Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus a wycieczki: Czy otrzymasz zwrot pieniędzy za odwołaną wycieczkę? Czy musisz dopłacać za przełożenie terminu wyjazdu?

Justyna Dopierała
Justyna Dopierała
Wiele osób musi zrezygnować z zaplanowanych wcześniej wycieczek ze względu na koronawirusa. Czy otrzymamy zwrot pieniędzy za wycieczkę, która się nie odbyła i czy musimy dopłacać za zmianę terminu wyjazdu?
Wiele osób musi zrezygnować z zaplanowanych wcześniej wycieczek ze względu na koronawirusa. Czy otrzymamy zwrot pieniędzy za wycieczkę, która się nie odbyła i czy musimy dopłacać za zmianę terminu wyjazdu? Grzegorz Dembiński
W związku z zagrożeniem epidemiologicznym biura podróży a także hotele zawieszają swoją działalność. Oznacza to, że wiele osób musi zrezygnować z zaplanowanych wycieczek. Czy można otrzymać zwrot pieniędzy za wykupioną wcześniej wycieczkę i czy należy do niej dodatkowo dopłacić, jeżeli termin zostanie przełożony?

Pojawia się wiele pytań w związku z rezygnacją z zorganizowanych wycieczek ze względu na koronawirusa. Czy można otrzymać zwrot pieniędzy, gdy wycieczka została odwołana prze organizatora w związku z koronawirusem?

Czytaj także: Koronawirus: Czy można zrezygnować z wykupionej w biurze podróży wycieczki lub zwrócić bilet lotniczy ze względu na zagrożenie wirusem?

Wycieczka się nie odbędzie. Czy otrzymasz zwrot pieniędzy?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów odpowiada, że w takiej sytuacji, zgodnie z ustawą, możemy domagać się zwrotu pieniędzy.

- Zgodnie z art. 47 ust. 5 pkt. 2 ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych, jeżeli organizator turystyki nie może zrealizować umowy z powodu nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności, może ją rozwiązać i zwrócić podróżnemu wszystko to, co wpłacił. Podróżnemu nie przysługuje dodatkowe odszkodowanie lub zadośćuczynienie. Warunkiem jest, by organizator powiadomił podróżnego o rozwiązaniu umowy o udział w imprezie turystycznej niezwłocznie przed rozpoczęciem imprezy turystycznej - tłumaczą przedstawicie UOKiK.

Zobacz też: Koronawirus w Polsce: Biura podróży zawieszają wyjazdy w związku z ogłoszeniem stanu epidemicznego. Do kiedy?

Odszkodowanie za skrócenie wycieczki się nie należy

Z informacji UOKiK wynika także, że konsumentowi nie należy się odszkodowanie od biura podróży, gdy wycieczka zakończyła się wcześniej ze względu na działania władz państwowych związanych z przeciwdziałaniem koronawirusowi.

- Ograniczenia w ruchu osób a także konieczność odbycia kwarantanny zostały wprowadzone przez poszczególne państwa w ramach ich uprawnień władczych. Biura podróży nie mogą ponosić odpowiedzialności za te działania, które wynikły z siły wyższej. Dlatego odszkodowanie się nie należy - przyznaje UOKiK.

Przełożenie terminu wycieczki a dopłata

Czy hotele mogą żądać dopłaty do wycieczki jeżeli zostanie ona przełożona na późniejszy termin? Z takim pytaniem zgłasza się do nas Czytelniczka.

- Mieliśmy opłacony wyjazd na Wielkanoc. Była to oferta bezzwrotna. Na pytanie postawione hotelowi, co w tej sytuacji powinniśmy zrobić, recepcjonistka odpowiedziała nam, że pieniędzy nam nie zwrócą, a mogą jedynie ją przełożyć wycieczkę. Warunkiem jest jednak dopłata. Jeżeli wycieczka miałaby odbyć się w czerwcu, to musiałabym dopłacić 500 złotych, natomiast jeżeli w lipcu, to dopłata wynosi 1000 złotych. Ponieważ za zaistniałą sytuację nie jesteśmy odpowiedzialni ani my, ani hotel i jest to sytuacja nadzwyczajna nie tylko w Polsce, ale i na świecie, czujemy się oszukani. Owszem, wyrażamy zgodę na przełożenie wyjazdu, ale nie na dopłatę. Czy hotel może żądać dopłaty? - pyta Czytelniczka.

Czytaj również: Koronawirus w Polsce: Jak w obliczu epidemii funkcjonują wielkopolskie firmy?

O opinię w tej sprawie zapytaliśmy prawnika. Łukasz Lewandowski odpowiada, że hotel nie może żądać dodatkowej opłaty za przełożenie terminu wycieczki.

- Żądanie dopłaty za zmianę terminu nie znajduje oparcia w obowiązujących przepisach. Hotel nie ponosi żadnych uzasadnionych kosztów z powodu przełożenia terminu, a więc pobieranie dodatkowych pieniędzy byłoby nadużyciem prawa, w szczególności w obecnej sytuacji – przyznaje adwokat Łukasz Lewandowski.

ZOBACZ TEŻ:

Polskie pociągi w ciągu jednego roku przewożą prawie 304 miliony pasażerów. Lepiej nie było od 15 lat! Co czwarty podróżny wyruszający w drogę, zaczyna lub kończy swoją podróż na jednym z 10 największych dworców. Które to? Zobacz w naszej galerii!

Co czwarty pasażer kolei tu był! Zobacz 10 największych stac...

Koronawirus w Poznaniu - wyludnione centrum miasta

od 16 lat

Sprawdź też:

Koronawirus w Polsce - mapa na żywo:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski