Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus: Leczenie Remdesivirem w poznańskim szpitalu jednoimiennym wstrzymane przez USA. "Zostało nam osiem niewykorzystanych kuracji"

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
- Bez zgody Stanów Zjednoczonych nie możemy wykorzystywać pozostałych dawek Remdesiviru - mówi prof. Iwona Mozer-Lisewska.
- Bez zgody Stanów Zjednoczonych nie możemy wykorzystywać pozostałych dawek Remdesiviru - mówi prof. Iwona Mozer-Lisewska. Felipe Caparr
Remdesivir - lek, który pomaga ratować najcięższe przypadki zakażenia koronawirusem - od około dwóch tygodni nie może być podawany w poznańskim szpitalu jednoimiennym. Taką decyzję podjęto w Stanach Zjednoczonych, skąd lek wysyłany był do polskich szpitali. Jak mówią lekarze placówki przy ul. Szwajcarskiej, powód wstrzymania kuracji Remdesevirem nie jest im znany.

Przypomnijmy, że Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. J. Strusia jest jednym z czterech ośrodków w Polsce, które zdecydowały się wprowadzić nową terapię Remdesivirem w leczeniu pacjentów z koronawirusem. Oprócz niego lek trafił także do Wrocławia, Łodzi i Warszawy.

Czytaj też: Bezpłatna rehabilitacja dla osób po udarze mózgu od listopada w Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym im. W. Degi w Poznaniu

Pierwsza dawka Remdesiviru w szpitalu im. J. Strusia podana została 27 maja.

- Remdesivir okazał się doskonałą bronią. Jeśli odpowiednio wcześnie go włączymy, to już po pięciu dniach następuje eliminacja zakażenia SARS-CoV-2. A wiemy, że nosicielstwo potrafi utrzymywać się bardzo długo. Pamiętam przypadek jednego z pacjentów, u którego przez 78 dni wynik był dodatni - tak o efektach leczenia Remdesivirem jeszcze w lipcu mówiła prof. Mozer-Lisewska.

Jak dotąd otrzymało go już 11 osób. Teraz jednak, z przyczyn nieznanych lekarzom, stosowanie Remdesiviru w poznańskim szpitalu zostało wstrzymane.

- Bez zgody Stanów Zjednoczonych nie możemy wykorzystywać pozostałych dawek Remdesiviru. A został nam zapas, który moglibyśmy przeznaczyć na leczenie ośmiu osób - tłumaczy prof. Iwona Mozer-Lisewska, ordynator oddziału zakaźnego w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. J. Strusia.

Zobacz, które czynności niosą za sobą najmniejsze i największe zagrożenie zakażenia:

Amerykańscy naukowcy spróbowali odpowiedzieć na pytanie, co możemy robić, jakie czynności możemy na co dzień wykonywać, by ryzyko zakażenia się koronawirusem nie wzrastało. Dzięki ich pracy powstał schemat ryzyka zakażenia się chorobą Covid-19: od czynności najmniej ryzykownych, do tych, których powinniśmy unikać, by nie zakazić się koronawirusem. Gdzie jest największe zagrożenie zakażenia koronawirusem? Sprawdź na kolejnych zdjęciach --->

Gdzie najłatwiej, najszybciej można się zakazić koronawiruse...

I dodaje: - Nie podano powodu, dla którego wstrzymano nasze terapie Remdesivirem. Wysłaliśmy maila z prośbą o zgodę na możliwość wykorzystywania tych pozostałych dawek leku i czekamy na odpowiedź.

Spośród wszystkich szpitali w Polsce, które testowały lek, taki problem ma jedynie poznański szpital. Jak się okazuje, pozostałe placówki w pełni wykorzystały wszystkie otrzymane zasoby leku.

- Poznań najpóźniej otrzymał lek, co więcej w trakcie pojawiło się mnóstwo ściśle określonych wskazań, w których lek może zostać podany. Wdrożyliśmy go u wszystkich pacjentów, u których mogliśmy - tłumaczy prof. Mozer-Lisewska.

Zobacz również: 11-letni Krzyś po raz trzeci walczy z białaczką. To jego ostatnia szansa, by pokonać chorobę, jednak jej koszt to 1,5 miliona złotych

I dodaje: - Zablokowanie wdrażania leku, który nadal posiadamy w szpitalu, odbiera pacjentom jedną z możliwości spektakularnego leczenia.

Jak wyjaśnia prof. Iwona Mozer-Lisewska, dopóki szpital przy ul. Szwajcarskiej nie otrzyma pozwolenia ze strony USA, nie może w żaden sposób wykorzystać leku.

- W tym momencie pozostają nam te terapie, które zaczęliśmy wdrażać jeszcze na samym początku epidemii i leczenie osoczem ozdrowieńców - podkreśla prof. Mozer-Lisewska.

Jak wygląda praca diagnostów? Zobacz:

Gdy ostatni raz przypatrywaliśmy się pracy diagnostów w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu w połowie kwietnia, ci nie mieli czasu nawet na krótką rozmowę, w ciężkich kombinezonach od rana po późnego wieczora, a czasem i w nocy badali niewielkie próbki pod kątem zakażenia koronawirusem.Przejdź do następnego zdjęcia ------>

Koronawirus w Wielkopolsce: Laboratoria sanepidu pracują peł...

Co zrobić, by powrót do szkoły był bezpieczny? Kliknij w galerię i sprawdź!

Rozpoczęcie nauki w szkołach od 1 września w czasie pandemii koronawirusa może nie być łatwe. Jednak można się przygotować na to, by uniknąć zakażenia się wirusem. Jak to zrobić? Amerykańscy naukowcy opracowali szkolny indeks ryzyka, aby ocenić zagrożenia i zaproponować zalecenia dotyczące zmniejszenia ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa, nie tylko wśród uczniów, ale także wśród nauczycieli i innych pracowników. Na jego podstawie przygotowaliśmy dla naszych czytelników ranking sytuacji i miejsc, gdzie zakażenia wzrasta, a gdzie jest najniższe.

Bezpieczny powrót do szkoły w czasie pandemii koronawirusa. ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski