Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs Zielony Poznań: Zobacz, jakie ukwiecone i zielone jest Stare Miasto. Sami mieszkańcy o to dbają

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Podwórko przy ulicy Kościuszki 80 Kolejne zdjęcie -->
Podwórko przy ulicy Kościuszki 80 Kolejne zdjęcie -->Rada Osiedla Stare Miasto
Tonące w kwiatach balkony czy ciekawie zaaranżowane śródmiejskie podwórka – poznaniacy mieszkający w centrum miasta starają się zagospodarować zielenią każdy skrawek terenu, który nie pochłonęła zwarta zabudowa. Warto podnieść głowę do góry, przyjrzeć się ukwieconym balkonom i oknom lub zajrzeć na podwórka. Przekonamy się wtedy, że na Starym Mieście nie brakuje takich wyjątkowym miejsc.

Najlepszym tego dowodem jest fakt, że w 26. edycji Konkursu Zielony Poznań chęć rywalizacji zgłosiły aż 53 osoby, które zgłosiły 56 obiektów – zieleńców, zielonych podwórek, kwietników osiedlowych czy balkonów. Wybór nie był łatwy.

Rada osiedla zdecydowała, że w w drugim etapie konkursu Stare Miasto będą reprezentować: balkon z ul. Kościuszki 108, który jest dziełem Barbary i Krzysztofa Ciołkowskich oraz zielone podwórka przy ul. Mielżyńskiego 23, które zgłosiła Maria Bartkowiak i przy Kościuszki 80 (zgłoszenie w imieniu mieszkańców przesłała Maria Marek.

Celem Konkursu Zielony Poznań jest zachęcenie mieszkańców do dbania o tereny zielone w miejscu zamieszkania i pracy. Obiekty można zgłaszać w sześciu kategoriach:

  • zieleńce, kwietniki osiedlowe, zakładowe, szkolne
  • balkony, tarasy, loggie, okna
  • ogrody przydomowe
  • działki na terenach Rodzinnych Ogrodów Działkowych
  • pasy zieleni
  • zielone dachy

Ponadto między innymi instytucje, firmy, wspólnoty mieszkaniowe mogą ubiegać się o tytuł prezydenta Poznania za najbardziej zazielenioną i ukwieconą elewację oraz za najpiękniejszy ogród społeczny. To nowa inicjatywa.

Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Dodatkowo w tym roku zostaną ufundowane dwa wyróżnienia dyrektora Ogrodu Botanicznego UAM za - „Ogród miododajny” oraz „Zieleń przyjazną pszczołom”.

Pierwszy etap konkursu trwa do 20 lipca. Do tego czasu rady osiedli, zarządy Rodzinnych Ogrodów Działkowych oceniają zgłoszone obiekty. Te, które uzyskały największe uznanie przechodzą do drugiego etapu, gdzie podlegają ocenie miejskiej komisji konkursowej, składającej się z przedstawicieli Ogrodu Botanicznego, Katedry Terenów Zieleni i Architektury Krajobrazu oraz Katedry Roślin Ozdobnych Uniwersytetu Przyrodniczego, Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców, Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania, a także urzędników.

Miejska komisja konkursowa wyda werdykt do 30 sierpnia, wtedy poznamy zwycięzców konkursu w poszczególnych kategoriach.

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski