Koronawirus: Studenci z Poznania nie mają gdzie odbywać praktyk. Wielu pracodawców odmawia przyjmowania praktykantów

Justyna Dopierała
Justyna Dopierała
Wielu studentów poznańskich uczelni ma problem ze zrealizowaniem praktyk. Jest to związane z pandemią koronawirusa, która powoduje, że pracodawcy nie chcą przyjmować do firm osób z zewnątrz, tłumacząc, że wiąże się to z zagrożeniem epidemiologicznym.
Wielu studentów poznańskich uczelni ma problem ze zrealizowaniem praktyk. Jest to związane z pandemią koronawirusa, która powoduje, że pracodawcy nie chcą przyjmować do firm osób z zewnątrz, tłumacząc, że wiąże się to z zagrożeniem epidemiologicznym. Pixabay
Studenci, choć w dużej mierze realizują naukę zdalnie, to mimo wszystko muszą odbywać praktyki. Przyznają, że przez pandemię koronawirusa jest to mocno utrudnione, ponieważ pracodawcy w obawie przed zakażeniami nie przyjmują do firm osób z zewnątrz.

- Dla studentów pedagogiki to szczególnie problematyczne. Szkoły i przedszkola długo były zamknięte, a to się wiąże z tym, że zwyczajnie nie mieliśmy gdzie odbyć praktyk. Są osoby, które z tego powodu miały kłopot z zaliczeniem roku. W wielu sytuacjach odbycie praktyk w semestrze letnim to była kwestia znajomości - mówi studentka pedagogiki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zajęcia w roku akademickim 2020/2021 w większości będą odbywały się zdalnie. Zobacz wideo:

Pracodawcy odmawiają przyjmowania studentów, tłumacząc, że to może powodować zagrożenie.

- Miałam duży problem ze znalezieniem praktyk. Wszędzie było to samo tłumaczenie, czyli zagrożenie epidemiologiczne. Nie było mowy o żadnej próbie spróbowania praktyk zdalnych. Jedna placówka poinformowała mnie, że mam się do nich odezwać po nowym roku, z innego miejsca powiedzieli, że mam przesłać im maila i jeśli będzie jakieś „światełko w tunelu”, to odezwą się do mnie. Dzwoniłam, pisałam maile, na które czasami w ogóle nie otrzymywałam odpowiedzi - mówi studentka II roku pedagogiki i resocjalizacji z elementami kryminologii.

Zobacz także: Nietypowa inauguracja roku akademickiego w Poznaniu. Zamiast profesorów i studentów - kamery. Zobacz, jak UAM rozpoczął nowy rok akademicki

Studentka ma do odbycia 150 godzin praktyk. - W końcu udało mi się znaleźć jedną szkołę, ale i tak warunki są okrojone. W grę w ogóle nie wchodzi kontakt z dziećmi, tylko pomoc u pedagoga/psychologa. Jednak psycholog pracuje około 22 godzin w tygodniu, my zaraz zaczynamy zajęcia i trudno będzie dopasować dni, w których będzie można tę praktykę odbyć - mówi.

Dyrektorzy poznańskich szkół przyznają, że ze względu na bezpieczeństwo uczniów i pracowników, nie przyjmują w tym semestrze praktykantów.

- Nie przyjmujemy praktykantów ze względu na zagrożenie. Jest to przykre, ale nie boimy się wpuszczać osób z zewnątrz i powodować jeszcze większe zatłoczenie w szkole. Musimy dbać o bezpieczeństwo uczniów i pracowników. Było kilku studentów, którzy chcieli zrealizować u nas praktyki, ale odmówiliśmy. Być może zmieni się to w drugim semestrze - mówi Andrzej Kaczmarek, dyrektor Zespołu Szkół Handlowych w Poznaniu.

Czytaj także: Uczelnie w Poznaniu nie obniżą czesnego studentom zaocznym przez naukę zdalną. Wykłady online kosztują uczelnie nie mniej niż stacjonarne

Przemysław Stanula z biura prasowego UAM tłumaczy natomiast, że w szczególnych przypadkach studenci będą mieli alternatywne możliwości zrealizowania praktyk.

- W obecnej sytuacji, zgodnie z zarządzeniem rektora to dziekani podejmują decyzję, co do zasadności przeprowadzania oraz wymiaru praktyk studenckich oraz zajęć terenowych i to oni mogą zezwolić na ich odbywanie w reżimie sanitarnym. W szczególnych przypadkach, gdy praktyki dotyczą studentów ostatnich lat, tam gdzie będzie to wykonalne, uczelnia przewiduje stworzenie możliwości odbywania praktyk zdalnie – na przykład poprzez udział w szkolnym nauczaniu zdalnym. W razie problemu z odbyciem stażu, studenci mają możliwość zgłoszenia tego faktu dziekanowi ds. studenckich – według rekomendacji MNiSW mają oni możliwość zmniejszenia liczby godzin praktyk lub stworzenia zajęć teoretycznych, które mogą zastąpić zajęcia praktyczne - mówi Przemysław Stanula.

Również studenci innych kierunków spotykali się z odmowami przyjęcia na praktyki ze względu na pandemię.

- Zaczynam siódmy semestr studiów. Miałam do odbycia 160 godzin praktyk i chciałam je zrealizować na oczyszczalni ścieków. Niestety nie było wolnego etatu z powodu pandemii. Nie chcieli przyjąć dodatkowej osoby i ponosić odpowiedzialności. To było pierwsze miejsce, które mi odmówiło. Następnie, próbowałam w wielu biurach projektowych, w których również spotykałam się z odmową - przyznaje Kasia, studentka inżynierii środowiska na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.

- Rozwiązaniem uczelni stały się zajęcia online dla wszystkich na tym semestrze, które teoretycznie miały nauczyć nas praktyki - dodaje studentka.

Czytaj również: Uniwersytet Otwarty zacznie kolejny trymestr jeszcze w październiku. Trwają zapisy na kursy

Rzecznik prasowy Uniwersytetu Przyrodniczego również zaznacza, że władze uczelni, gdy będzie taka potrzeba, wyznaczą alternatywny sposób na zaliczenia praktyk.

- Z uwagi na charakter kształcenia staramy się, aby praktyki realizowane były zgodnie z planem w przewidzianym w programie wymiarze. Oczywiście jeśli pojawią się jakiekolwiek problemy związane z realizacją praktyk studenckich będziemy rozwiązywać je na bieżąco, wskazując alternatywne sposoby osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się i dostosowując się do aktualnie panujących warunków - przyznaje Iwona Cieślik, rzecznik prasowy Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

ZOBACZ TEŻ:

Ministerstwo Finansów opublikowało listę firm i instytucji o największych przychodach w Polsce. Jest to zestawienie za 2019 rok, ale dane zostały zaktualizowane pod koniec sierpnia 2020 roku. Na liście znalazło się sporo firm z Poznania i Wielkopolski. Sprawdź, które z nich zarabiają najwięcej --->

Firmy z Poznania i Wielkopolski, które zarabiają miliardy zł...

Sprawdź też:

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Krzyś

To prawda, że z praktykami są problemy. Na szczęście sytuacja jest nieco inna w szkołach policealnych, które często współpracują z konkretnymi firmami i nie ma kłopotów.

Dodaj ogłoszenie