Konsekwencje zakupu kradzionego auta

  Konsekwencje zakupu kradzionego auta

  Regina Skibińska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Konsekwencje zakupu kradzionego auta
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Shutterstock

  Przed zakupem samochodu powinniśmy nie tylko sprawdzić jego stan techniczny, ale również dochować staranności przy weryfikowaniu, czy nie jest on kradziony.
  Kupując samochód trzeba sprawdzić dokumenty, które pozwolą ocenić, czy pochodzenie pojazdu jest legalne: dowód osobisty sprzedawcy, dowód rejestracyjny pojazdu, rachunki, książkę serwisową. Podejrzenia powinna wzbudzić też zbyt niska cena samochodu, dlatego trzeba uważać na wyjątkowe okazje zakupu samochodu, np. na giełdzie.

  Jeżeli kupimy kradziony samochód i wyjdzie to na jaw, to wróci on do właściciela albo właścicielem stanie się zakład ubezpieczeń, jeżeli wypłacił on ubezpieczenie z tytułu AC za kradzież auta. Od sprzedawcy – o ile go znajdziemy - możemy domagać się zwrotu zapłaconej ceny.

  Jeśli dowiemy się, że kupiliśmy skradziony pojazd, powinniśmy zgłosić ten fakt na policję. Samochód trafi na policyjny parking, gdzie będzie stał do czasu wydania wyroku.

  Dobra i zła wiara


  Zakup pojazdu od złodzieja albo pasera sprawi, że możemy mieć spore problemy. Konsekwencje zależą od tego, czy kupimy auto w złej czy dobrej wierze. Nabycie w dobrej wierze oznacza, że kiedy kupowaliśmy auto, nie mieliśmy żadnych powodów żeby domyślać się, że pochodzi ono z kradzieży. Zła wiara natomiast oznacza świadomość niezgodności własnego postępowania z prawem lub z zasadami współżycia społecznego. Często trudno jest jednoznacznie ocenić świadomość nabywcy samochodu. Ostateczna ocena, czy do nabycia pojazdu doszło w dobrej czy złej wierze, należy do sądu.

  W przypadku nabycia w złej wierze możemy nawet zostać skazani za paserstwo, które może być umyślne albo nieumyślne. Paserstwo umyślne jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat, a paserstwo nieumyślne zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat. Jak odróżnić paserstwo umyślne od nieumyślnego? W przypadku paserstwa umyślnego nabywca kradzionego samochodu wie, że rzecz pochodzi z przestępstwa i na to się godzi, natomiast paserstwo nieumyślne polega na tym, że nabywca nie wie, że samochód pochodzi z czynu zabronionego ani nie godzi się na to, ale na podstawie towarzyszących okoliczności powinien przypuszczać, że pochodzi z czynu zabronionego,w tym przypadku z kradzieży. Jeżeli nie ustalono właściciela skradzionego auta, to w przypadku skazania za przestępstwo paserstwa, sąd może orzec przepadek pojazdu pochodzącego z kradzieży na rzecz Skarbu Państwa.

  Kiedy można nabyć prawo własności skradzionego auta?

  W pewnych sytuacjach możliwe jest legalne nabycie samochodu, który został skradziony poprzedniemu właścicielowi. W tym celu trzeba spełnić kilka warunków. Po pierwsze, od nabycia pojazdu na podstawie umowy muszą upłynąć 3 lata. Po drugie – nabycie samochodu musi być w dobrej wierze, czyli kupujący musi być przekonany, że samochód nie jest kradziony i przekonanie to musi być uzasadnione oraz trzeba je mieć przez 3 lata. Po trzecie – samochód musi być po zakupie wydany nabywcy.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  PRZEPISY

  PORADY

  RAPORTY