Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs Wieniawskiego przed i za drzwiami sali

Marek Zaradniak
Poznanianka Amelia Maszońska, studentka profesora Bartosza Bryły i Aleksandry Bryły w I etapie zagrała m.in. kaprys "La Cadenza" Henryka Wieniawskiego. Gra na skrzypcach Joseph Hel z roku 1882 wypożyczoych z pracowni Marii  Porębskiej-Synowietz. Październik to dla Amelii  trudny miesiąc, bo zaraz po Wieniawskim pojedzie na Międzynarodowy Konkurs Muzyczny Lions w Sofii.
Poznanianka Amelia Maszońska, studentka profesora Bartosza Bryły i Aleksandry Bryły w I etapie zagrała m.in. kaprys "La Cadenza" Henryka Wieniawskiego. Gra na skrzypcach Joseph Hel z roku 1882 wypożyczoych z pracowni Marii Porębskiej-Synowietz. Październik to dla Amelii trudny miesiąc, bo zaraz po Wieniawskim pojedzie na Międzynarodowy Konkurs Muzyczny Lions w Sofii. Waldemar Wylegalski
Od niemal tygodnia trwa w Poznaniu XV Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego. Kto okaże się najlepszy, zdecyduje w przyszłą sobotę jury pod kierownictwem Maxima Vengerova. Na razie każdy występ to wielkie emocje

Przyjechało ich 40 z 17 krajów, by walczyć o miano najlepszego. Poziom tegorocznego Konkursu jest bardzo wysoki, o czym świadczy fakt, że jury do II etapu zamiast 24 dopuściło 26 młodych skrzypków. Ilu będzie ich w trzecim etapie - 12, a może 13, dowiemy się jutro wieczorem. A kto znajdzie się w finale, wiadomo będzie we wtorek wieczorem.

Podczas Konkursu rodzą się przyjaźnie, ale trwa też rywalizacja, bo sukces to nie tylko nagrody główne, ale także wiele pozaregulaminowych. Przede wszystkim koncerty, ale w wyniku sukcesów na konkursach pojawiają się także kontrakty z wytwórniami płytowymi. Zmagania odmieniają często diametralnie życie młodych ludzi, którzy na nich triumfują.

Wieniawski to najstarszy konkurs na świecie. Ma tradycję i renomę. Nic więc dziwnego, że młodzi ludzie przyjeżdżają tu chętnie. Szczególnie wielu jest reprezentantów krajów azjatyckich - Japonii, Chin, Korei Południowej, ale oni po prostu chcą się uczyć od najlepszych.

Nie bez znaczenia dla młodych skrzypków jest skład jury. W tym roku jest wśród jurorów aż pięcioro triumfatorów tego konkursu sprzed lat, którzy dziś są znani w świecie - to Alena Baeva, Zakhar Bron, Bartosz Bryła, Robert Kabara oraz Peter Zazofsky.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski