ustalono, że pieniądze na nagrodę dla zwycięzcy w konkursie wyłożą po połowie ZNTK oraz PKP. Postanowiono jednak, że brakującą po ZNTK kwotę przekaże miasto.

Jest to kilkadziesiąt tysięcy złotych, choć ostateczna kwota nie została jeszcze ustalona.

- Jeśli chcemy mieć ciekawy projekt pieniądze muszą być znaczące, tak by przyciągnąć dobrych architektów - uważa Andrzej Nowak.

Wolne Tory to teren, który ma stać się nowoczesną dzielnicą miasta z osiedlami, parkami, komunikacją tramwajową. Zanim jednak PKP zdecyduje się sprzedać ziemię uznano za konieczne stworzenie spójnej wizji zagospodarowania dla tego obszaru.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski