Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus: Nowe strefy czerwone i żółte. Zobacz aktualną listę powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami

Anastazja Bezduszna
Anastazja Bezduszna
4 września Ministerstwo Zdrowia podało nową listę powiatów czerwonych i żółtych. Zobacz, w jakich miastach i powiatach obowiązują największe restrykcje. Na liście jest jeden powiat z Wielkopolski.
4 września Ministerstwo Zdrowia podało nową listę powiatów czerwonych i żółtych. Zobacz, w jakich miastach i powiatach obowiązują największe restrykcje. Na liście jest jeden powiat z Wielkopolski. Konrad Kozlowski
W piątek, 4 września Ministerstwo Zdrowia podało nową listę powiatów, do których wracają niektóre obostrzenia w związku z epidemią. Wcześniej powiaty podzielono na "czerwone", "żółte" i bezpieczne "zielone". Najostrzejsze obostrzenia dotyczą "czerwonych". Niektóre powiaty z listy do tej pory zagrożonych wykreślono, inne na nią trafiły. Rygory w strefie żółtej i czerwonej pozostają bez zmian, różnią się w zależności od stopnia występującego w nich zagrożenia. Wśród najbardziej zagrożonych koronawirusem nie ma już żadnego powiatu z Wielkopolski. Jeden powiat z regionu zakwalifikowano do strefy żółtej. Sprawdź szczegóły.

Zgodnie z decyzją Ministerstwa Zdrowia od 29 sierpnia po 4 września powiat kolski znajdował się w tzw. strefie czerwonej. W związku z tym mieszkańców obowiązywało liczne obostrzenia, m.in. obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej, ograniczona liczba uczestników wesel, wydarzeń kulturalnych, wyznaczona odległość w restauracjach, lokalach gastronomicznych i kinach.

Od 4 września Ministerstwo Zdrowia podało nową listę powiatów czerwonych i żółtych. Obowiązywać ona będzie od 5 września. Powiat kolski zakwalifikowany jest do strefy żółtej. A to oznacza, że zniesione są niektóre ograniczenia.

Gdzie mieszkańcy powiatu kolskiego zakazili się koronawirusem? Ogniska wykryto w kilku firmach, Covid-19 stwierdzono także u weselników oraz u wczasowiczów powracających z wycieczki. Władze miasta i powiatu odwołują też najbliższe wydarzenia z udziałem mieszkańców.

Powiaty w strefie czerwonej od 5 września:

  • Nowy Sącz
  • limanowski
  • pajęczański

Powiaty w strefie żółtej od 5 września:

  • nowosądecki
  • łowicki
  • lipski
  • kolski
  • konecki
  • przeworski
  • kłobucki

Czytaj też: Koronawirus: Najdłużej utrzymywał się bez zakażeń. Teraz powiat kolski został objęty strefą czerwoną

Na liście powiatów zagrożonych dodatkowymi obostrzeniami znajduje się jednak powiat ostrowski.

W strefie czerwonej nie mogą odbywać się:

  • targi i kongresy,
  • wydarzenia kulturalne,
  • wesołe miasteczka,
  • turnusy w sanatoriach i uzdrowiskach,
  • zgromadzenia powyżej 150 osób.

Wydarzenia sportowe, jak mecze piłki nożnej czy zawody żużlowe mogą mieć miejsce, ale bez publiczności. W restauracjach może przebywać 1 osoba na 4 mkw, na siłowniach 1 osoba na 10 mkw. W kinach może przebywać 25 proc. publiczności. W weselach czy innych imprezach okolicznościowych nie może brać udział więcej niż 50 osób.

W strefie żółtej dozwolone jest prowadzenie kongresów i targów, ale z zachowaniem odstępu między uczestnikami - 1 osoba na 4 m.kw.Zawody sportowe, mecze, wyścigi w strefie żółtej mogą się odbywać, ale widownia zawodów może być zapełniona w jednej czwartej wszystkich miejsc. Koncerty, przedstawienia teatralne, imprezy kulturalne: jeżeli wydarzenie kulturalne odbywa się w przestrzeni zamkniętej, widownia może być zapełniona tylko w 25 proc., a jeśli na otwartej przestrzeni – obowiązuje limit 100 osób. W kinie podobnie jak w teatrze - widownia może być zapełniona w 25 proc. Wesołe miasteczka, parki rozrywki lub parki rekreacyjne w strefie żółtej mogą być otwarte, ale z odpowiednim odstępem pomiędzy zwiedzającymi - jedna osoba na 10 m kw. Podobnie jest na siłowniach i klubach fitness.

ZOBACZ TEŻ:

Reżim sanitarny wprowadzony w szkołach spowodowany koronawirusem jest pełen sprzeczności. Zebraliśmy najbardziej jaskrawe nielogiczności w wytycznych dla szkół. A właściwie są to najbardziej jaskrawe przykłady przepisów, które stoją (teraz lub za chwilę) w sprzeczności z praktyką szkolną.Oto 7 nielogicznych przepisów, które przeczą szkolnej praktyce. Jak wytłumaczyć antycovidowe prawo dzieciom?Zobacz kolejny przepis. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Szkoły są otwarte w czasie koronawirusa. Oto 7 absurdalnych ...

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski