W aptece największe wzięcie mają leki przeciwwirusowe oraz preparaty wzmacniające odporność, zwłaszcza te wydawane bez recepty. W zeszłym tygodniu część klientów pytała także o Arechin, produkowany w Polsce lek, który wcześniej był stosowany m.in. w walce z malarią. Pytania o Arechin pojawiły się wraz z informacjami, że może być skutecznym środkiem na koronawirusa.
Apteka na poznańskim Grunwaldzie, którą odwiedziliśmy w poniedziałek, nie przeżywała oblężenia. Sporo klientów było w zeszłym tygodniu, robili zapasy na kolejne dni. Teraz pojawiają się pojedyncze osoby. Drzwi do apteki cały czas są otwarte, aby zapewnić dobrą wentylację. W środku może znajdować się tylko jeden klient i pracownik. Płacić należy kartą płatniczą. Zdaniem farmaceutki, z którą rozmawialiśmy, obecna sytuacja tak szybko się nie zakończy. Gdyby miała uspokoić się do końca miesiąca, byłaby to bardzo dobra wiadomość. Raczej jednak powinniśmy przygotować na dłuższe ograniczenia w codziennym życiu.
- Pozytywny efekt może być taki, że wszyscy zaczniemy zwracać większą uwagę na codzienną higieną – zauważa farmaceutka.
Czytaj więcej: Na koronawirusa zmarła pacjentka z Czapur pod Poznaniem. Prokuratura jednak odmawia śledztwa ws. zachowania lekarzy
Zmiany także w poznańskich przychodniach lekarskich. Na osiedlu Chrobrego, w Termedice, pacjenci mają zgłaszać swoją obecność przez domofon. W środku mogą przebywać maksymalnie trzy osoby. Osoby z kaszlem, przeziębione, są proszone o pozostanie w domu. Kolejna z przychodni, na os. Chrobrego 11, wprowadza jeszcze większe ograniczenia – zamierza przez najbliższe dni oferować wyłącznie konsultacje telefoniczne.
Więcej:
Koronawirus w Poznaniu: przed Starostwem Powiatowym ustawiła się kolejka, porządku strzegą ochroniarze
Ograniczenia widać również w poznańskich urzędach. Przed Starostwem Powiatowym przy ul. Jackowskiego cierpliwie czekało około 20 osób, większość z nich chciała załatwić sprawy w Wydziale Komunikacji. Ale musieli czekać na zewnątrz. Do jednego wydziału wpuszczano maksymalnie po pięć osób, a porządku strzegli ochroniarze w lateksowych rękawiczkach. Można było także skorzystać z płynu dezynfekującego.
Kolejki można było także zauważyć przed większymi sklepami spożywczymi. Część z nich skróciła zresztą godziny pracy. W dużych marketach stosowane są dodatkowe środki ostrożności.
Przed sklepem Lidl na os. Chrobrego w Poznaniu w poniedziałek już o godz. 7 ustawiła się kolejka. Pracownicy wpuszczali do środka obiektu jednocześnie maksymalnie kilkanaście osób, by nie było ścisku. Trzeba było więc czekać, aż inne osoby zrobią zakupy.
Na drzwiach wejściowych widniała informacja, jaki odstęp trzeba zachować, zwłaszcza przy kasach. Większość osób do zaleceń się stosowała. Byli też klienci, których takie środki ostrożności dziwiły. Chociaż towar na większości półek był, brakowało fasoli, grochu czy kaszy. Z kolei w alejkach z środkami czystości nie było środków do dezynfekcji i rękawiczek jednorazowych.
Koronawirus w Poznaniu. Stacje benzynowe także wprowadziły szczególne środki ostrożności
Nie tylko wielkopowierzchniowe sklepy wprowadziły pewne ograniczenia dla klientów, ale także lokalne piekarnie czy cukiernie. Do osiedlowej piekarni na Piątkowie mogły jednocześnie wejść trzy osoby. Informowała o tym kartka na drzwiach. Ekspedientki obsługiwały klientów w lateksowych rękawiczkach.
- Zdarza się, że klienci dziwią się ograniczeniom, ale nie mają problemów, by się do nich zastosować. Towaru nie brakuje, wszystko jest – zapewnia jedna ze sprzedawczyń.
Więcej:
Ze zmianami trzeba się także liczyć na stacjach benzynowych. Na przykład na Śródce, na stacji Lotosu, klienci są proszeni o pojedyncze wchodzenie do budynku.
- Już na dyspozytorach z paliwem była przyklejona kartka z informacją, że ze względów bezpieczeństwa zalecane jest tankowanie samochodu przy użyciu jednorazowych rękawiczek foliowych, które znajdowały się tuż przy dyspozytorze. Potem do środka wpuszczano pojedyncze osoby. Drzwi były otwierane i zamykane przez pracowników stacji, którzy pilnowali, żeby w środku nie znajdował się więcej niż jeden klient - opowiada nasz czytelnik.
Takich ograniczeń należy spodziewać się przez kolejne dni.
Koronawirus w Poznaniu. Jak działają sklepy, apteki i urzędy...
Współpraca JD, MRT, NK
Zobacz też:
W Biedronce jak w szpitalu! Sieć sklepów wprowadziła duże zm...
Mity na temat koronawirusa. Nie powinieneś w to wierzyć!
Koronawirus: Co kupić? Jakie produkty medyczne i spożywcze ...
Koronawirus w Wielkopolsce - aktualna sytuacja:
Sprawdź też:
- TOP 20 restauracji w Poznaniu. Tu warto zjeść według internautów!
- Przestępcy z Wielkopolski poszukiwani przez policję. Widziałeś któregoś z nich?
- Oto 12 najmniej seksownych imion żeńskich w Polsce. Sprawdź czy jesteś na liście
- 20 najlepszych dentystów w Poznaniu - zobacz ranking
- Najśmieszniejsze teksty usłyszane w aptece
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Szwecja wyprowadza wojsko na ulice. "Żaden kraj w Europie nie jest w takiej sytuacji"
- Jaka będzie jesień? Sprawdź w naszym quizie, czy znasz jesienne przysłowia
- Jesienny trening mózgu dla bystrzaków. Czy rozwiążesz 12 zagadek? QUIZ
- Lista imion zakazanych w Polsce! Urzędnik nie pozwoli ci tak nazwać dziecka!