Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kontener Art: Sztuka na Chwaliszewie

Marcin Kostaszuk
To na razie projekt Kontener Artu - jego materializacja na Chwaliszewie nastąpi w najbliższy wtorek
To na razie projekt Kontener Artu - jego materializacja na Chwaliszewie nastąpi w najbliższy wtorek Materiały prasowe Kontener Artu
W tym roku idea "Kontener Artu" przebiega w dwóch etapach. Pierwszy, w ramach Wielkopolskiej Alei Kreacji kończy się w niedzielę. Od wtorku na Chwaliszewie etap drugi, jeszcze bardziej zwariowany...

Gdy przed rokiem na środku placu Wolności wykwitł "klocek z balkonem" (to jedno z wielu określeń zaskoczonych poznaniaków), nie spodziewano się, że przełamie on pewną barierę. Dzieli ona w Poznaniu ludzi żyjących codziennym, rutynowym rytmem oraz artystyczne niebieskie ptaki, które w sferę życia statecznych poznaniaków wkraczają incydentalnie: koncertem, wernisażem, spektaklem. Tyle że te ostatnie działania zamykają się zwykle w czterech ścianach galerii, klubów i teatrów, schowanych gdzieś w ciemnych zakamarkach miasta.

Kontener Art był pomysłem artystów na pokazanie siebie i swych pomysłów w absolutnym centrum naszych codziennych wędrówek. I zadziałało - wnętrze kontenera wypełniało się ludźmi co wieczór, by posłuchać, zobaczyć i przeżyć coś dotąd niespotykanego i intrygującego. Docenili to nawet - wydawałoby się - skostniali urzędnicy, wpisując projekt w trzyletni program dofinansowania z funduszy przeznaczonych na promocję Poznania, kandydata do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.

- Odpowiadamy na trend, który jest coraz silniej obecny na świecie: zerwania z ciężką, obliczoną na setki lat architekturą, na rzecz łatwych do transportu i funkcjonalnych modułów kontenerowych, w których można niemal z dnia na dzień stworzyć miejsca, odpowiadające na potrzeby konkretnych grup społecznych. Stąd nasz pomysł wykorzystania ich tam, gdzie miasto chce dokonać rewitalizacji, wprowadzając programy społeczne, organizując otwarte dla wszystkich chętnych warsztaty i zajęcia - wyjaśnia ideę Ewa Łowżył. Jej pomysł i jego realizację nagrodziliśmy w ubiegłym roku Medalem Pracy organicznej "Polski Głosu Wielkopolskiego".

Co czeka nas w tym roku? Do niedzieli, w godzinach od 16 do 20 można jeszcze obejrzeć akcje artystyczne, jakie w Poznaniu przygotowało pięciu artystów. Przed operą Ewa Łowżył wystawia "Minioperę kobiety i kota", a z sytuacją imigrantów mierzy się Piotr Żyliński w kontenerze "Case Study" (park J. H. Dąbrowskiego). Na Starym Rynku swe eksperymenty proponują kolejni dwaj artyści: Noam Braslavsky zachęca do spotkania ze nieznajomym, zaś Kobas Laksa otworzył swoiste "Planetarium", z którego można obserwować... nasze miasto. Jest jeszcze Teatr Porywacze Ciał, który zachęca "Ty też możesz zostać aktorem" (plac Wolności / Al. Marcinkowskiego) - od 15 do 20 co pół godziny, po uprzednim umówieniu się (pod numerami 0695 434 726 i 0601 839 524) - można przejść krótki, ale intensywny kurs aktorski.

Preludium zachęcające, ale co będzie daniem głównym? Od 6 do 21 października pojawi się na Chwaliszewie złożony z kilku kontenerów klub. - Będzie większy niż przed rokiem, a także wyższy: na trzeciej kondygnacji znajdzie się Latarnia Wideo Jakuba Jasiukiewicza - ekran wyświetlający filmy z dziedziny videoartu. Liczymy, że dzięki niemu trafią do nas bywalcy Starego Rynku, którzy przechodzić będą ulicą Wielką. Wyciągnęliśmy też wnioski z ubiegłorocznej edycji - pozwalamy wejść na dach kontenera, stwarzając nowy punk widokowy - śmieje się Zbigniew Łowżył.

Poprzedni Kontener Art. Zapamiętaliśmy z racji wielu intrygujących wydarzeń z niezależnymi artystami w rolach głównych. Teraz będzie podobnie: inauguracyjny koncert da we wtorek (godzina 20) formacja Napszykłat, w kolejne dni zagrają też tacy wykonawcy jak Noise Control, KakofoNIKT, Pituri, oraz najczęściej tu obecny kolektyw CIA (City Inside Art).

Sporo wydarzeń przyciągnie miłośników performance'ów (Centrala Rybna, Zimpel, Pasewicz, Wójciński Trio), sety didżejskie (Joana, Chill Leader, Lip, Top Cut), a także spotkania i dyskusje, z których najciekawiej zapowiada się zaaranżowane przez poznańską pracownię Front Architects "O rewitalizacji z kulturą w tle". Wielkie nadzieje pokładane są też w dwóch cyklach: "Czytniku" (czytanie ważnych książek z towarzyszeniem multimedialnych prezentacji) oraz "We Are The Flux Containers", poświęcony integracji sztuk audiowizualnych, której dokonają wspólnie artyści i naukowcy.

Osobom, którym nie jest obojętny wygląd zewnętrzny, zaproponowane zostaną akcje z pogranicza mody i happeningu, ale też Babi Targ - akcja wietrzenia szaf i wymiany ich zawartości przez każdego, kto trafi do kontenera.
Marcin Kostaszuk

Organizatorem akcji jest Fundacja VoxArtis, jej partnerem firma Tuax-Siko, zaś mecenasem miasto Poznań. Podobnie jak przed rokiem "Kontener Art" medialnie wspiera "Polska Głos Wielkopolski".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski