MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kontrola drogowa. ITD podsumowuje akcję „Bezpieczny autokar – ferie 2022”. Było bezpiecznie?

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Ponad 770 skontrolowanych autobusów, 23 zatrzymane dowody rejestracyjne i 3 wydane zakazy dalszej jazdy – zakończyły się działania Inspekcji Transportu Drogowego prowadzone w ramach akcji „Bezpieczny autokar – ferie 2022”. Zdecydowana większość kontroli nie budziła zastrzeżeń inspektorów.
Ponad 770 skontrolowanych autobusów, 23 zatrzymane dowody rejestracyjne i 3 wydane zakazy dalszej jazdy – zakończyły się działania Inspekcji Transportu Drogowego prowadzone w ramach akcji „Bezpieczny autokar – ferie 2022”. Zdecydowana większość kontroli nie budziła zastrzeżeń inspektorów. GITD
Ponad 770 skontrolowanych autobusów, 23 zatrzymane dowody rejestracyjne i 3 wydane zakazy dalszej jazdy – zakończyły się działania Inspekcji Transportu Drogowego prowadzone w ramach akcji „Bezpieczny autokar – ferie 2022”. Zdecydowana większość kontroli nie budziła zastrzeżeń inspektorów.

Działania kontrolne rozpoczęły się w połowie stycznia wraz z pierwszymi wyjazdami najmłodszych na zimowy wypoczynek. Były prowadzone do 27 lutego, zgodnie z kalendarzem zimowych ferii.

Autokary i ich kierowcy, byli kontrolowani w specjalnie wyznaczonych punktach, w miejscu odjazdu autokarów oraz na głównych szlakach komunikacyjnych, w tym w szczególności w pobliżu popularnych miejsc zimowego wypoczynku. Inspektorzy zwracali szczególną uwagę na stan techniczny pojazdów. Ocenie podlegały m.in. stan układów: hamulcowego, kierowniczego, wydechowego oraz oświetlenie i ogumienie, a więc elementy bezpośrednio odpowiadające za bezpieczeństwo pasażerów i pozostałych uczestników ruchu. Sprawdzane były również uprawnienia i dokumenty kierowców, czas ich pracy oraz stan trzeźwości.

Efekty kontroli? Większość bez zastrzeżeń. Niespełna 3 proc. kontroli (23 przypadki) zakończyło się zatrzymaniem dowodów rejestracyjnych ze względu na nieprawidłowości stwierdzone w stanie technicznym pojazdów, w tym w 3 przypadkach wydaniem zakazu jazdy (0,39 proc. wszystkich kontroli).

Niektóre ze skontrolowanych autokarów, którymi przewożono dzieci, nie miały ważnych badań technicznych lub też stan techniczny kontrolowanego autokaru budził zastrzeżenia. Tak było w przypadku autokaru skontrolowanego pod koniec stycznia na wniosek jednej z wrocławskich szkół. W autokarze, którym dzieci miały wyjechać na ferie do Zieleńca, stwierdzono wycieki płynów eksploatacyjnych i niesprawne oświetlenie. Inspektorzy ujawnili również przypadki, kiedy kierowcy przewożący dzieci nie rejestrowali swojego czasu pracy, przebytej drogi oraz prędkości pojazdu. 15 lutego, w miejscowości Niedzica Polana Sosny, patrol małopolskiej ITD zatrzymał do kontroli autokar, którym przewożono grupę 39 dzieci z miejscowości Kacwin. Kierowca autobusu jechał bez wykresówki w tachografie.

Nie było natomiast zastrzeżeń, co do stanu trzeźwości kierowców. W sumie inspektorzy skontrolowali w trakcie tegorocznych ferii 775 autokarów i oceniają, że ruch autokarowy był zdecydowanie mniejszy niż w 2020 r. Wówczas skontrolowano 1200 autokarów, zatrzymano 60 dowodów rejestracyjnych (5 proc. kontroli), a 14 pojazdów w ogóle nie powinno było wyjechać w trasę ze względu na zły stan techniczny (1,17 proc. kontroli).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kontrola drogowa. ITD podsumowuje akcję „Bezpieczny autokar – ferie 2022”. Było bezpiecznie? - Portal i.pl

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski