Kontrowersje wokół dyrektora PKS-u

  Kontrowersje wokół dyrektora PKS-u

  Andrzej Rembowski

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Warte ponad 130 mln zł Przedsiębiorstwo Państwowej Komunikacji Samochodowej w Poznaniu ma zostać wkrótce sprywatyzowane. Tymczasem, jak ustaliliśmy, jego dyrektor Bogusław Sobczak, jako syndyk, nie umiał poradzić sobie z upadłością wartego o 100 razy mniej producenta... kapsli i nakrętek.
  W 2004 roku Sobczak został zarządcą upadłości poznańskiego przedsiębiorstwa "PM". Dwa lata później odwołano jednak obecnego dyrektora PKS z funkcji syndyka. Powód? Sąd Gospodarczy zarzucił Bogusławowi Sobczakowi między innymi opieszałość, przez co przedłużające się postępowanie upadłościowe narażało na niepotrzebne koszty, mimo że deklarował on, że zakończy się ono już w listopadzie 2005 roku.


  Jako syndyk Sobczak nie uiszczał regularnie podatku dochodowego od osób fizycznych, bo jak stwierdził "od początku upadłości borykał się z brakiem pieniędzy". Jednak w momencie jego wejścia do zakładu w masie upadłościowej było jeszcze 9 tys. zł, a dopiero później dług wynosił 190 tys. zł. Dyrektor PKS tłumaczył, że nie mógł znaleźć nabywców na sprzęt zakładu za cenę wskazaną przez rzeczoznawcę.

  Dodatkowo Sobczak nie sporządzał w terminie niezbędnych dokumentów, tłumacząc na przykład, że "opóźnienia wynikały z braku sukcesów, którymi mógłby się pochwalić i opisać w sprawozdaniach".
  Lista błędów popełnionych przez Bogusława Sobczaka jest dłuższa. Odwołując go sąd stwierdził: "zachowanie syndyka świadczy o tym, że nie posiada on dostatecznych kwalifikacji i nie daję rękojmi należytego wypełnienia obowiązków". Na to postanowienie powołał się Sąd Gospodarczy, odwołując w marcu 2007 roku Sobczaka także z funkcji syndyka w postępowaniu upadłościowym firmy MediPlast z Nekli. W obu przypadkach dyrektor PKS odwoływał się i w obu przegrał.

  - Nie zgadzam się i nigdy nie zgadzałem z postanowieniami sądu. W pierwszym przypadku wydała je sędzina, która nigdy nie prowadziła postępowań upadłościowych - tłumaczy Bogusław Sobczak.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo