MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kontrola CBA u marszałka potrwa do września

Paulina Jęczmionka
Gdyby PiS zdecydowało się przekazać zarządzanie unijną kasą wojewodzie, obecna perspektywa byłaby klęską - uważa L. Wojtasiak
Gdyby PiS zdecydowało się przekazać zarządzanie unijną kasą wojewodzie, obecna perspektywa byłaby klęską - uważa L. Wojtasiak Łukasz Gdak
Działania promocyjne, informacyjne i szkoleniowe, na które urząd sam brał pieniądze z Unii - to interesuje CBA, które kontroluje urzędy marszałkowskie.

W połowie czerwca funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli do wszystkich 16 urzędów marszałkowskich w kraju. Rozpoczęli „superkontrolę” wydawania unijnych pieniędzy. Czego konkretnie szukają? Choć szczegółów nie chcą zdradzić, wiadomo, że w przypadku Wielkopolski chodzi o przetargi i działania na łączna kwotę ok. 6 mln zł.

- Kontrola cały czas trwa i jest zaplanowana na trzy miesiące, więc na razie nie możemy mówić o jej przyczynach, przebiegu czy wynikach. Nie zdradzamy kuchni naszej pracy - mówi Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej Centralnego Biura Antykorupcyjnego. - Gdyby w trakcie kontroli pojawiły się jakieś nieprawidłowości czy wątpliwości, możemy ją przedłużyć o kolejne trzy miesiące.

Więcej dowiadujemy się jednak z oficjalnego komunikatu CBA, które tłumaczy, że szczególną uwagę poświęca unijnym programom, z których w poprzedniej perspektywie finansowej (na lata 2007-2013) korzystały same urzędy marszałkowskie. Czyli same sobie przyznawały, wydawały i rozliczały pieniądze.

- Przekazaliśmy CBA wszelkie materiały, o które prosiło. Chodziło głównie o dokumentację przetargów, konkursów, zapytań ofertowych dotyczących działań promocyjnych, informacyjnych, szkoleń, prowadzenia pomocy technicznej przy realizacji Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego w latach 2014-2015 - zdradza więcej Leszek Wojtasiak, członek zarządu województwa odpowiedzialny za wdrażanie WRPO.

Ponadto CBA interesowało się także tym, ile kosztowała praca urzędu jako instytucji zarządzającej WRPO, poszczególnych departamentów i zatrudnionych z unijnych pieniędzy osób. Jak wylicza biuro prasowe UMWW, kontroli poddano działania opiewające łącznie na około 6 mln zł.
W grę wchodzi jednak o wiele większa wartość, bo w ramach tych działań województwo zarządzało ok. 1,4 miliarda euro, które dostało z UE w poprzedniej perspektywie. CBA sprawdza pracę UMWW m.in. pod kątem przestrzegania prawa zamówień publicznych, uczciwej konkurencji, założonego harmonogramu, poprawnych płatności.

- Nie przypominam sobie, by od 1999 roku przeprowadzano tak szeroką, zmasowaną kontrolę we wszystkich urzędach - mówi Wiesław Szczepański, radny SLD-UP i szef komisji rewizyjnej w sejmiku. - Zwykle przeprowadza się ją po sygnałach o nieprawidłowościach w konkretnym miejscu. Wydaje się, że ta służyć udowodnieniu, że marszałkowie nie radzą sobie z funduszami europejskimi. Przy tak ogromnym zagadnieniu trudno bowiem nie znaleźć żadnego błędu. Obawiam się, że może to być pretekstem do przekazania unijnych kompetencji wojewodzie albo nawet rozpisania nowych wyborów samorządowych.

Zaprzeczają temu politycy PiS. Twierdzą, że CBA miało powody, by wejść do urzędów. - Patrząc na serię negatywnych dla władz województwa rozstrzygnięć wojewody, trzeba stwierdzić, że kontrola w urzędzie marszałkowskim na pewno jest potrzebna - uważa Zbigniew Czerwiński, radny sejmiku z PiS. - Wcześniej wojewoda z PO nie kontrolował tak uważnie władz regionu, więc się rozzuchwaliły. CBA będzie dla nich dobrym otrzeźwieniem.

Leszek Wojtasiak z zarządu województwa jest jednak spokojny o wyniki kontroli. Twierdzi, że urząd skrupulatnie przestrzega procedur i wszystko jest transparentne. - Spodziewam się pokontrolnej informacji w postaci: ile, na co wydaliśmy i komu to było potrzebne - mówi. - Nie rozumiem tylko, dlaczego kontrola ma charakter polityczny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski