Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kontrole drogowe: ZMIANY od 7.11.2019. Policjant zatrzyma kierowcę na zakazie. Co czeka kierowcę po zmianie zasad kontroli?

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Wraz ze sprecyzowaniem przepisów przez MSWiA policja otrzymuje większe możliwości działania - to najważniejsze zmiany w zasadach kontroli drogowej. Zobacz, jak powinien zachować się kierowca w czasie kontroli drogowej po 7 listopada 2019. Co się zmieniło?
Wraz ze sprecyzowaniem przepisów przez MSWiA policja otrzymuje większe możliwości działania - to najważniejsze zmiany w zasadach kontroli drogowej. Zobacz, jak powinien zachować się kierowca w czasie kontroli drogowej po 7 listopada 2019. Co się zmieniło? Łukasz Kaczanowski
Zmiany w zasadach kontroli drogowej od 7.11.2019. Policjanci z drogówki mogą zatrzymywać do kontroli drogowej kierowców, stawiając radiowóz w miejscu objętym zakazem zatrzymywania się i postoju, w czasie szybkiej kontroli trzeźwości nie będą musieli się legitymować kierowcom. W dodatku kierowcę na drodze może zatrzymać żołnierz żandarmerii, funkcjonariusz straży granicznej czy strażnik leśny. Co jeszcze zmieniło się w zasadach kontroli drogowej kierowców? Sprawdź zmiany w kontroli drogowej.

O nowych zasadach kontroli drogowej stanowi wchodzące w życie 7 listopada 2019 rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Minister Mariusz Kamiński zapewnia, że nowe obowiązki i uprawnienia kierowców aut oraz kontrolujących - podobnie jak doprecyzowanie już istniejących przepisów - mają służyć podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa na polskich drogach.

Kontrola drogowa kierowców: zmiany od 7 listopada 2019. Kierowcę może zatrzymać policjant, żołnierz, strażnik graniczny. Kto jeszcze?

Według nowego przepisu, do kontroli drogowej może kierowców zatrzymać nie tylko policjant, ale również żołnierz żandarmerii wojskowej, inspektor Inspekcji Transportu Drogowego, funkcjonariusz straży granicznej oraz służby celno-skarbowej. Polecenie zjechania na pobocze możemy zobaczyć również od strażnika gminnego, strażnika leśnego czy strażnika straży parkowej.

A jeśli jesteśmy kierowcą samochodu przewożącego odpady, to w obecności osób uprawnionych, a wyżej wymienionych, może nas skontrolować inspektor ochrony środowiska.

Rozporządzenie dopuszcza możliwość kontrolowania przez osoby działające w imieniu zarządcy drogi – w obecności policjanta lub inspektora. A kontroli możemy spodziewać się nawet w miejscach objętych zakazem zatrzymywania się, jeśli za uzasadnione uzna to policja, która może zatrzymać w tym celu i w takim miejscu swój radiowóz. Oczywiście o ile nie zagraża to bezpieczeństwu ruchu.

Zobacz też: Prawo o ruchu drogowym 2019: Zobacz, co się zmieni w przepisach. Za co będzie można dostać mandat?

Kontrola drogowa po nowemu Zmiany: kierowca musi trzymać ręce na kierownicy, mandat zapłaci kartą

W czasie kontroli trzeba trzymać ręce na kierownicy i nie wykonywać gwałtownych ruchów, nie wychodzić z samochodu – chyba, że na polecenie kontrolującego. Złamanie tego przepisu, czyli np. schowanie ręki pod kurtkę albo wyjście funkcjonariuszowi na spotkanie może skutkować mandatem w wysokości 500 zł.

Zmiana przepisów uwzględnia sytuację, gdy kierowca, któremu wypisywany jest mandat, chce zapłacić go od razu – wówczas kontroler może zaprosić go do radiowozu, by skorzystał z terminala

Do tego kontrolujący może sprawdzić przebieg samochodu, a także pojazdu na lawecie (wpisze go do Centralnej Ewidencji Pojazdów), a w przypadku pojazdów użytkowych, np. autobusów, może skierować na szczegółowe badania. Jeśli uzna przy tym, że musi wejść do kontrolowanego samochodu, to kierowca ma obowiązek go wpuścić, pokazać zawartość bagażnika czy udostępnić komorę silnika.

Zobacz też: Prawo o ruchu drogowym 2019: Zobacz, co się zmieni w przepisach. Za co będzie można dostać mandat

Kontrole drogowe: zmiany 2019. Jak będą sprawdzane samochody?

Nowy przepis pozwala też na zrywanie plomb naczepy, jeśli kontroler ma wątpliwości co do przewożonego ładunku, na dokonywanie szybkich kontroli trzeźwości przez umundurowanych policjantów, którzy nie muszą przy tym się legitymować, precyzuje zasady sprawdzania samochodów służb specjalnych czy przewożących odpady.

Jeśli umundurowany policjant zatrzyma kierowcę po pościgu, ma uzasadnione podejrzenie, że sprawdzane auto jest kradzione lub że w środku są osoby, które popełniły przestępstwo, to też także nie musi się legitymować.

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski