Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus: Kwarantanna oraz izolacja krócej i bez testów? Nowy minister zdrowia zapowiada zmiany

Anastazja Bezduszna
Anastazja Bezduszna
Koronawirus w Polsce: zmiany w kwarantannie i izolacji. Jeżeli ktoś nie ma objawów klinicznych lub ma je mało nasilone, to będzie zwalniany po minimum 10 dniach od rozpoznania choroby. Osoby zakażone w izolacji natomiast mogą być z niej zwolnieni, w określonych przypadkach, bez konieczności powtarzania testu w kierunku Covid-19.
Koronawirus w Polsce: zmiany w kwarantannie i izolacji. Jeżeli ktoś nie ma objawów klinicznych lub ma je mało nasilone, to będzie zwalniany po minimum 10 dniach od rozpoznania choroby. Osoby zakażone w izolacji natomiast mogą być z niej zwolnieni, w określonych przypadkach, bez konieczności powtarzania testu w kierunku Covid-19. pixabay
Nowe zasady izolacji i kwarantanny w czasie pandemii koronawirusa zapowiedział nowy minister zdrowia. Najwięcej zmian dotyczy osób, które odbywają kwarantanne przez styczność z osobą zakażoną. Mogą oni krócej znajdować się w odseparowaniu. A osoby zakażone w izolacji mogą z niej wyjść bez konieczności powtarzania testu w kierunku Covid-19. Sprawdź, kogo dotyczą zmiany.

Uproszczenie sytemu zwalniania z kwarantanny oraz powiązanie zasad zwalniania z izolacji ze stanem klinicznym pacjenta - takie zmiany zapowiedział minister zdrowia w czwartek, 27 sierpnia.

Kto kwalifikuje się do kwarantanny a kto do izolacji?

Kwarantannie poddane są osoby zdrowe, które miały kontakt/styczność z osobami chorymi lub podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem. Izolację natomiast stosuje się wobec osób, o których wiadomo, że są chore.

Krótsza kwarantanna

Jeżeli miałeś kontakt z osobą zakażoną koronawirusem lub chorą możesz zostać objęty kwarantanną. Dotychczas wynosiła ona 14 dni. Zgodnie z zapowiedziami ministra zdrowia z wejściem w życie nowego pakietu ustaw kwarantanna będzie wynosiła 10 dni, ale nie dla wszystkich.

Kto może odbyć 10-dniową kwarantannę?
Do 10 dni kwarantannie poddane będą osoby, u których nie wystąpią objawy kliniczne. Jeśli jednak się pojawią, wtedy pacjent powinien skonsultować się z lekarzem, który podejmie decyzje dotyczące dalszego postępowania. Osoba, u której wystąpią objawy sugerujące na zakażenie COVID-19 będzie traktowana jako podejrzana o zakażenie i zostanie poddawana rutynowej diagnostyce.

Objawami choroby COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa (SARS-CoV-19) mogą być:

  • duszność,
  • stan podgorączkowy (temperatura ciała pomiędzy 37°C a 38°C),
  • objawy przeziębieniowe,
  • gorączka,
  • kaszel,
  • duszności i kłopoty z oddychaniem,
  • bóle mięśni i ogólne zmęczenie.

-Osoby, które są na kwarantannie, czyli miały styczność z osobą zakażoną, a nie będą miały objawów klinicznych, zostaną zwolnione z kwarantanny automatycznie - wyjaśnił Prof. Horban, krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych i dodał, że osoby, które będą miały objawy, będą musiały skontaktować się z lekarzem, prawdopodobnie będzie to lekarz POZ.

Przedstawione przez ministra zdrowia propozycje zmierzają też do zniesienia konieczności wykonywania testów u osób poddanych kwarantannie.

Izolacja bez konieczności powtarzania testu

Do tej pory trzeba było uzyskać dwukrotnie negatywne wyniki, dlatego ten proces się przedłużał.

- U znacznej części osób zwalnianie z izolacji będzie oparte nie o wykonanie testu molekularnego, ale o ocenę stanu klinicznego pacjenta – powiedział prof. Andrzej Horban. - Będą jej dokonywać lekarze z ośrodków zakaźnych lub podstawowej opieki zdrowotnej. Zakładamy, że większość pacjentów będzie pozostawała pod opieką lekarzy rodzinnych, jako że w zdecydowanej większości przypadków choroba przebiega łagodnie.

- Jeśli chodzi o pacjentów, którzy są chorzy i rozpoznani, to izolowaniem i zwalnianiem z izolacji zajmują się lekarze chorób zakaźnych lub w szpitalach jednoimiennych. Jeżeli ktoś nie ma objawów klinicznych lub ma je mało nasilone, to będzie zwalniany po minimum 10 dniach od rozpoznania choroby - powiedział.

Świadczenia z powodu poddania się kwarantannie lub izolacji

Jeżeli państwowy powiatowy inspektor sanitarny lub państwowy graniczny inspektor sanitarny wyda decyzję o konieczności poddania się kwarantannie lub izolacji, to taka decyzja stanowi podstawę do wypłaty świadczeń z tytułu choroby własnej lub opieki nad chorym dzieckiem.

Za okres trwania kwarantanny lub izolacji przysługuje na ogólnych zasadach wynagrodzenie za czas choroby, zasiłek chorobowy lub opiekuńczy, wypłacany przez płatnika składek, czyli w większości przypadków pracodawcę lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Aby w takiej sytuacji uzyskać świadczenie z tytułu choroby, należy przekazać decyzję inspektora sanitarnego do wypłacającego świadczenie, na przykład do pracodawcy, zleceniodawcy czy ZUS.

ZOBACZ TEŻ:

Tak wygląda walka z epidemią koronawirusa z perspektywy członka personelu medycznego jednoimiennego szpitala zakaźnego w Poznaniu. Przemysław Błaszkiewicz od kwietnia dokumentuje pracę załogi m.in. Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Postanowił udostępnić nam swoje zdjęcia, by więcej osób mogło zobaczyć coś, czego nie dostrzega się będąc poza szpitalem.Przejdź do następnego zdjęcia ----->

Tak wygląda walka z koronawirusem. Pielęgniarz fotografuje c...

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski