Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus: Szkoły, przedszkola i uczelnie wyższe zamknięte, ale to nie czas wolny dla uczniów. Jak nauka online wygląda w praktyce?

Justyna Dopierała
Justyna Dopierała
Od poniedziałku, 16 marca wszystkie szkoły w Polsce są zamknięte. Uczniowie wrócą do nauki po dwóch tygodniach, czyli 30 marca.
Od poniedziałku, 16 marca wszystkie szkoły w Polsce są zamknięte. Uczniowie wrócą do nauki po dwóch tygodniach, czyli 30 marca. Pixabay
Od poniedziałku, 16 marca wszystkie szkoły w Polsce są zamknięte. Uczniowie wrócą do nauki po dwóch tygodniach, czyli 30 marca. To decyzje podjęte po to, by minimalizować rozpowszechnianie się koronawirusa w kraju. Dyrektorzy szkół, rząd i kuratoria podkreślają jednak, że nie jest to czas wolny dla uczniów. Szkoły organizują zdalną naukę i lekcje online.

Zajęcia zostały zawieszone na dwa tygodnie. W Poznaniu wszystkie szkoły, przedszkola i żłobki są zamknięte już od środy, 11 marca. Nauczyciele podkreślają, że nauka powinna odbywać się w domu, a uczniowie powinni ten czas jak najlepiej wykorzystać na zgłębianie wiedzy i swoich zainteresowań. Dotyczy to szczególnie przyszłych absolwentów podstawówek oraz maturzystów.

- To wyjątkowa sytuacja, ale nie jest to czas wolny dla uczniów. Materiały zostały już wysłane do naszych uczniów online. Organizacja pracy jest uzależniona od nauczycieli, mają oni w tej kwestii dowolność. To oni ustalają formę nauki, godziny pracy i kontakt z uczniami. My to oczywiście nadzorujemy - tłumaczy Małgorzata Dembska, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu.

Czytaj także: Koronawirus: Szkoły, uczelnie, przedszkola i żłobki w całej Polsce będą zamknięte. Czy nauczyciele otrzymają wypłaty?

Zamknięte szkoły: Nauka online w praktyce

Od poniedziałku zajęcia dydaktyczne, ani wychowawczo-opiekuńcze w szkołach się nie odbywają. Placówki w rożny sposób organizują zdalną pracę z uczniami.

- Praca wre. Radzimy sobie bardzo dobrze. Ja realizuję z uczniami normalnie program nauczania, bo nie mogę pozwolić sobie na opuszczenie aż tylu lekcji, a zwłaszcza w klasach z rozszerzeniami. Komunikujemy się głównie przez messengera i idzie to naprawdę sprawnie - tłumaczy Izabela Płotka, nauczycielka biologii w VIII LO w Poznaniu.

- Uczniowie podeszli do sprawy bardzo poważnie. Są zaangażowani i zdyscyplinowani, co mnie bardzo cieszy. Myślę, że poświęcamy na naukę nawet więcej czasu, niż gdybyśmy byli w szkole - podkreśla.

Także w poznańskich podstawówkach nauka będzie odbywała się elektronicznie.

- Nauka będzie organizowana przez elektroniczny dziennik. Uczniowie będą otrzymywali od nauczycieli zadania do wykonania, oczywiście na takim poziomie trudności, aby sami byli w stanie sobie poradzić - podkreśla Marek Kmieciak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 11.

Zobacz też: Koronawirus w Poznaniu. Rektor UAM: Wykładowcy mają się przygotować do zajęć e-lerningowych i zdalnego nauczania

Uczniowie przyznają, że elektroniczna forma nauki im odpowiada i pozwala wykorzystywać ciekawe sposoby na zdobywanie wiedzy.

- U nas w szkole mamy kontakt z nauczycielami głównie przez maila. Polega to na tym, że wysyłają nam zadania i testy do wykonywania, a my w każdej chwili możemy zgłosić się z pytaniami. Jest to fajny sposób, bo mamy więcej czasu na zgłębianie rzeczy, które nas interesują. Ale zdaję sobie sprawę z tego, że do matury będę musiała przygotować się w dużej mierze na własną rękę - mówi Zuza, maturzystka z Zespołu Szkól Handlowych w Poznaniu.

Zobacz też: Jakie lektury w TVP zobaczą dzieci w tym tygodniu? Co robić z dzieckiem podczas kwarantanny

Ponadto na facebooku powstała grupa E-nauczyciele, na której pedagodzy gromadzą materiały i zadania dla uczniów na czas zawieszenia zajęć.

Przez najbliższe dwa tygodnie będą na niej prowadzone lekcje online z różnych przedmiotów dla uczniów szkół zarówno podstawowych, jak i średnich.

Zamknięte szkoły: Co radzi Ministerstwo Edukacji Narodowej?

Na czas zawieszenia zajęć Ministerstwo Edukacji Narodowej utworzyło poradnik dla dyrektorów, nauczycieli oraz uczniów, jak organizować naukę online. Uruchomiono zestaw różnego rodzaju narzędzi oraz inicjatyw w internecie dla uczniów.

W poradniku zamieszczono wskazówki, z jakich stron, portali czy serwisów można korzystać w pracy z uczniami w okresie zawieszenia zajęć.

- Zachęcamy do korzystania z bezpłatnych, dostępnych w internecie narzędzi i materiałów edukacyjnych. Adresy przydatnych stron i portali internetowych będziemy na bieżąco uzupełniać - wyjaśnia Anna Ostrowska, rzecznik prasowy Ministerstwa Edukacji Narodowej.

- W okresie zawieszenia zajęć szczególnie prosimy o objęcie opieką uczniów, którzy przygotowują się do tegorocznych egzaminów: ósmoklasisty, maturalnego oraz zawodowego - dodaje.

Zobacz także: Politechnika Poznańska zamyka akademik. Podejrzenie koronawirusa u jednego ze studentów. "Czekamy na wyniki badań"

Nauka w domu: Jakie metody rekomenduje MEN?

  • dziennik elektroniczny
  • strony internetowe szkół
  • mailing do rodziców, a w przypadku starszych uczniów bezpośredni kontakt elektroniczny

Materiały edukacyjne, polecane platformy, strony i serwisy internetowe dostępne są na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

ZOBACZ TEŻ:

Sieć sklepów Biedronka wprowadza zmiany. To najprawdopodobniej reakcja na zagrożenia epidemią koronawirusa w Polsce. O co chodzi? Kliknij tutaj, przejdź dalej i sprawdź --->

W Biedronce jak w szpitalu! Sieć sklepów wprowadziła duże zm...

Koronawirus w ekspresowym tempie przenosi się między państwami. Chociaż zakażenia odnotowano już w wielu miejscach na świecie, wirus nadal jest pewną niewiadomą. Oto mity na temat koronawirusa, w które nie powinieneś wierzyć --->

Mity na temat koronawirusa. Nie powinieneś w to wierzyć!

Zobacz, jak przygotować się na wypadek wystąpienia epidemii choroby w Polsce. Jakie produkty medyczne i spożywcze warto kupić i przechowywać w domu? Jak się skutecznie zabezpieczyć na wypadek kwarantanny? Oto lista potrzebnych produktów. Przejdź do galerii ----->

Koronawirus: Co kupić? Jakie produkty medyczne i spożywcze ...

Czapury pod Poznaniem - tu mieszkała pierwsza ofiara koronawirusa w Polsce. Czy mieszkańcy nie obawiają się epidemii?

od 16 lat

Sprawdź też:

Koronawirus w Polsce - mapa na żywo:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski