Kontrole płatności abonamentu RTV są coraz częstsze. Nie zapłacisz? Pieniądze mogą ci ściągnąć z konta! Ile trzeba zapłacić? [3.01.2020]

Milena Kochanowska
Milena Kochanowska
Poczta Polska co roku rozsyła wezwania do zapłaty zaległego abonamentu radiowotelewizyjnego wraz z odsetkami. Jakie konsekwencje czekają tych, którzy je zignorują? Jakie kary mogą Cię spotkać za niepłacenie obowiązkowego abonamentu RTV? Czy można ich uniknąć?
Poczta Polska co roku rozsyła wezwania do zapłaty zaległego abonamentu radiowotelewizyjnego wraz z odsetkami. Jakie konsekwencje czekają tych, którzy je zignorują? Jakie kary mogą Cię spotkać za niepłacenie obowiązkowego abonamentu RTV? Czy można ich uniknąć? BARTOSZ FRYDRYCH
Poczta Polska co roku rozsyła wezwania do zapłaty zaległego abonamentu radiowotelewizyjnego wraz z odsetkami. Jakie konsekwencje czekają tych, którzy je zignorują? Jakie kary mogą zapłacić ci, którzy nie stosują się do przepisów i nie płacą obowiązkowego abonamentu RTV? Czy można ich uniknąć? Ile zapłacimy za używanie niezarejestrowanego telewizora lub radia? Rok 2019 był pod tym względem rekordowy. Tylko od stycznia do marca kary dostało blisko 3,5 tys. osób. W roku 2020 będzie zapewne podobnie. Lepiej abonament zapłacić lub nastawić się na zapłatę należności z odsetkami karnymi.

Poczta dochodząc zaległości wysyła do dłużników wezwanie do zapłaty, a w dalszej kolejności upomnienie. Abonament RTV jest opłatą publiczną, określoną Ustawą z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych, a Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 16 marca 2010 r. orzekł, że nałożenie obowiązku wnoszenia opłat za radio i telewizor jest zgodne z Konstytucją. Gdy więc zlekceważymy otrzymane wezwanie do dobrowolnej zapłaty, musimy się liczyć z tym, że po upływie określonego terminu należność zostanie od nas wyegzekwowana przez naczelnika urzędu skarbowego w trybie postępowania egzekucyjnego w administracji z naszego wynagrodzenia za pracę, świadczenia emerytalnego lub rentowego, a nawet z rachunku bankowego.

POLECAMY

Oficjalnych danych dotyczących płatności obowiązkowego abonamentu RTV nie ma. O szacunkowy raport pokusił się w 2019 roku portal money.pl. Jak wynikało z jego wyliczeń najbardziej sumienni w płaceniu abonamentu są mieszkańcy Śląska (61,7 proc.) i Wielkopolanie (59,6 proc.).

Zgodnie z przepisami, każdy kto posiada odbiornik radiowy lub telewizyjny powinien zarejestrować go w ciągu 14 dni od zakupu. Można to zrobić w placówce pocztowej lub poprzez stronę internetową Poczty Polskiej.

Obowiązek płacenia abonamentu rozpoczyna się od nowego miesiąca. Jeśli więc zarejestrujemy telewizor w styczniu, abonament musimy zapłacić od lutego.

Czytaj także: Jak reklamować lub zwracać nietrafione prezenty?

Jeżeli już zarejestrujemy radio lub telewizor, musimy abonament płacić regularnie. Gdy z jakichś powodów z nich zrezygnujemy, musimy koniecznie pamiętać, by je wyrejestrować – również na poczcie. Wówczas, od tego momentu abonamentu nie będziemy musieli już uiszczać.

Jeśli nadal mamy zarejestrowany telewizor i przestaliśmy abonament płacić, po jakimś czasie może przyjść do nas wezwanie do zapłaty z maksymalną kwotą około 1,5 tys. złotych – 1362 złote abonamentu z ostatnich pięciu lat (22,70 zł miesięcznie) z ustawowymi odsetkami, w sumie 1465,70 złotych. Dlaczego z ostatnich pięciu lat? Zaległy abonament RTV przedawnia się bowiem po upływie pięciu lat od momentu, kiedy powstał dług, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności.

Czytaj także: Jak wyrejestrować telewizor?

Po doręczeniu tytułu egzekucyjnego możemy jednak wnieść zarzuty, jeżeli zobowiązanie zostało wykonane i mamy dowody zapłaty należności lub mamy dowód, że odbiornik radiowotelewizyjny został wyrejestrowany, albo też, gdy dochodzona należność uległa 5-letniemu przedawnieniu. Także wtedy, gdy nie doręczono nam upomnienia do zapłaty i nie poinformowano nas, że w przypadku niedotrzymania terminu sprawa zostanie skierowana do postępowania egzekucyjnego. Wniesione w terminie zarzuty rozpatruje organ egzekucyjny po uzyskaniu stanowiska wierzyciela, czyli Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Jeśli zostaną uznane za zasadne postępowanie egzekucyjne zostanie umorzone.

W wyjątkowych sytuacjach, gdy przemawiają za tym szczególne względy społeczne lub przypadki losowe, możemy wnosić o umorzenie całej należności wraz z odsetkami lub rozłożenie opłat abonamentowych na raty. Wniosek musimy złożyć drogą pocztową (nie elektroniczną) pod adres: Departament Budżetu i Finansów w Biurze Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Skwer Kardynała Stefana Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa. Do wniosku dołączamy dokumenty potwierdzające: szczególne względy społeczne (np. zaświadczenie o bezrobociu lub korzystaniu z pomocy społecznej, sytuację finansową, albo przypadki losowe (np. przewlekła choroba).

W korzystniejszej sytuacji są ci, którzy do telewizorów w domu nigdy się nie przyznali. W ich przypadku najlepszym sposobem na uniknięcie kary jest niewpuszczenie kontrolera do domu. Właściciel mieszkania nie ma bowiem obowiązku wpuścić przedstawiciela poczty do domu nawet, gdy ten się wylegitymuje.

Gdy jednak kontrolerowi uda się w jakiś sposób stwierdzić, że używamy niezarejestrowany odbiornik radiofoniczny lub telewizor zapłacimy jednorazową karę w wysokości stanowiącej trzydziestokrotność obowiązującej miesięcznej opłaty abonamentowej. W przypadku tegorocznych stawek – 210 zł, gdy mamy niezarejestrowane radio i 681 zł w przypadku niezarejestrowanego telewizora.

Czytaj też: Sprawdź czy Księżyc może wpływać na nasze samopoczucie

Zwolnieni z opłat

Uprawnionymi do zwolnienia od opłat abonamentowych są m.in.:

  • osoby, które ukończyły 75 rok życia, osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej,
  • kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi, bezrobotni,
  • pobierający świadczenie przedemerytalne
  • osoby z orzeczoną całkowitą niezdolnością do pracy,
  • osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności,
  • osoby, które otrzymują świadczenia pielęgnacyjne albo rentę socjalną,
  • osoby otrzymujące zasiłek dla opiekuna, inwalidzi wojenni i wojskowi,
  • osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia, czyli w tym roku kwoty 2 292,51 zł.

UWAGA! Żeby zostać zwolnionym z tej opłaty trzeba uzyskać specjalne zaświadczenie. Dostaniemy je na poczcie, jeśli przedstawimy dokumenty potwierdzające uprawnienie do zwolnienia z abonamentu. W tej sprawie na pocztę nie muszą iść jedynie 75-latkowie.

Sprawdź też:

Wrócą handlowe niedziele?

Wideo

Komentarze 14

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

S
Soguzky

DOSTĘPNE POŻYCZKI

Potrzebujesz osobistego, biznesowego kredytu gotówkowego, niezabezpieczonego kredytu, pozyskaj niezabezpieczony kapitał obrotowy? Mamy programy pożyczkowe dostosowane do każdego profilu, złóż u nas pożyczkę, aby zaspokoić potrzeby biznesowe.

Operacja;

Szybka i prosta pożyczka

Szybki proces aplikacji

Zatwierdzenia w ciągu 24-72 godzin

Opcjonalna pożyczka za opłatą

Finansowanie w mniej niż 5 dni

DOSTĘPNE USŁUGI KREDYTOWE OBEJMUJĄ:

================================

*Pożyczki osobiste.

* Pożyczki biznesowe.

* Pożyczki inwestycyjne.

* Pożyczki na rozszerzenie działalności.

* Pożyczki na twarde pieniądze

* Kredyty budowlane.

* Pożyczka na rozliczenie karty kredytowej

* Pożyczka na konsolidację zadłużenia

Oferujemy doradztwo finansowe klientom, firmom poszukującym finansowania dłużnego / pożyczkowego oraz poszukującym kapitału obrotowego na rozpoczęcie nowej działalności lub rozszerzenie istniejącej działalności.

Zainteresowane strony prosimy o kontakt w celu uzyskania dodatkowych informacji za pośrednictwem

Poczta; Howardfinancialaid@yahoo.com

Whatsapp: 1 (573) 279-4038

Adres firmy: West Ave, Hawthorne, Kalifornia.

G
Gość

zamiast telewizora kupujemy monitor 55cali tuner TV mamy w kompie i nie placimy abonamentu

G
Gość
15 lipca 2019, 6:08, Polak:

A ja telewizor, używam do internetu. I też mam płacić.

Za posiadanie TV musisz

G
Gość

Trolle żebyście się nie osrali za haracz za posiadanie odbiorników TV

G
Gość

bede kapowac

l
lukkol34
2019-07-14T00:44:06 02:00, Spoko:

Szczucie ludzi. Nie zaplace tego haraczu.

14 lipca, 8:18, Gość:

Zapłacisz zapłacisz razem z odsetkami jak jesteś głupi hehe

jak głupi jesteś to zapłacisz "hehe" tak to wygląda tępaku ;]

G
Ghost1981

Umowę niech mi pokażą a listonosz to swoje buty stawia przy furtce won. Zakodować to ciulstwo

P
Polak

A ja telewizor, używam do internetu. I też mam płacić.

G
Gość
2019-07-14T00:44:06 02:00, Spoko:

Szczucie ludzi. Nie zaplace tego haraczu.

2019-07-14T08:18:49 02:00, Gość:

Zapłacisz zapłacisz razem z odsetkami jak jesteś głupi hehe

Nie pisz głupot. Jeżeli ktoś ma niezarejestrowany tv to jak mogą zadać zapłaty za coś czego teoretycznie nie ma

G
Gość
2019-07-14T06:02:04 02:00, Qqłka:

Ja płacę więcej: 36 zł miesięcznie. Za Netflixa. Tam nikt mi nie wciska głupot, które serwują słynne "paski nienawiści" z Wiadomości TVP1. Nie pozwólmy, aby z naszych pieniędzy finansowano kłamliwą tubę propagandową partii rządzącej. Po prostu: niech urzędnicy p. Kaczorowskiego i tego od Bitwy na Łuku K..skin zakodują sygnał. Wtedy będą wiedzieli, kto jest ich prawdziwym zwolennikiem.

Ale to nie jest opłata z oglądanie TVPis, ale posiadania telewizora. Oglądasz czy nie, płacisz jeśli posiadasz. Sorry, taki kraj

m
małpa w czerwonym

płacę tylko z obawy, aby mi jakichś brudasów albo meneli do mej posiadłości nie przysłali.

G
Gość
2019-07-14T00:44:06 02:00, Spoko:

Szczucie ludzi. Nie zaplace tego haraczu.

Zapłacisz zapłacisz razem z odsetkami jak jesteś głupi hehe

Q
Qqłka

Ja płacę więcej: 36 zł miesięcznie. Za Netflixa. Tam nikt mi nie wciska głupot, które serwują słynne "paski nienawiści" z Wiadomości TVP1. Nie pozwólmy, aby z naszych pieniędzy finansowano kłamliwą tubę propagandową partii rządzącej. Po prostu: niech urzędnicy p. Kaczorowskiego i tego od Bitwy na Łuku K..skin zakodują sygnał. Wtedy będą wiedzieli, kto jest ich prawdziwym zwolennikiem.

S
Spoko

Szczucie ludzi. Nie zaplace tego haraczu.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3