Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Korekta PIT. Kto ma do niej prawo? [ADRESY DORADCÓW PODATKOWYCH]

Milena Kochanowska
Korekta PIT. Kto ma do niej prawo? Każdy, kto wypełniając zeznanie podatkowe za miniony rok popełni błąd, może je skorygować składając kolejny formularz PIT.

Skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującego zeznania wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyny korekty. Koniecznie pamiętajmy też o tym, by zapłacić zaległy podatek lub zwrócić nadpłatę - jeśli nienależnie ją otrzymaliśmy - wraz z odsetkami wskazanymi przez ustawę Ordynacja podatkowa.

Korektę zeznania robimy jak najszybciej, gdy okaże się, że ustalając wysokość zobowiązania podatkowego pomyliliśmy się. Musimy wówczas wypełnić odrębny formularz - nie wolno korygować błędu popełnionego w zeznaniu podatkowym dotyczącym minionego roku w zeznaniu składanym za następne lata podatkowe. Wypełniamy więc nowy formularz PIT zakreślając na pierwszej stronie druku kwadrat "KOREKTA" i składamy zeznanie w odpowiednim urzędzie skarbowym lub wysyłamy je.

Przedawnienie zobowiązania podatkowego następuje z upływem pięciu lat, licząc od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku. Obowiązek zapłacenia podatku za 2013 rok wygaśnie wobec tego z upływem 31 grudnia 2019 roku. Dopóki nie upłynie termin przedawnienia, osobie, która na przykład z powodu nieświadomości lub zapomnienia nie skorzystała z jakiejś należnej jej ulgi i poprzestała na rocznym obliczeniu dokonanym przez zakład pracy czy ZUS, wolno złożyć zeznanie dla odzyskania nadpłaty związanej z tą ulgą. W tym czasie można skorygować złożone zeznanie. Korektę może więc uzasadniać nie tylko pomyłka na niekorzyść fiskusa, ale i na własną niekorzyść.

Nie jest natomiast możliwe po 30 kwietnia - ostatecznym terminie złożenia zeznania podatkowego za ubiegły rok - skorzystanie z prawa do wspólnego opodatkowania przez małżonków ani z preferencyjnego opodatkowania przewidzianego dla samotnych rodziców. Wniosek o takie opodatkowanie musi być bowiem zgłoszony w terminie złożenia zeznania. Może on zawierać podpis tylko jednego z małżonków, gdy na przykład drugiego nie ma w kraju, a ten pierwszy otrzymał upoważnienie do złożenia oświadczenia o wspólnym opodatkowaniu w imieniu obu małżonków.

Musimy też pamiętać, że do momentu przedawnienia urząd skarbowy ma prawo weryfikować rzetelność naszego zeznania.

- Dlatego, choć żaden przepis nie nakłada bezpośrednio na podatników obowiązku przechowywania dokumentów stanowiących podstawę do sporządzania zeznania, zwłaszcza rachunków dokumentujących wydatki objęte ulgami, wyjątkiem są księgi podatkowe, warto je przechowywać, dopóki nie minie okres przedawnienia - doradza Paweł Małecki z Wielkopolskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych. - Zgodnie bowiem z ogólnymi zasadami proceduralnymi, to podatnik w razie wątpliwości musi udowodnić, że miał prawo do ulgi i że poniósł dany wydatek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski