- Ze względu na epidemię wirusa SARS-CoV-19 13 marca miasto wystąpiło do wojewody wielkopolskiego z wnioskiem o rozpatrzenie sprawy wprowadzenia szczególnej procedury chowania zmarłych – mówi Maciej Dźwig, dyrektor Usług Komunalnych w Poznaniu. - Wprowadzenie takiego szczególnego trybu może nastąpić co najmniej w formie rozporządzenia właściwego ministra.
Dźwig dodaje, że obecnie obowiązują ogólne zasady określone w rozporządzeniu ministra zdrowia z 7 stycznia 2001 r. w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi.
W związku z ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego, miasto prosi o ograniczanie obecności na ceremoniach pogrzebowych do osób najbliższych zmarłemu. Uczestnictwo w pogrzebie, choć jest wyrazem kultu pamięci o zmarłym, zwiększa ryzyko zakażenia koronawirusem
– podkreśla Dźwig.
I wskazuje: W tej trudnej sytuacji prosimy również o stosowanie się do wytycznych Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego, szczególnie dotyczących zachowania bezpiecznej odległości i zrezygnowania z bezpośredniego kontaktu z innymi osobami.
Z kolei krakowski Zarząd Cmentarzy Komunalnych powołuje się na przepisy wydane przez Ministerstwo Zdrowia, ograniczające wielkość zgromadzeń w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego. Zdaniem zarządcy krakowskich nekropolii odnoszą się one także do pogrzebów. To oznacza, że należy ograniczyć liczbę uczestników uroczystości pogrzebowych do maksimum 50 osób.
W minioną sobotę, 14 marca, biskup gliwicki Jan Kopiec odwołał nie tylko wszystkie msze na terenie diecezji gliwickiej, ale także zalecił, aby uroczystości pogrzebowe odbywały się jedynie na cmentarzu w obecności najbliższej rodziny, z udziałem nie więcej niż 50 osób. Msza pogrzebowa może być odprawiona w dniu pogrzebu, ale bez udziału rodziny i znajomych zmarłego lub w terminie późniejszym.
W Poznaniu msze pogrzebowe odbywają się normalnie. Zaleca się, aby uczestniczyło w nich nie więcej niż 50 osób.
ZOBACZ TEŻ:
Czapury pod Poznaniem - tu mieszkała pierwsza ofiara koronawirusa w Polsce. Czy mieszkańcy nie obawiają się epidemii?
Sprawdź też:
- 15 kultowych miejsc w Poznaniu, których już nie ma. Pamiętasz je wszystkie?
- Głośne zabójstwa i niewyjaśnione zbrodnie. Poznań nadal kryje wiele zagadek
- 50 zdjęć Poznania z lat 90. Wielu z tych miejsc nie poznasz!
- Tak wygląda schron pod zamkiem zbudowany dla Hitlera
- Ściśle tajny obiekt w Biedrusku wyburzony. Co kryła budowla?
- Największa tajemnica Poznańskiego Szybkiego Tramwaju
Koronawirus w Polsce - mapa na żywo:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?