Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kórnik: Dożynki powiatowe w Radzewie już 19 sierpnia

MRT
Kórnik: Dożynki powiatowe w Radzewie już 19 sierpnia
Kórnik: Dożynki powiatowe w Radzewie już 19 sierpnia Waldemar Wylegalski
Dożynki – to ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych na dobre wpisało się w tradycję. Barwny korowód, wieńce, a także obrzędy dziękczynne – tego wszystkiego będzie można doświadczyć 19 sierpnia w malowniczej wsi Radzewo, położonej w ginie Kórnik.

Tegoroczne dożynki powiatowo-gminne odbędą się w Radzewie. To malownicza miejscowość, położona w gminie Kórnik, kilkadziesiąt kilometrów do Poznania. Z okazji święta plonów cała wieś zostanie udekorowana.

– Mieszkańcy naszej wsi przyozdobią swoje domostwa aby uczcić fakt, iż spotkał nas taki zaszczyt i także po to, aby umilić przybyłym gościom czas w Radzewie – zapowiada Julia Bartkowiak, sołtys wsi Radzewo.

Na te wyjątkowe święto zapraszają starosta poznański Jan Grabkowski oraz burmistrz miasta i gminy Kórnik Jerzy Lechnerowski. Uroczystość rozpocznie się korowodem, który wyruszy o godzinie 12.30, spod kaplicy św. Mikołaja.

– Będzie on prowadzony przez zabytkowy samochód - żuk, należący do Ochotniczej Straży Pożarnej – mówi Julia Bartkowiak. – Za nim, podążać będzie uroczyście przystrojony sprzęt rolniczy: kombajn, siewnik, pług oraz agregat. Na bryczce pojadą starostowie dożynek. Wszystkim uczestnikom towarzyszyć będzie orkiestra harcerska, która zaprowadzi gości na boisko obok budynku straży pożarnej – dodaje pani sołtys.

Zobacz też: Dożynki w Świnkowie

Nieodłącznym elementem dożynek są obrzędy ludowe, które wpisują się w charakter prac polowych oraz żniw. Tego dnia, zwyczaje święta plonów przybliżą członkowie Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Kórnickiej Władysie. Przyśpiewki ludowe, pięknie pleciony wieniec oraz bochenek chleba, to najistotniejsze elementy tego rytuału. Ponadto tego dnia zostanie wyłoniony zwycięzca konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy.

Wieniec dożynkowy nazywany bywał „plonem” bo też i uosabiał wszystkie zebrane plony oraz urodzaj. Niosła go na głowie lub wyciągniętych rękach najlepsza żniwiarka, czasami z pomocą parobków i innych żeńców. W Radzewie będzie można wówczas, podziwiać kunszt, pomysłowość oraz precyzję z jaką wykonane są te dzieła.
– Zwyczaje związane z dożynkami są niezwykłym, barwnym widowiskiem, które nie tylko wskazuje na związki z przeszłością, ale także spełnia funkcje integracyjne – mówi starosta Jan Grabkowski.

Kulminacyjnym punktem obrzędu dożynkowego, będzie rytuał przekazania chleba. Starosta poznański Jan Grabkowski wraz z burmistrzem miasta i gminy Kórnik Jerzym Lechnerowskim, wypowiadając formułę: „przyjmuję ten chleb i mądrze go podzielę”, wręczą kawałki pieczywa uczestnikom święta.

- To będzie doskonała okazja, aby podziękować rolnikom za ich ciężką i wytężoną pracę – zachęca Jan Grabkowski. – Ponadto dożynki będą znakomitą szansą do wspólnego spędzenia czasu, do poznania i kultywowania wspaniałej tradycji ludowej a przede wszystkim do integracji mieszkańców gmin powiatu poznańskiego - dodaje.

To jednak nie koniec atrakcji. Święto plonów, to także okazja do spędzenia czasu w atmosferze relaksu i zabawy. 19 sierpnia, w Radzewie nie zabraknie także muzyki. W tym dniu, na dożynkowej scenie usłyszymy orkiestrę harcerską Przerwa na kawę. Zaplanowano blok muzyki disco polo, a po godzinie 21 do tańca zagrają Tygrysy z Kórnika.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski