MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Korona dla każdej mamy. Happening w sobotę

Marta Żbikowska
Happening z okazji Dnia Matki rozpocznie się w sobotę o godzinie 11 w parku przed poznańską Operą.
Happening z okazji Dnia Matki rozpocznie się w sobotę o godzinie 11 w parku przed poznańską Operą. 123rf
W sobotę każda mama będzie mogła zostać królową. Z okazji Dnia Matki koronacji dokonywać będzie Klub Mam Mamissima. Happening rozpocznie się o godzinie 11 w parku przed poznańską Operą.

Klub Mam Mamissima z Poznania chce pokazać, że macierzyństwo to wspaniałe doświadczenie i nie musi oznaczać rezygnacji z siebie na rzecz dzieci i rodziny. Z okazji Dnia Matki kobiety przygotowały happening. Tego dnia, w poznańskim parku przed Operą zostanie ustawiony tron, na którym każda mama będzie mogła zostać ukoronowana na królową.

- Chcemy pokazać, że macierzyństwo to także czas, w którym rozwija się nie tylko dziecko, ale i matka, nawet jeśli nie pracuje ona zawodowo - mówi Monika Ławrynowicz, założycielka Klubu Mamissima. - Tegoroczny Dzień Matki będziemy obchodzić pod hasłem: Mama nigdy nie stoi w miejscu. Większość matek z Klubu Mamissima świadomie zrezygnowała z pracy, aby zająć się dziećmi. Nawet, jeśli urlop macierzyński już dawno się skończył. Nie uważają one tego czasu za stracony.

- Pracowałam w bankowości - mówi Aneta Pankiewicz z Klubu Mamissima. - Teraz zajmuję się dwiema córkami i rozwijam się. Kiedy miałam dodatkowe pieniądze, na początku pomyślałam o zakupie ubranek dla dziewczynek, ale szybko zrezygnowałam z tego. Lepszą inwestycją był kurs glottodydaktyki, który skończyłam w Warszawie.

Marta Specyał jest prawnikiem na urlopie wychowawczym. Pracowała w urzędzie.
- Kiedy zaszłam w ciążę, myślałam, że wrócę do pracy zaraz po urlopie macierzyńskim - mówi Marta Specyał. - Nie spodziewałam się, że zajmowanie się synem tak mnie wciągnie i zafascynuje. Uwielbiam spędzać z nim czas, patrzeć, jak się rozwija. Nie tęsknię za pracą.

Kobiety przyznają, że macierzyństwo je cieszy, ale odczuwają presję. - Kiedy spotykam się ze znajomymi, jednym z pierwszych pytań, jakie słyszę jest: a kiedy wracasz do pracy? - przyznaje Ławrynowicz. - Tak, jakby moje obecne życie z dziećmi było czasem na przeczekanie.

Ewa Cybichowska też spotyka się z niezrozumieniem, kiedy mówi, że chce zajmować się w domu dziećmi. - Często słyszę przechwałki, jak to ktoś wrócił do pracy zaraz po urlopie macierzyńskim, albo jeszcze wcześniej, zostawiając trzymiesięczne dziecko - mówi Ewa Cybichowska. - Jakby był to powód do dumy. Dla mnie powodem do dumy jest to, że sama wychowuję swoje dzieci.

Wśród rozmów mam z małymi dziećmi czasami pojawiają się obawy o przyszłość. O to, czy długa przerwa nie sprawi, że kobiety będą miały problemy z powrotem na rynek pracy. - Znam firmę budowlaną, która zatrudnia tylko matki - mówi Anna Stankiewicz. - Właściciel uważa, że kobiety z dziećmi to najlepsze pracownice, bo są dobrze zorganizowane, pomysłowe, kreatywne, a przede wszystkim cierpliwe. Nikt inny nie ma tak dobrego podejścia do wymagających i niezdecydowanych klientów, którzy potrafią godzinami wybierać rodzaj i sposób ułożenia kostki brukowej. Myślę więc, że sobie poradzimy, bo mama poradzi sobie w każdej sytuacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski