MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus nadal jest wśród nas, oficjalne dane są niedoszacowane. Udowadniają badania zlecone przez Poznań

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Według oceny specjalistów, dane prezentowane przez Ministerstwo Zdrowia są niedoszacowane nawet pięciokrotnie.
Według oceny specjalistów, dane prezentowane przez Ministerstwo Zdrowia są niedoszacowane nawet pięciokrotnie. Pawel Relikowski
Dane dotyczące koronawirusa, prezentowane przez Ministerstwo Zdrowia, są niedoszacowane nawet pięciokrotnie – wynika z badań laboratoryjnych prowadzonych na zlecenie Poznania. Dlatego miasto będzie nadal monitorować ślady koronawirusa w kanalizacji.

- Dotychczas uzyskane wyniki wskazują, że ilość materiału genetycznego patogenu spada umiarkowanie - co stoi w sprzeczności z oficjalnymi danymi z Ministerstwa Zdrowia, stąd decyzja o kontynuowaniu unikatowej na skalę Polski współpracy – informuje na swojej stronie miasto Poznań. - W związku z trwającą pandemią SARS-CoV-2 specjaliści z Aquanet Laboratorium Sp. z. o.o., we współpracy z Aquanet S.A., Instytutem Chemii Bioorganicznej PAN oraz miastem Poznań, zobowiązali się do prowadzenia analiz pozwalających na ocenę aktualnej sytuacji epidemiologicznej, bazującej na rozwoju fali zakażeń.

Naukowcy badają ścieki wykorzystując izolowany z próbek materiał genetyczny wirusa SARS-CoV-2 – ustalają przez to dokładnie, który wariant oraz w jakiej ilości pojawia się w obrębie Poznania. Próbki pobierano z pięciu lokalizacji - Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Koziegłowach, Lewobrzeżnej Oczyszczalni Ścieków w Poznaniu, dwóch lokalizacji na Naramowicach oraz jednej z galerii handlowych w centrum miasta. Badania prowadzono od grudnia 2021 do marca tego roku – a teraz są kontynuowane.

- Konieczność wykonywania takich badań była związana z mniejszą ilością realizowanych testów wśród mieszkańców, a także obecnym wariantem omikron i jego podwariantami, które charakteryzują się łagodniejszymi niż w wypadku poprzednich wersji widocznymi objawami wśród zakażonych – informuje miasto. - Według oceny specjalistów te, jak i kilka innych powodów, w tym dostępność testów wykrywających zakażenie w popularnych sieciach handlowych, sprawiają, że dane prezentowane przez Ministerstwo Zdrowia są niedoszacowane nawet pięciokrotnie.

Tego typu monitoring sytuacji epidemiologicznej oparty na próbkach ścieków z własnych obszarów miejskich nie jest czymś nieznanym na świecie – prowadzony jest w krajach unijnych, a Komisja Europejska nawet zalecała wprowadzenie go oraz oferowała wsparcie finansowe. Ponieważ rząd nie chciał wprowadzić programu, to Poznań przejął odpowiedzialność i zaangażował specjalistów do współpracy dla oceny rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 w stolicy Wielkopolski.

- Przeprowadzone analizy pozwalają na realną ocenę sytuacji epidemiologicznej, mimo zmniejszonej ilości wykonywanych testów wśród mieszkańców – zapewnia poznan.pl. - Porównania danych Ministerstwa Zdrowia, a tych pozyskanych na podstawie monitoringu koronawirusa w ściekach, pokazują dużą rozbieżność w prezentowanych statystykach. Parametry przekazywane przez MZ wskazują na zmniejszającą się w sposób gwałtowny ilość zakażeń, a wykonane badania próbek ścieków dowodzą, że spadek ilości RNA SARS CoV-2 w ściekach jest umiarkowany. Zaletą badań jest przede wszystkim ich niski koszt oraz bardzo wysoka skuteczność.

Miasto przyznaje, że wpływ na dane ministerstwa mają m.in.: mniejsza liczba wykonywanych testów, czy niska wykrywalność wariantu omikron przez tzw. testy kasetkowe i nieudokumentowana liczba zakażeń. Dlatego monitoring poziomu SARS-CoV-2 w ściekach prowadzony będzie – jak na razie się planuje - do końca listopada 2022 r.

Zobacz też:

Szczepionki są niebezpieczne, zmieniają DNA, wywołują choroby lub zarażają wirusem – to parę mitów na temat szczepionek, które trwają do tej pory. Wywołują kontrowersje i sprzeciw wielu osób, które nie wierzą w słuszność szczepień, co uniemożliwia zdobycie zbiorowej odporności na COVID-19. Często jedna teoria zasłyszana od danej osoby, zmienia swoją formę i przeobraża się w kolejną. W ten sposób powstaje szereg mitów, które odstraszają ludzi przed zaszczepieniem. Czytaj więcej. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Czy szczepionki są niebezpieczne? Popularne internetowe mit...

Publikujemy listę leków wycofanych przez GIF, ich serie oraz datę produkcji. W razie wątpliwości co do przydatności lekarstw należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.Sprawdź listę leków wycofanych z aptek --->

Uwaga! Nowe leki wycofane z aptek w całej Polsce! GIF wycofu...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski