Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kontrowersyjna zabudowa Starej Rzeźni. Czy wizja dewelopera stanie się rzeczywistością? Najpierw zgodę muszą wyrazić poznańscy radni

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Wizja dewelopera nie musi stać się ostateczną wizją realizacji projektu. Wszystko zależy od ostatecznego kształtu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego obiektu.
Wizja dewelopera nie musi stać się ostateczną wizją realizacji projektu. Wszystko zależy od ostatecznego kształtu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego obiektu. Robert Woźniak
Prezentacja koncepcji zabudowy poznańskiej Starej Rzeźni wzbudziła falę komentarzy i krytyki. Przez niektórych została odebrana jako próba “dogadania się” władz miasta ponad głowami lokalnej społeczności. Oprócz licznych zalet, projekt ma także kilka wad wskazywanych przez radnych. Dodatkowo miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest dopiero na etapie konsultacji, dlatego koncepcja ta może jeszcze ulec zmianie.

Wrażenie "dogadania się" potęguje prezentacja koncepcji zabudowy na dość wczesnym etapie przygotowywania planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu w dość wczesnej fazie opracowania.

- Nie za bardzo zrozumieliśmy ideę konferencji i tego, co zmieni się na tym terenie. Równie niezrozumiałą była obecność na niej władz miejskich – stwierdza radny osiedla Stare Miasto Tomasz Dworek. - Wciąż trwają konsultacje społeczne w kwestii planu zagospodarowania przestrzennego tego terenu. Warto rozmawiać i nie kierować się jedynie wizją dewelopera - podkreśla radny osiedlowy.

- Publiczna prezentacja projektu przed uzyskaniem decyzji lub uchwaleniem planu jest dość odważną formą komunikacji. Niekoniecznie ułatwi deweloperowi realizację koncepcji, ale to wyłącznie jego ryzyko

– stwierdza radny KO Łukasz Mikuła, Przewodniczący Komisji Polityki Przestrzennej i Rewitalizacji.

W jego ocenie zaprezentowana koncepcja nie stanowi ostatecznej wersji planowanej zabudowy terenu. - Największą dyskusję wywołują nowe budynki, szczególnie biurowe. Wszyscy po stronie miasta uważają tą koncepcję co najwyżej za stanowisko inwestora w dyskusji. Ostateczny kształt projektu będzie możliwy do opracowania dopiero po uchwaleniu planu - podkreśla radny Mikuła.

Zabudowa Starej Rzeźni. Wizja dewelopera kontra radni

Wątpliwości w koncepcji jest kilka. Pierwsza z nich dotyczy biurowców które mają powstać u zbiegu ulic Garbary i Północnej. Ich styl architektoniczny znacząco odróżnia się od pozostałej zabudowy. Ponadto podczas przeprowadzanych konsultacji społecznych w czerwcu tego roku wyrażono negatywną opinię w kwestii ich nieproporcjonalnej wysokości względem pozostałych budynków.

Wątpliwości budzi także odsetek zieleni na tym terenie, wynoszący minimalne 20 proc., łącznie z zielonymi dachami. - Taki odsetek to jest minimum z minimum. Niestety zielone dachy często zamierają i są zastępowane sztuczną trawą. Dodatkowo nie są one dostępne dla ogółu - stwierdza radny z PiS Krzysztof Rosenkiewicz, Wiceprzewodniczący Komisji Polityki Przestrzennej i Rewitalizacji.- Udział zieleni może być przedmiotem dyskusji nad planem. Na pewno będą na to zwracali uwagę przyszli mieszkańcy, dlatego inwestor powinien mieć świadomość wagi tej kwestii - dodaje radny Łukasz Mikuła.

Plan zagospodarowania przestrzennego dla nowego kwartału jest częścią większej całości obejmującej teren przylegający do Wzgórza św. Wojciecha. W bezpośrednim sąsiedztwie nowych zabudowań, przy przedłużeniu ulicy Bóźniczej, ma powstać muzeum Powstania Wielkopolskiego. Radni postulują, aby kościół na wzgórzu został połączony ścieżką pieszą z muzeum, aby razem z zabytkami Starej Rzeźni stworzyć naturalną trasę turystyczną, dochodzącą dalej aż do Cytadeli.

Zwizualizowanie koncepcji miało także swój efekt marketingowy. Ponadto już teraz właściciel terenu wystąpił o pozwolenie na budowę dotyczące przebudowy istniejących zabudowań.

- Przyszły plan zagospodarowania przestrzennego będzie odpowiadał koncepcji dewelopera w mniejszym czy większym zakresie. Ważne jest, żeby jej nie hołdował. Miejmy nadzieję, że przyniesie spore korzyści biznesowe nie tylko deweloperowi, ale także miastu. Będziemy dopilnowywać tego, co ważne dla otoczenia - kończy Krzysztof Rosenkiewicz.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Na co dzień nikt nie ma tu wstępu. Rzeźnia Miejska w Poznaniu funkcjonowała równo sto lat. Od 2000 roku jej budynki stoją puste i powoli popadają w ruinę. Zanim odzyskają dawny blask, udało się wejść do środka.Zobaczcie zdjęcia z niedostępnych na co dzień wnętrz Starej Rzeźni --->

Tajemniczy obiekt w centrum Poznania. Kiedyś działała tam rz...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski