- Kolejny zespół idzie na kwarantannę, ponieważ pacjent nie był szczery z dyspozytorem - poinformowało na Facebooku w czwartek, 19 marca pogotowie ratunkowe w Poznaniu. Z kolei dwa dni wcześniej okazało się, że na kwarantannie przebywa już ośmiu pracowników Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu oraz członkowie ich rodzin.
Czytaj więcej: Koronawirus w Poznaniu: 8 ratowników medycznych w kwarantannie. "Pacjenci nie mówią nam całej prawdy i wystawiają nas na zagrożenie"
W ten sposób uszczupla się siły ratowników, którzy stoją na pierwszej linii frontu w walce z koronawirusem. Co jest tego powodem? Nieszczerzy pacjenci. W niektórych przypadkach nie informują oni dyspozytora, że mogli mieć kontakt lub podejrzewają u siebie zakażenie koronawirusem.
Koronawirus w Poznaniu: Ratownicy medyczni na kwarantannie
Jeśli pacjenci nie zgłoszą dyspozytorowi, że w jakikolwiek sposób mogli mieć kontakt z osobą zakażoną koronawirusem lub sami podejrzewają u siebie zakażenie - ratownicy nie ubierają odzieży ochronnej.
Sprawdź też: Koronawirus: Kwarantanna w Wielkopolsce pod nadzorem policji. Dzielnicowi sprawdzają 1,5 tysiąca osób
- Ratownik jest przygotowany na spotkanie z osobą z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Ma specjalny kombinezon i maseczkę. Kiedy jedziemy do tzw. "zwykłego" pacjenta, to takich środków ostrożności nie ma sensu stosować. Musimy też nimi mądrze dysponować, bo jest ich niewiele - tłumaczył ostatnio Robert Judek, rzecznik Wielkopolskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu.
Tyle że często w trakcie wywiadu z pacjentem okazuje się, że jednak mógł on mieć kontakt z koronawirusem. W ten sposób potencjalnie zagrożeni są także niezabezpieczeni ratownicy medyczni, którzy muszą się udać na kwarantannę.
Jak poinformował nas w czwartek, 19 marca Robert Judek - obecnie na kwarantannie przebywa łącznie dziesięciu pracowników Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu. Są one weryfikowane pod kątem zagrożenia - zarówno pracownikom, jak i pacjentom, z którym mieli kontakt wykonuje się testy na obecność koronawirusa. W ten sposób można określić w czyim przypadku kwarantanna jest konieczna.
Pogotowie apeluje do pacjentów, by mówili prawdę dyspozytorom. Inaczej znacznie uszczuplają siły pogotowia w Poznaniu. Obecnie ratownicy medyczni odbywają dziennie od 10 do 14 kursów do potencjalnie zakażonych koronawirusem osób.
Koronawirus w Poznaniu: Kościoły w niedzielę niemal puste. N...
W Biedronce jak w szpitalu! Sieć sklepów wprowadziła duże zm...
Mity na temat koronawirusa. Nie powinieneś w to wierzyć!
Koronawirus: Co kupić? Jakie produkty medyczne i spożywcze ...
Czapury pod Poznaniem - tu mieszkała pierwsza ofiara koronawirusa w Polsce. Czy mieszkańcy nie obawiają się epidemii?

Sprawdź też:
- 15 kultowych miejsc w Poznaniu, których już nie ma. Pamiętasz je wszystkie?
- Głośne zabójstwa i niewyjaśnione zbrodnie. Poznań nadal kryje wiele zagadek
- 50 zdjęć Poznania z lat 90. Wielu z tych miejsc nie poznasz!
- Tak wygląda schron pod zamkiem zbudowany dla Hitlera
- Ściśle tajny obiekt w Biedrusku wyburzony. Co kryła budowla?
- Największa tajemnica Poznańskiego Szybkiego Tramwaju
Koronawirus w Polsce - mapa na żywo:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?