Kórnik: Prokuratura podejrzewa pranie brudnych pieniędzy w skupie katalizatorów

Łukasz Cieśla
Trudno zabezpieczyć samochód przed kradzieżą katalizatora. Złodzieje wyspecjalizowali się w ich wyciąganiu. Doskonale zdają sobie sprawę z dużych pieniędzy, które mogą dostać za nie w skupach.
Trudno zabezpieczyć samochód przed kradzieżą katalizatora. Złodzieje wyspecjalizowali się w ich wyciąganiu. Doskonale zdają sobie sprawę z dużych pieniędzy, które mogą dostać za nie w skupach.
To może być jedna z największych w Wielkopolsce spraw o tzw. pranie brudnych pieniędzy. Prokuratura zarzuciła takie przestępstwo przedsiębiorcom do niedawna prowadzącym w Kórniku skup katalizatorów. Śledczy twierdzą, że w spółce na masową skalę „produkowano” fikcyjne faktury. Celem miałoby być uszczuplenia podatkowe i zalegalizowanie towaru pochodzącego z „szarej strefy”. Przedsiębiorcy, zanim zainteresowała się nimi prokuratura i CBŚ, mieli zarabiać gigantyczne pieniądze na prowadzeniu skupu.

Zarzuty wprowadzenia do obrotu nierzetelnych faktur postawiono Pawłowi W. i jego małżonce oraz Bartoszowi M. Oni kierowali firmą. Dokumenty miały potwierdzać zakupy katalizatorów od fikcyjnych osób oraz na fikcyjne ilości. Śledczy doszukali się do tej pory kilkuset nierzetelnych faktur opiewających na ok. 200 mln zł. Działalność podejrzanych miała też doprowadzić do uszczupleń podatkowych na co najmniej kilkadziesiąt milionów zł.

Żyła złota

Sprawa zaczęła się, gdy w 2012 roku Generalny Inspektor Informacji Finansowej (GIIF) zawiadomił prokuraturę o podejrzanych przepływach na kontach firmy na prawie 380 mln zł.

WIĘCEJ
Katalizatory: nowy cel złodziei. Chodzi o metale szlachetne

Firma z Kórnika, której dotyczy śledztwo, swego czasu była jedną z największych w Polsce. Jej właściciele mieli zarabiać nawet po kilkaset tysięcy złotych miesięcznie. Interes zaczął się psuć wraz z początkiem konfliktów między wspólnikami: małżonkami W. a Bartoszem M.

– Oni, kiedy jeszcze dobrze prosperowali, z plecakiem czy torbą jechali do banku i dokonywali olbrzymich wypłat. Te pieniądze „szły” na wystawne życie, drogie samochody oraz działalność firmy. W końcu ich transakcje finansowe zauważył GIIF – mówi osoba znająca podejrzanych przedsiębiorców.

Osoby z branży potwierdzają, że skup katalizatorów może być bardzo dochodowym interesem. Odzyskuje się z nich metale szlachetne: platynę, pallad, rod. W Polsce istnieje wiele punktów skupu. Przeprowadzają wstępny „odzysk”, ale towar, w celu dalszej obróbki, wysyłają za granicę, np. do Włoch. W Polsce nie ma jeszcze takiego specjalistycznego zakładu.

Złodzieje wyczuli biznes

W ostatnich latach odzysk katalizatorów stał się na tyle popularny, że pojawili się także złodzieje specjalizujący się w ich kradzieżach. Podobno „najlepsi fachowcy” są w stanie wyciąć urządzenie z auta w kilkanaście sekund. Celem złodziei są zwłaszcza auta z silnikiem diesla, z dużymi pojemnościami, np. samochody dostawcze. Ich katalizatory zawierają większe ilości metali szlachetnych. Co prawda policja co pewien czas łapie złodziei, ale nie powstrzymuje to kolejnych chętnych na szybki i dobry zarobek.

Właśnie katalizatory pochodzące z nielegalnego źródła miały stać się jedną z przyczyn kłopotów firmy z Kórnika.
Zgodnie z przepisami każdy sprzedawca urządzenia musi okazać się w skupie dowodem tożsamości. A kupujący musi wystawić fakturę albo sporządzić umowę kupna-sprzedaży. Po to, by zapobiec handlowaniu np. kradzionym towarem.

– Na rynku jest spora konkurencja, a przez to dostęp do „legalnych” katalizatorów utrudniony. Tych z „szarej strefy” jest sporo, ale jakoś trzeba je zalegalizować. Wiadomo, że złodziej nie poda swoich prawdziwych danych. Firma jednak potrzebowała dokumentów wskazujących, od kogo kupiła katalizatory. Stąd właśnie produkcja „lewych” faktur. Z tego, co wiem, prokuratura do tej pory nie dokopała się do wielu ciekawych dokumentów w tej sprawie – mówi osoba związana z firmą.

Dotarliśmy do byłych pracowników skupu z Kórnika. Byłych, bo po akcji prokuratury i CBŚ konta firmy zostały na pewien czas zablokowane, a ona sama zawiesiła działalność.

– Właściciele naciskali, by nie spisywać dokumentów z tymi sprzedawcami, którzy tego nie chcą. Bo taki klient, gdybyśmy od niego nie kupili katalizatora, mógłby pójść do konkurencyjnego skupu – mówi jeden z pracowników.

Hongkong i Seszele

Inny pracownik powiedział nam, że kiedy ruszyło śledztwo, był namawiany przez małżonków W. do składania fałszywych zeznań. Miał potwierdzać w CBŚ, że przy skupie katalizatorów (w Kórniku lub na giełdzie w Przeźmierowie) każdemu wystawiono potwierdzenie zakupu. Państwo W. oprócz zarzutów prania brudnych pieniędzy usłyszeli już także te dotyczące podżegania do fałszywych zeznań. Do winy się nie przyznają.

Spotkaliśmy się z panią W. oraz jej adwokatem Andrzejem Zielonackim. Oboje szybko zaznaczyli, że na wiele naszych pytań nie odpowiedzą.

– Trwa śledztwo. Nie chcemy narażać się na zarzut ujawniania tajemnicy postępowania – mówi adw. Andrzej Zielonacki. – Powiemy tylko tyle, że naszym zdaniem zarzuty prokuratury oraz kilku byłych pracowników są bezzasadne. Firma działała w legalny sposób. Wiele obecnych działań przeciwko moim klientom jest inicjowanych przez byłego wspólnika. Z jego wypowiedzi wynika, że związał się z inną firmą z branży katalizatorów. Teraz składa rozmaite doniesienia na państwa W. Oni prowadzą z nim różne spory prawne. Ale nie mogę mówić o szczegółach.

Były wspólnik państwa W., Bartosz M., także usłyszał zarzuty. On z kolei mówi nam, że w firmie były „przekręty”.

– Jako wspólnik chciałem zapobiec wystawianiu fikcyjnych faktur i innym nieprawidłowościom podatkowym. One szkodziły firmie oraz całej branży zajmującej się katalizatorami. Ale małżonkowie W. uważali inaczej. W końcu, mając większość udziałów, wyrzucili mnie z firmy oraz pozbawili majątku – mówi Bartosz M.

Państwo W. obecnie starają się uruchomić w Kórniku, pod tym samym adresem, „nowy” skup katalizatorów. To znaczy spółka ma nową nazwę i nowych wspólników. Są to podmioty zarejestrowane na Seszelach i w Hongkongu. Dlaczego wprowadzono taką strukturę własności? Państwo W. oraz ich adwokat nie chcieli o tym rozmawiać.

Władze Kórnika, choć wiedzą o trwającej sprawie karnej, wydały już pozytywną decyzję środowiskową dla nowej firmy. „Nowy” skup może ruszyć już niebawem. Wiceburmistrz Kórnika Antoni Kalisz powiedział, że gmina nie jest organem śledczym. A po drugie nie widzi przeszkód prawnych, by w tym samym miejscu co kiedyś, ponownie działał skup prowadzony przez małżonków W.

Poznańska Prokuratura Okręgowa oraz policja nie chciały rozmawiać na temat szczegółów prowadzonego śledztwa. Osoby związane ze sprawą twierdzą, że jest ona rozwojowa.

Wideo

Komentarze 47

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

D
Daniel

Kolejne Amber Gold haha A tak na poważnie to nie wpadłbym na to żeby w taki sposób wykradać pieniądze, masakra... Dobrze, że ja trafiłem na uczciwych ludzi w skupie Tomkat-Lublin, ze świecą takich szukać

M
Majatek panstwa w

Łukasz Cieśla
W firmie skupującej katalizatory w Kórniku miało dochodzić do wielkich przekrętów finansowych. Śledztwo trwa już pięć lat.

Prokuratura zapowiada, że w przyszłym roku, po przesłuchaniu ponad tysiąca świadków, powinna je zakończyć. Wszystko wskazuje, że do sądu trafi akt oskarżenia przeciwko trzem wspólnikom.

Firmę tworzyli małżonkowie W. oraz Bartosz M. W swoich „złotych czasach” w plecakach mieli wozić do banków olbrzymie ilości gotówki. Zarabiali na skupie katalizatorów i odzyskiwaniu z nich metali szlachetnych. W 2012 roku, przepływami na ich kontach na prawie 380 mln zł, zainteresował się Generalny Inspektor Informacji Finansowej (GIIF).

Gdy ruszyło śledztwo, między wspólnikami doszło do poważnych kłótni. Z jednej strony są małżonkowie W., z drugiej Bartosz M. Obecnie zarzucają sobie różne nielegalne działania. Cała trójka ma poważne zarzuty dotyczące głównie prania brudnych pieniędzy. W skupie miało dochodzić do nabywania katalizatorów z „szarej strefy”, na przykład z kradzieży, do uszczupleń podatkowych, wyprowadzania majątku. W całym kraju komisariaty policji nadal przesłuchują różne osoby. Według dokumentów miały sprzedać do skupu katalizatory samochodowe. Chodzi o ustalenie czy rzeczywiście doszło do transakcji, czy też dane różnych osób fikcyjne wpisano, by zalegalizować sprzęt z „szarej strefy”.

Kolejny wątek dotyczy badania firm zarejestrowanych w innych krajach. Małżonkowie W., po kłótni ze swoim wspólnikiem, „związali się” ze spółkami tworzonymi czasami w egzotycznych miejscach świata: w Hongkongu, na Seszelach, ale i na Cyprze oraz w Wielkiej Brytanii.

Prowadzący sprawę prokurator Szymon Dąbrowski potwierdza, że badane są spółki powiązane z podejrzanymi. Zwłaszcza pod kątem przestępstwa prania brudnych pieniędzy.

- Sprawdzamy, czy do tych podmiotów nie zostały wyprowadzone pieniądze pochodzące z przestępstwa. Na tym etapie śledztwa więcej nie mogę ujawnić - podkreśla prokurator Szymon Dąbrowski.

Własne spojrzenie na temat tego, gdzie podziały się pieniądze ze skupu, ma były wspólnik Bartosz M. Przekonuje, że jego dawni znajomi, małżonkowie W., lokują pieniądze tuż pod nosem prokuratury.

- Śledczy badają spółki w dalekich krajach, przesłuchują setki świadków, a małżonkowie spokojnie prowadzą interesy w Poznaniu i okolicach. Z mojej wiedzy wynika, że pieniądze zarobione na katalizatorach zainwestowali w osiedle w Kamionkach oraz w różne apartamenty w Poznaniu. Dziwi mnie, że nikt im nie przeszkadza w tych interesach - mówi Bartosz M.
Prokuratura nie chce ujawniać czy bada również wątek nieruchomości w Poznaniu i jego okolicach.

Jak sprawę komentują obrońcy małżonków W.? Na pytanie czy W. prowadzą działalność inwestycyjną w Poznaniu i okolicach, adw. Adam Baworowski odpowiedział, że „w Kamionkach państwo W. nigdy nie mieli żadnych nieruchomości”. Prawnik dodał, że to Bartosz M. posiadał tam nieruchomości i to on miał przenosić majątek na inne osoby.

Bartosz M. przyznał się do zarzutów dotyczących przekrętów w skupie katalizatorów. Z kolei małżonkowie W. utrzymują, że są niewinni.

- W ciągu trwającego pięć lat postępowania nie zebrano wystarczającego materiału dowodowego, aby wnieść przeciwko państwu W. akt oskarżenia. Najprostsze wyjaśnienie jest takie, że materiału nie zebrano, gdyż po prostu nie istnieje. W mojej ocenie śledczy bronią się tu przed odpowiedzialnością z tytułu zrujnowania dobrze funkcjonującej firmy, która nie wytrzymała ciężaru zarzutów prokuratorskich. Przez wprowadzanie coraz to nowych wątków śledczy starają się zapobiec temu co nieuchronne, a więc konieczności wycofania się z kluczowych zarzutów
- przekonuje radca prawny Roberta Nogacki, drugi z obrońców małżonków W.

Śledztwo prawdopodobnie zakończy się w 2018 roku, sześć lat po jego wszczęciu.

P
Pranie brudnych pieniędzy

Www.osiedle-kamionki.pl. To oni ci z kat handel

G
Gość

Święta w Kamionkach otwarte sklepy

A
Amber Gold

Amber gold

K
Kamionki sklep nocny

Macrum

E
Eatalia kamionki

Eatalia kamionki najlepsza restauracja ja wam mowie człowiek z ukrainy eatalia kamionki

S
Sugomi Sushi Kamionki

Sushi Kamionki Sugomi Sushi Kamionki najlepsze.

K
Kamionki mieszkańcy

Przyszłość Kamionek ma zakeżeć od takich firm.Mueszkańcy Kamionek co o tym myślą i o tych bliźniakach firmy Macrum z Cypru.A kim są ci małżenstwo W bo od katalizatory Kórnik to tak a czy działają z budową domy Kamionki bliźniaki

K
Kamionki Rada Osiedla

chwytaja sie za głowe ludzie a Rada Osiedla w Kamionkach na to patrzy.I oto jest pytanie i pokaz co można w tym kraju i jest fajnie dla bogatych.Biznes robi biznes.Czy państwo W.naprawdę tyle mogą i ta firma Macrum co buduje domy w Kamionkach.Wczesniej skup katalizatorów.Kamionki działki Macrum Kamionki rozkład jazdy autobusów Kamionki jedzenie na telefon Kamionki przedszkola Kamionki dojazd z Poznania Kamionki ceny domów Kamionki szkoła pidstawowa Kamionki kosmetyczka Kamionki firmy budowlane-wszystko teraz wojół Kamionek

K
Katalizatory

Może fakttcznie Macrum budowa domów Kamionki jest związana zw skup katalizatorów Kórnik i małżeństwem W.Tam w skupie oni byli i na budowie domów spezedawanych przez Grzegorczyk Kamionki też.Macrum Macrum Macrum

K
Kamionki budowa domów JNG

Macrum buduje domy w Kamionkach

G
Gość

To prawda Grzegorczyk Joanna Nitka sprzedaje domy dla firmy Macrum a małżeństwo W często tam widać jak zarządzają są też w Kórniku na hali katalizatorów i też chyba budują domy w Kamionkach Macrum tak mi mówił ten Paweł tak mówi ludziom że jest developerem

D
Domy Kamionki budowa

Domy Kamionki budowa

M
Macrum

Macrum

Dodaj ogłoszenie