Koronawirus w Poznaniu: Muzułmanie odwołują modlitwy, ewangelicy i baptyści pójdą na nabożeństwa

Błażej Dąbkowski
Błażej Dąbkowski
W związku z decyzją Rady Imamów przy Lidze Muzułmańskiej w RP, Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe jest zamknięte na okres 2 tygodni począwszy od środy 11 marca. W tym czasie nie odbędą się modlitwy piątkowe.
W związku z decyzją Rady Imamów przy Lidze Muzułmańskiej w RP, Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe jest zamknięte na okres 2 tygodni począwszy od środy 11 marca. W tym czasie nie odbędą się modlitwy piątkowe. Łukasz Gdak
Wiadomo już, że w najbliższą niedzielę katolicy pójdą na msze. Jak w sytuacji pandemii koronawirusa zachowają się inne wyznania?

We wtorek przewodniczący Konferencji episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zaapelował o zwiększenie liczby mszy świętych, aby mogła w nich uczestniczyć liczba wiernych odpowiednia do wytycznych służb sanitarnych.

"W związku z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, żeby nie było dużych zgromadzeń osób, proszę o zwiększenie - w miarę możliwości - liczby niedzielnych mszy świętych w kościołach, aby jednorazowo w liturgiach mogła uczestniczyć liczba wiernych odpowiednia do wytycznych służb sanitarnych" - czytamy w komunikacie KEP.

Sprawdź też:Pierwsza ofiara koronawirusa w Polsce. Zmarła zakażona pacjentka przebywająca w szpitalu w Poznaniu

"W obecnej sytuacji – osoby starsze i schorowane mogą pozostać w domach i stąd śledzić transmisje Mszy Świętych, które są w niedziele w środkach społecznego przekazu" - napisał abp Gądecki. Dodał, że w trakcie mszy nie trzeba przekazywać znaku pokoju poprzez podanie ręki, co ma zmniejszyć ryzyko zakażenia koronawirusem.

Komunikat wzbudził sporo emocji zarówno wśród wiernych, jak i samych księży. Do dokumentu odnieśli się również politycy.
- Zwiększenie liczby mszy świętych jest podyktowane troską, żeby nie było sytuacji, że w kościele odległość między wiernymi była poniżej metra. Jest to zasadne i sensowne - przekonywał na środowej konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski. Pytany o możliwe zamknięcie kościołów, z powodu rozprzestrzeniającego się w kraju koronawirusa, odpowiedział, że na ten moment "nie ma takich potrzeb".

Jak w tej sytuacji zachowają się inne kościoły i zgromadzenia funkcjonujące w Poznaniu? W związku z decyzją Rady Imamów przy Lidze Muzułmańskiej w RP, Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe jest zamknięte na okres 2 tygodni począwszy od środy 11 marca. W tym czasie nie odbędą się modlitwy piątkowe.

- Prosimy Boga, aby chronił Polskę i cały świat przed zarażeniem się tym wirusem, wszelkimi chorobami i epidemiami. Dla osób chorych prosimy Boga o powrót do zdrowia - napisał poznański imam Youssef Chadid.

Na ten moment niedzielna msza odbędzie się w poznańskiej cerkwi, należącej do parafii prawosławnej Św. Mikołaja (ul. Marcelińska). - Cały czas czekamy na wytyczne od szefostwa, jeżeli do piątku takowe się nie pojawią, odprawimy mszę - informuje o. Paweł Minajew, proboszcz prawosławnej parafii w Poznaniu.

Czytaj też:Kościoły w Poznaniu zapraszają na modlitwę o powstrzymanie koronawirusa. "To absurd" - mówi parafianka. Księża są podzieleni w tej sprawie

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Poznaniu w tym tygodniu postanowiła odwołać wszystkie dodatkowe aktywności takie, jak próby chóru, czy lekcje religii. - Czekamy na informacje z centrali i od naszego biskupa, ale na dziś nabożeństwa mają się odbywać - mówi ks Marcin Kotas, proboszcz parafii. Dodaje też, że od 15 lat w kościele ewangelickim komunię można przyjmować do ręki, a wino podczas mszy pije się z jednorazowych kubków. - Każdy kto pojawi się na nabożeństwie będzie miał dostęp do środków dezynfekujących dłonie, ja również go użyję przed udzieleniem komunii - tłumaczy proboszcz.

Nabożeństw nie zamierzają odwoływać także poznańscy baptyści (rezygnują jednak ze szkółki niedzielnej) i adwentyści.
- Starszym, schorowanym osobom, a także dzieciom zalecamy, by zostali w domu - tłumaczy Piotr Zawadzki, pastor w poznańskim kościele adwentystów. Na sobotnich nabożeństwach w stolicy Wielkopolski pojawia się regularnie ok. 100 osób. - Jeśli ktoś ma obawy, zawsze może skorzystać z internetowej transmisji nabożeństwa - mówi pastor.

Zobacz też:

Sieć sklepów Biedronka wprowadza zmiany. To najprawdopodobniej reakcja na zagrożenia epidemią koronawirusa w Polsce. O co chodzi? Kliknij tutaj, przejdź dalej i sprawdź --->

W Biedronce jak w szpitalu! Sieć sklepów wprowadziła duże zm...

Koronawirus w ekspresowym tempie przenosi się między państwami. Chociaż zakażenia odnotowano już w wielu miejscach na świecie, wirus nadal jest pewną niewiadomą. Oto mity na temat koronawirusa, w które nie powinieneś wierzyć --->

Mity na temat koronawirusa. Nie powinieneś w to wierzyć!

Zobacz, jak przygotować się na wypadek wystąpienia epidemii choroby w Polsce. Jakie produkty medyczne i spożywcze warto kupić i przechowywać w domu? Jak się skutecznie zabezpieczyć na wypadek kwarantanny? Oto lista potrzebnych produktów. Przejdź do galerii ----->

Koronawirus: Co kupić? Jakie produkty medyczne i spożywcze ...

Sprawdź też:

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski